Wrocław: Sobota była gorąca i burzowa. W stolicy Dolnego Śląska popadało (RADAR NA ŻYWO)

Malwina Gadawa
Sobota burzowa we Wrocławiu, zdjęcie ilustracyjne Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Burza we Wrocławiu. W sobotę deszczowe chmury nie ominęły stolicy Dolnego Śląska. Maksymalna temperatura we Wrocławiu wyniosła 35 stopni Celsjusza wczesnym popołudniem, później było już chłodniej, szczególnie po przejściu burzy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenie dotyczące burzy. Obowiązuje ono od godziny 14 w sobotę, aż do niedzielnego poranka (treść poniżej). Deszcz zaczął padać w południowych i zachodnich osiedlach Wrocławia przed godziną 17. Po godzinie 18 było już po opadach we Wrocławiu. Były mniejsze niż prognozowano. Kolejne opady pojawiły się wieczorem.

BURZA NA DOLNYM ŚLĄSKU I WE WROCŁAWIU - 15 i 16 SIERPNIA 2015 - RELACJA NA ŻYWO - OSTRZEŻENIE METEO

AKTUALIZACJA - NIEDZIELA GODZ. 10.45
SOBOTNIA BURZA NA DOLNYM ŚLĄSKU W LICZBACH
W sobotę strażacy interweniowali na Dolnym Śląsku 307 razy. Skutki burzy usuwali w 26 powiatach. Najwięcej pracy mieli w powiecie jaworskim i ząbkowickim. W nocy pracowało ponad 1400 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i OSP. Burza zerwała jeden dach w powiecie średzkim, a uszkodziła osiem. 72 budynki zostały podtopione. W nocy nie można było także przejechać pięcioma drogami w województwie, bo zostały one zalane przez wodę. Teraz sytuacja wróciła już do normy. W wyniku akcji jeden ratownik w powiecie jeleniogórskim został ranny. Strażacy usunęli także 213 wiatrołomów.

AKTUALIZACJA - NIEDZIELA GODZ. 9.50
Z powodu burz, które przeszły nad Dolnym Śląskiem, wiele mieszkańców podwrocławskich miejscowości nie miało w nocy prądu. Nie wszystkie awarie udało się już usunąć. Dzisiaj bez prądu będzie jeszcze kilka miejscowości, m.in. w rejonie Brzegu Dolnego, Wołowa, Trzebnicy czy Milicza. Oto lista z przewidywanymi godzinami usunięcia awarii.

  • Gródek, Wołów Wróblewo, Krzelów, Piersno i Głuchów Górny, do godz. 12
  • Pełczyn, Wróblewo, do godz. 15
  • Joachimówka, Wziąchowo Wielkie, Stawiec, Joachimówka, Dziewiętlin, Góry, do godz. 18

AKTUALIZACJA - NIEDZIELA GODZ. 6.55
Wczoraj wieczorem przez Dolny Śląsk przeszły burze. Skutkiem tego było ponad 300 interwencji strażaków w województwie dolnośląskim. Najwięcej wezwań było do połamanych drzew, zalanych piwnic, czy domów. Najwięcej pracy strażacy mieli w powiecie ząbkowickim, lwóweckim, jaworskim i kłodzkim. Wrocławscy strażacy interweniowali kilkanaście razy głównie w gminie Czernica i Długołęka.

TAK RELACJONOWALIŚMY DLA WAS PRZEBIEG BURZY W SOBOTĘ 15.08.2015

Godz. 21.33
Z powodu burzy mieszkańcy wielu miejscowości w gminach Brzeg Dolny i Wołów nie mają prądu. Usuwanie awarii może potrwać nawet do rana.

Lista miejscowości (głównie w gminach Brzeg Dolny i Wołów), w których doszło do awarii sieci energetycznej:

Godzięcin, Uskorz Mały, Brzeg Dolny, ulice:Lelewela, Krzywa, Lipowa, Słowackiego, Słoneczna, Małopolska, Zwycięstwa, Zielona, Zbożowa, Nasypowa, Wyścigowa, Robotnicza, Osiedlowa, Mostowa, Fabryczna, Jana Pawła II, Szkolna, Wyspiańskiego, 1 Maja, Braci Korczyńskich, Sienkiewicza, Warzyńska, Bema, Młodzieżowa, Środkowa, Zachodnia, Targowa, Przedszkolna, Korczaka, Staromiejska, Rajdowa, Wilcza, Pionierska, Aleja Topolowa, Naborowska, a także kolejne miejscowości: Lipnica, Bukowice, Radecz, Żerków, Żerkówek, Gogołowice, Dziadków, Rakoniewice, Grzebielin Stawiec, Pomorsko, Pakosławsko, Słabocin, Brzeziny, Nowy Folwark, Miodary, Brzezinka, Milocice, Radzieszyn, Posadowice, Sątok, Grędzina, Zbytowa, Brzezinka, Dziuplina, Dziewiętlin, Świebodów, Lasowice, Borówiana, Wierzchowiece, Wałkowa.

Godz. 21.15
To jest pracowity wieczór dla strażaków z województwa dolnośląskiego. Z powodu burz, które przechodzą przez nasz region, strażacy interweniowali już 260 razy. Choć w samym Wrocławiu pracy nie ma dużo, w regionie burze wyrządziły większe szkody - Interweniujemy w wielu miejscowościach na Dolnym Śląsku. Jesteśmy wzywani głównie do połamanych drzew lub zalanych domów. Do tej pory mamy informacje o sześciu uszkodzonych dachach i dwóch zniszczonych samochodach - informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Godz. 20.55
Kolejnej burzy we Wrocławiu można się spodziewać za pół godziny (czyli około 21.30), nadciąga ze wschodu. - Powinna być słabsza, niż ta wcześniejsza. Można się jednak spodziewać silnego wiatru i intensywnych opadów deszczu. Jest też szansa, że burza ominie miasto - mówi Janusz Zieliński, dyżurny synoptyk IMGW we Wrocławiu.

Godz. 19.10
We Wrocławiu burza nie wyrządziła wielkich szkód. Strażacy mają jednak wiele pracy z powodu burz, które przechodzą przez nasze województwo. Wiatr łamie drzewa, a woda zalewa domy. - W związku z nawałnicami, przechodzącymi przez nasz region, interweniowaliśmy już ponad 130 razy - informuje oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Strażacy usuwają głównie połamane drzewa. Najwięcej pracy mieli w powiecie ząbkowickim, we wsi Byczeń. Tam woda zalała 15 domów.

Godz. 18.15
Już po największych opadach we Wrocławiu. Nie było tego za wiele, burza tylko postraszyła. Tymczasem właśnie o godzinie 18 Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu wysłało komunikat następującej treści:

Od godz. 17:00 dnia 15.08.2015 do godz. 03:00 dnia 16.08.2015 prognozuje się wystąpienie silnych burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm, lokalnie około 60 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie opady gradu.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%
Prosimy mieszkańców o zabezpieczenie wszystkich przedmiotów ruchomych, znajdujących się na zewnątrz (balkony, ogródki, podwórka) oraz parkowanie samochodów w miejscach nie narażonych na spadające konary lub inne ruchome i ciężkie przedmioty. Na ulicach dostosowanie prędkości jazdy do warunków atmosferycznych.
Bezwzględnie nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe.

Wydaje się jednak, że największe zagrożenie we Wrocławiu już minęło... Straż pożarna potwierdza, że burza przeszła nad Wrocławiem i nie wywołała wzmożonej liczby interwencji z ich strony.

Godz. 17.30
Mniej więcej od godziny 17 pada już niemal w całym Wrocławiu. Nie są to jednak tak intensywne opady jak początkowo zapowiadano. Więcej deszczu może spaść na wschód i północy-wschód od Wrocławia, gdzie przemieszcza się największa masa chmur. Za kilkadziesiąt minut powinno być już po burzy.

Godz. 16.50
We wrocławskim rynku jeszcze bez deszczu, choć w oddali widać już ciemne chmury. Na obrzeżach Wrocławia już pada, ale nie są to na szczęście opady gradu, przed którymi ostrzegali synoptycy.

Godz. 16.35
- Burza na pewno nie ominie Wrocławia. Powinna się pojawić w różnych częściach stolicy Dolnego Śląska w ciągu najbliższej godziny. Maksymalne opady prognozowane są do 40 mm na metr kwadratowy. Istnieje także ryzyko wystąpienia gradu – informuje dyżurny synoptyk IMGW, Barbara Wrona.

Godz. 16.05
Burza w całym pasie na południe i zachód od Wrocławia. Pada w rejonie Strzelina, Ząbkowic Śląskich, Sobótki, Kątów Wrocławskich aż po Bolesławiec i Legnicę. Chmury, które w ciągu ostatnich godzin przyszły znad Czech na Dolny Śląsk, teraz kierują się na Wrocław. Burza raczej nas dziś nie ominie. Sytuację z godziny 15.50 widać na mapie burzowej poniżej:

Godz. 15.20
Deszcz i burza na Dolnym Śląsku. Najintensywniej pada w rejonach górskich - Kotlinie Kłodzkiej i Jeleniogórskiej. Chmury burzowe zmierzają w kierunku Wrocławia. Przypomnijmy, że od godziny 14 obowiązuje dziś ostrzeżenie o burzach z gradem na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu (czytaj poniżej). Wszystko wskazuje na to, że tym razem się sprawdzi, choć synoptycy określali możliwość wystąpienia burz na poziomie 70 proc.

Godz. 14.30
Burzowe chmury nad północnymi Czechami i kierują się w stronę Dolnego Śląska. Nie ma jeszcze pewności czy, tak jak w ostatnich dniach się zdarzało, nie ominą Wrocławia.

SPRAWDŹ, GDZIE JEST BURZA - RADAR BURZOWY NA ŻYWO
Mapa burzowa Polski
Kolor czerwony oznacza miejsca, w których w danym momencie odnotowano wyładowania atmosferyczne, kolor pomarańczowy - takie, w których odnotowano je 10-25 minut temu, a żółty - 25-40 minut temu

OSTRZEŻENIE Nr 56
Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze z gradem/1
Obszar: województwo dolnośląskie
Ważność: od godz. 14:00 dnia 15.08.2015 do godz. 03:00 dnia 16.08.2015
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 mm do 30 mm, lokalnie około 40 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie opady gradu.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 70%

Uwagi: Obowiązuje do godziny 20:00 dnia 15.08.2015 r. ostrzeżenie nr 50 o upałach wydane o godzinie 10:08 dnia 02.08.2015 r.
Dyżurny synoptyk: Marek Kurowski
Godzina i data wydania: godz. 07:20 dnia 15.08.2015

Wideo

Komentarze 91

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
olo

w biedronce banany potanialy

n
neron13

Jeśli komunikat nie dotyczył wszystkich (w którąkolwiek stronę) to albo nieprawdziwy (ale o to Redakcji nie posądzam) albo nierzetelny (a to już bardziej prawdopodobne). A najbardziej prawdopodobne, że odnosił się do jakiejś poprzedniej burzy a teraz bezrefleksyjnie skopiowano go do obecnej rzeczywistości.

n
nikt taki

Widoczne część ulicy zasilona jest z innej strony, zazwyczaj odbiorcy zasilani są metodą pierścieniową, tak, aby podczas awarii było jak najmniej odbiorców pozbawionych było energii elektrycznej. Jesteś pewny, że wszyscy mieszkańcy mieli dostęp do energii elektrycznej?

e
emir

Co za burza ,co za burza ? - za komuny to były burze !!!!!!

G
Gość

Można żyć !

a
andzia

Kanały są tak śmierdzące... Nie ma opadów deszczu, więc wszystko stoi w miejscu i śmierdzi.... Masakra!!!...

a
andzia

GDZIE TEN WASZ DESZCZ?????????? CO TO ZA NIEAKTUALNE ZDJĘCIE DALIŚCIE???????????? U NAS NA OSIEDLU SZCZEPIN SUSZA NA CAŁEGO!!!!! A NA PL. STRZEGOMSKIM SĄ WYPALONE TRAWNIKI!!!!!!!!!!!!!...

M
Maryśka

Jak u sąsiada capi z szamba to znaczy, że będzie padać. Rano byłam z psem na spacerze a tu nic nie nie śmierdzi znaczy będzie znowu będzie sucho.

n
neron13

Oczywiście przy Słowackiego jest więcej budynków. Ale pisanie, że na tej ulicy nie ma prądu? Przesada. Chociaż trochę w tym faktu jednak było... faktycznie wieczorem latarnie uliczne były nieczynne, dopiero w nocy ponownie się rozświeciły. Więc może to o to chodziło? Tylko po co pisano, że "mieszkańcy nie mają prądu"?

o
olli

A co mają Brochow z Krzykami ??

n
nikt taki

A czy tylko jeden budynek mieści się przy ul. Słowackiego w Brzegu?

n
nikt taki

Trzeba było obserwować burzę na radarach. Wydaje Ci się, że kierunek burzy łatwo jest przewidzieć?

o
okna z twojej

sutereny wychodzą na śmietnik lub ścianę? Burza była, popadało i pogrzmiało. Może chcesz takiej na huuurrraa co zrywa dachy i zalewa domy?

w
wrocławianka

To ja się pytam: a gdzie i o której ta burza była?? Mieszkam we Wrocławiu i jak do tej pory to tylko troszkę popadało, zrobiło się przyjemniej i ... nic więcej!!

n
neron13

Jako mieszkaniec budynku przy ul. Słowackiego w Brzegu Dolnym stwierdza, że na czas burzy wyłączyłem komputer a włączyłem żelazko, później pograłem sobie trochę na pc-cie. Nie zauważył em braku prądu między godz. 17.30 a 23.30. Pozdrawia m.

Dodaj ogłoszenie