Wrocław: Licea na dwie zmiany. Zabraknie nauczycieli

  Wrocław: Licea na dwie zmiany. Zabraknie nauczycieli

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Grzegorz Olkowski / Polska Press

  Prawie 7000 uczniów będzie starało się we wrześniu 2019 o przyjęcie do pierwszych klas w liceach, technikach i szkołach branżowych we Wrocławiu. To dwa razy więcej niż zwykle. W jednym czasie szkołę skończą bowiem ostatni absolwenci gimnazjów oraz ósmych klas zreformowanych podstawówek. Wrocławscy urzędnicy zapewniają, że miejsc w szkołach wystarczy dla wszystkich. Ale dostanie się do dobrego liceum może być znacznie trudniejsze. Najlepsze szkoły będą też musiały pracować na dwie zmiany. A w części z nich może zabraknąć nauczycieli.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Grzegorz Olkowski / Polska Press

  Według wyliczeń wrocławskiego magistratu w liceach, technikach i szkołach branżowych w całym mieście zostanie we wrześniu utworzonych około 6880 miejsc w pierwszych klasach. W tym roku szkolnym uczniów było ich o połowę mniej. Czy miasto poradzi sobie z podwójnym rocznikiem?

  Uczniowie, którzy w czerwcu 2019 r. ukończą naukę w szkole podstawowej, mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą ubiegać się o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia.

  Kryteria rekrutacyjne dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum są takie same, ale inny będzie sposób ich punktowania. Wynika to z różnic między egzaminem gimnazjalnym i egzaminem ósmoklasisty. Rekrutacja dla tych dwóch grup uczniów zostanie przeprowadzona osobno, co oznacza, że absolwenci podstawówek i gimnazjów nie będą rywalizowali o te same miejsca w szkołach. Będą musieli jednak pomieścić się w tych samych budynkach.

  We wrocławskim ratuszu przyznają, że nie we wszystkich szkołach uda się pomieścić podwójną liczbę pierwszoklasistów. Problem będzie zwłaszcza w tych najlepszych liceach, do których co roku jest spora kolejka chętnych. W efekcie dostanie się do wymarzonego liceum będzie jeszcze trudniejsze. Podczas tegorocznej rekrutacji do szkół średnich na liście najbardziej obleganych liceów znalazły się: IX LO - profil ogólny z rozszerzoną biologią i chemią, III LO - profil ogólny z rozszerzoną matematyką, fizyką, informatyką, VII LO - profil ogólny z rozszerzoną biologią, chemią, matematyką, V LO - profil ogólny z rozszerzoną fizyką, informatyką, matematyką. O jedno miejsce starało się nawet 6 uczniów.

  Zajęcia w dobrych liceach mogą trwać dłużej, albo odbywać się na dwie zmiany. - W związku z koniecznością zwiększenia liczby miejsc zarówno w liceach ogólnokształcących, jak i w technikach oraz w szkołach branżowych konieczne będzie wydłużenie pracy szkół ze względu na brak możliwości powiększenia bazy sportowej. Przewidujemy również problemy z zapewnieniem odpowiedniej kadry nauczycieli przedmiotów ogólnych, a także nauczycieli przedmiotów zawodowych. Takie problemy zgłaszają nam już dyrektorzy szkół - mówi Maja Wysocka z wrocławskiego magistratu.

  Kolejny etap reformy edukacji wiąże się także z kolejnymi wydatkami finansowymi.
  - Potrzebne będą dodatkowe pieniądze, na remonty pomieszczeń, zakup mebli, przygotowanie dodatkowych pracowni dydaktycznych, np. biologicznych, chemicznych, fizycznych oraz informatycznych oraz pracowni zawodowych. Przewidujemy wstępnie, że potrzebnych będzie około 10 mln zł - dodaje Maja Wysocka.

  Jarosław Delewski, dyrektor departamentu edukacji we wrocławskim magistracie zapewnia, że łączna liczba miejsc we wrocławskich szkołach będzie wystarczająca. We wrocławskich placówkach, podobnie jak w ubiegłych latach, ma się znaleźć także miejsce dla młodzieży spoza Wrocławia. Magistrat szacuje, że nawet 25 proc. wszystkich miejsc mogą zająć uczniowie spoza stolicy Dolnego Śląska. Wrocław rozbudował sieć swoich szkół. Od 2017 roku funkcjonuje nowe liceum. 1 września w 2019 roku powstaną dwa nowe technika. Dodatkowo trzy budynki po gimnazjach przekazano na potrzeby liceów ogólnokształcących. W zespołach szkół, w których funkcjonują gimnazja przestrzeń po ich wygaszeniu zostanie wykorzystana na potrzeby szkół ponadpodstawowych.
  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (51)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dość z dziadowizną finansową nauczycieli! Będzie strajk.

  ściśle jawne (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Po szkołach krąży związkowa ankieta na temat jego formy. Aby był skuteczny, większość nauczycieli opowiada się za strajkowaniem w czasie matur i egzaminów. Wzorem policjantów pójdą wtedy masowo na L4.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Edukacja

  Basia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Poczekajcie jeszcze kilka lat i teraźniejsze 4 klasy ten sam problem będą miały ☹☹

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak zawsze miejscy urzędnicy na kogoś zwalają swoją niekompetencję

  W-w (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  przecież Pani Ministerka mówiła że jesteśmy na to dobrze przygotowani i nie będzie problemów a tu jak zawsze niekompetencja i biadolenie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ZNOWU ŹLE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Przecież pier.dododododlillilililiście że będą ZWALNIAĆ nauczycieli, a okazuje się że będą przyjmować.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znp klamal

  Antykom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Ze beda zwalniac. Nauczyciele zmojego rocznika to najslabsi uczniowie ktorzy poszli na SN lub WSP. Ziazkowcy z ZNP to komunistyczne k...lie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przywrócić dawne technika

  mieszkaniec miasta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Proponuje Urzad Skarbowy Śródmieście przenieść z Piłsudskiego gdzieć na peryferia, a tam na nowo przywrocić Technikum Elektroniczne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gadawa, kiedy dostaniesz pulitzera?

  As (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Haha, "dziennikarz"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoły likwidowali,

  nauczycieli coraz mniej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  a liczba urzędników się zwiększa. Kiedyś był tylko Wydział Edukacji, to stworzyli dodatkowo Departament Edukacji. A wszędzie dyrektorzy, zastępcy i kierownicy. Co oni tam wszyscy mają do roboty?...rozwiń całość

  a liczba urzędników się zwiększa. Kiedyś był tylko Wydział Edukacji, to stworzyli dodatkowo Departament Edukacji. A wszędzie dyrektorzy, zastępcy i kierownicy. Co oni tam wszyscy mają do roboty? Czy ktoś to kontroluje? Później okazuje się, że pieniędzy dla nauczycieli jest za mało.
  Kto z młodych pójdzie pracować do szkoły za stawkę niższą niż jest w biedronce i lidlu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To w końcu będą

  te dwie zmiany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  czy nie będą. A jak tak to w jakich liceach? Wcześniej pisaliście, że w IX LO podobno będą dwie zmiany (nawet pani Dyrektor 9 LO żaliła się, że będzie miała za dużo klas i się nie zmieści)....rozwiń całość

  czy nie będą. A jak tak to w jakich liceach? Wcześniej pisaliście, że w IX LO podobno będą dwie zmiany (nawet pani Dyrektor 9 LO żaliła się, że będzie miała za dużo klas i się nie zmieści). Rodzice chcieliby wiedzieć gdzie nie posyłać swoich dzieci.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zabraknie nauczycieli...

  Mmm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  ... m.in. dlatego, że przeciętny dodatek motywacyjny nauczyciela we Wrocławiu to 230 zł brutto... W Warszawie - chyba ponad 500.
  A Delewski dostał za 2017 r. kilkadziesiąt tysięcy (sic!) nagrody...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bo ciężko na nią zapracował

  W-w (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  między innymi zmniejszając kasę na motywację dla nauczycieli

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan Delewski

  jj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  zawsze w dobrym humorze i zadowolony z siebie. Moim skromnym zdaniem bardzo słabo zarządza departamentem. Potrzebna jest osoba bardziej kompetentna na tym stanowisku.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  postaw pytanie ile kasy zaoszczędził z tej

  W-w (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  co powinien wydać na Oświatę i to będzie odpowiedź czy dobrze wykonuje swoje obowiązki - jego przełożeni mają mieć spokój i ma zaoszczędzić na inne cele (Arlekin, nowy park, rzeźby )

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Demon

  Demon. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Nie nie ,nie jestem tym o czy myslicie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo