Wrocławianin skonstruował wózek inwalidzki sterowany...powietrzem

Karolina Szypuła
Marcin Skóra, doktorant Politechniki Wrocławskiej skonstruował wózek inwalidzki sterowany ruchami głowy i powietrzem
Marcin Skóra, doktorant Politechniki Wrocławskiej skonstruował wózek inwalidzki sterowany ruchami głowy i powietrzem Paweł Relikowski
We Wrocławiu powstał wózek inwalidzki sterowany...powietrzem. Na razie jest to jedynie wersja prototypowa, ale pomysł został już nagrodzony.

Konstruktorem wózka jest Marcin Skóra, doktorant Politechniki Wrocławskiej. Pomysł zbudowania pojazdu zaproponował mu promotor w ramach pracy magisterskiej.

- Pomysł bardzo mi się spodobał. Chciałem zrobić coś, co może się przydać i zostać kiedyś wykorzystane, a nie jedynie projekt czy symulację, które zostaną schowane do szuflady – wyjaśnia Marcin Skóra.

Prace nad projektem trwały rok. Konstrukcja jest prowizoryczna - wykorzystuje krzesło biurowe, słuchawki czy rurkę do napojów. Najbardziej czasochłonne było odpowiednie wysterowanie silników i programowanie. Za większość materiałów zapłaciła Politechnika Wrocławska. Szacunkowy koszt prototypu to 2,5 tys. zł.

Na czym polega działanie wózka? Dzięki zastosowanym czujnikom MEMS, sterowanie kierunkiem i prędkością wózka odbywa się za pomocą ruchów głowy tzn. kierunku i stopnia jej przechylenia. - Można jeździć do przodu, do tyłu, wykonać łuk. Możliwy jest także obrót w miejscu – wyjaśnia Skóra. Wbudowane zostały także dwa biegi.

Ale sam ruch głowy nie wystarcza. Aby ruszyć, osoba siedząca na wózku, musi dmuchnąć w rurkę. To pobudza czujnik ciśnienia, który daje znać systemowi, że niepełnosprawny chce rozpocząć podróż. Kolejne dmuchnięcie to impuls, aby wózek się zatrzymał.
- Cel pracy magisterskiej został osiągnięty. Chciałbym, żeby pomysł kiedyś został opatentowany, ale wiem że wymaga to jeszcze wiele pracy i doprecyzowania systemu. Będę się tym zajmował w ramach mojej pracy doktoranckiej – tłumaczy Marcin Skóra.

Prototyp wózka sterowanego powietrzem i ruchami głowy został już nagrodzony - ostatnio w Konkursie o Nagrodę Siemensa dla Absolwentów. Młody konstruktor mocno ceni też główną nagrodę w konkursie Młodzi Innowacyjni 2013, gdzie prace oceniane były pod kątem innowacyjności i oryginalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocławianin skonstruował wózek inwalidzki sterowany...powietrzem - Gazeta Wrocławska

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
d112
innowacją było by rozwiązanie problemu przesyłu energii elektrycznej i ograniczenie strat które powodują że 1/5 tego co prądnica oddaje do sieci idzie w ciepło i reaktancje lini napowietrznych które są linkami aluminiowo-stalowymi których przewodność jest dwukrotnie niższa od miedzi oraz srebra.

Gdyby zastosowano materiał o przewodności miedzi ale o wadze aluminium to był by to ogromny przełom.
m
maruda
tanio by inwalidzi mogli sobie na to pozwolic.

Myszka sterowana glowa i cisnieniem (ta rurka idzie do przetwornika cinienie/napiecie chyba MPX motorola, ruch glowy to pewnie akcelerometry) byla juz kiedys opisywana w Elektronice Praktycznej. Sterowanie wozka znane od wiekow.
Nic odkrywczego by byc uczciwym ale jesli to kiedys bedzie robione u nas (w chinach pewnie taniej) to moze i cel "badan" dobry. Czy to innowacja? NIE.
M
Marta
Fantastyczne! Brawo Panie Marcinie! :)
q
qqq
Sterowanie powietrzem:
atwiki.assistivetech.net/index.php/Alternative_wheelchair_control#Sip-n-puff
Sterowanie głową:
atwiki.assistivetech.net/index.php/Alternative_wheelchair_control#Head_control
c
c
świenta robota! Tak trzymać!
q
qqq
Polacy nie wynaleźli bluray'a, co najwyżej byli pierwsi w blue ray'u.
a
abdul wisimulacha
No i co z tego ze jest wózek dla niepelnosprawnych mielismy duzo wynalazkow zobaczcie ludzie ile ich sprzedalismy razem z patentami bo u nas niema mozliwosci rozwoju dam przykład : bluray , wycieraczki samochodowe , naczepa niskopodlogowa i wiele , wiele innych.
l
l
tak bardzo się cieszę z wózka zrobionego z krzesła biurowego i innego złomu, a gęba sama się uśmiecha na pusty stadion i kolejkę linową dla 5 osób za 12 mln zł
M
Maciek
Doktorant w ramach pracy magisterskiej... Ktoś tutaj chyba się pomylił...
i
inc
Wystarczy skutecznie opublikować to. Tym samy nie ma możliwości uzyskania patentu, gdyż wynalazek był znany przed zgłoszeniem.
w
wrc
Z wyrzuconych w błoto pieniędzy na kolejkę? Czy w kosztach jej budowy uwzględniono koszty eksploatacji? Na ile lat użytkowania kolejki są zarezerwowane?
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Wrocławianin skonstruował wózek inwalidzki sterowany...powietrzem
A
Ale
Gorzej ci, człowieku? Z niczego się nie umiesz ucieszyć, żadnych pozytywnych emocji?
l
l
brawo politechnika, 4 mln poszly na kolejke linowa, a na nowe wynalazki to 2,5 tys juz wielkie halo i artykul w gazecie, wozek inwalidzki zrobiony z krzesla biurowego, słomek i innego złomu. Poprostu super.

PWR = z zewnatrz cud, wewnatrz smrod
w
wrc
Ale jak on nie opatentuje, to znajdą się inni, którzy to zrobią.
Wróć na i.pl Portal i.pl