Wrocław: Licea na dwie zmiany. Zabraknie nauczycieli

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Grzegorz Olkowski / Polska Press
Prawie 7000 uczniów będzie starało się we wrześniu 2019 o przyjęcie do pierwszych klas w liceach, technikach i szkołach branżowych we Wrocławiu. To dwa razy więcej niż zwykle. W jednym czasie szkołę skończą bowiem ostatni absolwenci gimnazjów oraz ósmych klas zreformowanych podstawówek. Wrocławscy urzędnicy zapewniają, że miejsc w szkołach wystarczy dla wszystkich. Ale dostanie się do dobrego liceum może być znacznie trudniejsze. Najlepsze szkoły będą też musiały pracować na dwie zmiany. A w części z nich może zabraknąć nauczycieli.

Według wyliczeń wrocławskiego magistratu w liceach, technikach i szkołach branżowych w całym mieście zostanie we wrześniu utworzonych około 6880 miejsc w pierwszych klasach. W tym roku szkolnym uczniów było ich o połowę mniej. Czy miasto poradzi sobie z podwójnym rocznikiem?

Uczniowie, którzy w czerwcu 2019 r. ukończą naukę w szkole podstawowej, mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą ubiegać się o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia.

Kryteria rekrutacyjne dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum są takie same, ale inny będzie sposób ich punktowania. Wynika to z różnic między egzaminem gimnazjalnym i egzaminem ósmoklasisty. Rekrutacja dla tych dwóch grup uczniów zostanie przeprowadzona osobno, co oznacza, że absolwenci podstawówek i gimnazjów nie będą rywalizowali o te same miejsca w szkołach. Będą musieli jednak pomieścić się w tych samych budynkach.

We wrocławskim ratuszu przyznają, że nie we wszystkich szkołach uda się pomieścić podwójną liczbę pierwszoklasistów. Problem będzie zwłaszcza w tych najlepszych liceach, do których co roku jest spora kolejka chętnych. W efekcie dostanie się do wymarzonego liceum będzie jeszcze trudniejsze. Podczas tegorocznej rekrutacji do szkół średnich na liście najbardziej obleganych liceów znalazły się: IX LO - profil ogólny z rozszerzoną biologią i chemią, III LO - profil ogólny z rozszerzoną matematyką, fizyką, informatyką, VII LO - profil ogólny z rozszerzoną biologią, chemią, matematyką, V LO - profil ogólny z rozszerzoną fizyką, informatyką, matematyką. O jedno miejsce starało się nawet 6 uczniów.

Zajęcia w dobrych liceach mogą trwać dłużej, albo odbywać się na dwie zmiany. - W związku z koniecznością zwiększenia liczby miejsc zarówno w liceach ogólnokształcących, jak i w technikach oraz w szkołach branżowych konieczne będzie wydłużenie pracy szkół ze względu na brak możliwości powiększenia bazy sportowej. Przewidujemy również problemy z zapewnieniem odpowiedniej kadry nauczycieli przedmiotów ogólnych, a także nauczycieli przedmiotów zawodowych. Takie problemy zgłaszają nam już dyrektorzy szkół - mówi Maja Wysocka z wrocławskiego magistratu.

Kolejny etap reformy edukacji wiąże się także z kolejnymi wydatkami finansowymi.
- Potrzebne będą dodatkowe pieniądze, na remonty pomieszczeń, zakup mebli, przygotowanie dodatkowych pracowni dydaktycznych, np. biologicznych, chemicznych, fizycznych oraz informatycznych oraz pracowni zawodowych. Przewidujemy wstępnie, że potrzebnych będzie około 10 mln zł - dodaje Maja Wysocka.

Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji we wrocławskim magistracie zapewnia, że łączna liczba miejsc we wrocławskich szkołach będzie wystarczająca. We wrocławskich placówkach, podobnie jak w ubiegłych latach, ma się znaleźć także miejsce dla młodzieży spoza Wrocławia. Magistrat szacuje, że nawet 25 proc. wszystkich miejsc mogą zająć uczniowie spoza stolicy Dolnego Śląska. Wrocław rozbudował sieć swoich szkół. Od 2017 roku funkcjonuje nowe liceum. 1 września w 2019 roku powstaną dwa nowe technika. Dodatkowo trzy budynki po gimnazjach przekazano na potrzeby liceów ogólnokształcących. W zespołach szkół, w których funkcjonują gimnazja przestrzeń po ich wygaszeniu zostanie wykorzystana na potrzeby szkół ponadpodstawowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: Licea na dwie zmiany. Zabraknie nauczycieli - Gazeta Wrocławska

Komentarze 53

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
translator
Czy górnicy strajkują w lecie? Nie!
Strajkują w zimie, kiedy wszystkim tyłki marzną. Wtedy im łatwiej coś wywalczyć.
o
olo
to ja proszę, żeby ten nauczyciel oddał mi swój 18 godzinny tygodniowo etat, a wziął za mnie te same pieniądze z 40 godzinnego tygodniowego etatu, ja będę szczęśliwa móc w domu sprawdzać kartkówki przy kawie, albo dorabiać nieopodatkowanymi korepetycjami, lub pracować na kolejnym 18h tygodniowo etacie, co daje dwa etaty 36h. jeszcze jakieś ale?
ś
ściśle jawne
Po szkołach krąży związkowa ankieta na temat jego formy. Aby był skuteczny, większość nauczycieli opowiada się za strajkowaniem w czasie matur i egzaminów. Wzorem policjantów pójdą wtedy masowo na L4.
Z
ZNOWU ŹLE
Przecież pier.dododododlillilililiście że będą ZWALNIAĆ nauczycieli, a okazuje się że będą przyjmować.
W
W-w
między innymi zmniejszając kasę na motywację dla nauczycieli
W
W-w
co powinien wydać na Oświatę i to będzie odpowiedź czy dobrze wykonuje swoje obowiązki - jego przełożeni mają mieć spokój i ma zaoszczędzić na inne cele (Arlekin, nowy park, rzeźby )
W
W-w
przecież Pani Ministerka mówiła że jesteśmy na to dobrze przygotowani i nie będzie problemów a tu jak zawsze niekompetencja i biadolenie
A
Antykom
Ze beda zwalniac. Nauczyciele zmojego rocznika to najslabsi uczniowie ktorzy poszli na SN lub WSP. Ziazkowcy z ZNP to komunistyczne k...lie.
m
mieszkaniec miasta
Proponuje Urzad Skarbowy Śródmieście przenieść z Piłsudskiego gdzieć na peryferia, a tam na nowo przywrocić Technikum Elektroniczne.
A
As
Haha, "dziennikarz"
j
jj
zawsze w dobrym humorze i zadowolony z siebie. Moim skromnym zdaniem bardzo słabo zarządza departamentem. Potrzebna jest osoba bardziej kompetentna na tym stanowisku.
n
nauczycieli coraz mniej
a liczba urzędników się zwiększa. Kiedyś był tylko Wydział Edukacji, to stworzyli dodatkowo Departament Edukacji. A wszędzie dyrektorzy, zastępcy i kierownicy. Co oni tam wszyscy mają do roboty? Czy ktoś to kontroluje? Później okazuje się, że pieniędzy dla nauczycieli jest za mało.
Kto z młodych pójdzie pracować do szkoły za stawkę niższą niż jest w biedronce i lidlu.
t
te dwie zmiany
czy nie będą. A jak tak to w jakich liceach? Wcześniej pisaliście, że w IX LO podobno będą dwie zmiany (nawet pani Dyrektor 9 LO żaliła się, że będzie miała za dużo klas i się nie zmieści). Rodzice chcieliby wiedzieć gdzie nie posyłać swoich dzieci.
M
Mmm
... m.in. dlatego, że przeciętny dodatek motywacyjny nauczyciela we Wrocławiu to 230 zł brutto... W Warszawie - chyba ponad 500.
A Delewski dostał za 2017 r. kilkadziesiąt tysięcy (sic!) nagrody...
D
Demon.
Nie nie ,nie jestem tym o czy myslicie.
Wróć na i.pl Portal i.pl