Wrocław: Narodowcy z Rynku są niewinni

  Wrocław: Narodowcy z Rynku są niewinni

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Piotr Krzyżanowski

  Sąd Okręgowy we Wrocławiu uniewinnił działaczy Narodowego Odrodzenia Polski i neopogańskiego stowarzyszenia Zadruga z zarzutów głoszenia haseł rasistowskich i nawoływania do faszyzmu.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Piotr Krzyżanowski

  Ten wyrok kończy sprawę głośnej manifestacji z 21 marca 2007 roku. Kilka miesięcy temu sześciu oskarżonych działaczy narodowych sąd rejonowy we Wrocławiu skazał na karę ograniczenia wolności, czyli obowiązek wykonania prac społecznych.

  Od wyroku odwołało się czterech z sześciu nieprawomocnie skazanych. Wczoraj Sąd Okręgowy uniewinnił wszystkich sześciu. Uznał, że za manifestacją na wrocławskim Rynku stały legalnie działające organizacje. Orzekł, że nie ma dowodów, by głoszone hasła nawoływały do nienawiści na tle narodowościowym albo propagowały faszyzm.

  Przypomnijmy. Manifestację urządzono pod hasłem "promowania miłości do własnej rasy". Tak wynikało ze zgłoszenia demonstracji do Urzędu Miasta.

  Jej uczestnicy trzykrotnie przeszli wokół Rynku z flagami udekorowanymi w swastyki. Dla neopogan z Zadrugi to słowiański symbol Słońca, a nie znak nazistów. Były hasła "Biała siła", "Nasza święta rzecz, Czarni z Polski precz", "Polska cała tylko biała" czy "Wolna Polska bez Murzynów".

  Działacze NOP i Zadrugi nie przekroczyli granic wolności słowa - uznał sąd - Zastanawiam się, jakich dowodów potrzebuje polski sąd, by wyrokować w oczywistych sprawach - komentuje Marcin Kornak z antyfaszystowskiego stowarzyszenia Nigdy Więcej. - Ten wyrok to szczyt absurdu. Oznacza bezkarność dla siania nienawiści.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo