Wraca temat rekonstrukcji rządu PiS. Którzy ministrowie zostaną odwołani?

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Minister energii Krzysztof Tchórzewski
Minister energii Krzysztof Tchórzewski fot. Adam Guz/ Polska Press
Do zmian w składzie Rady Ministrów miałoby dojść jesienią. Tym razem nowych ministrów ma wskazać premier Mateusz Morawiecki, a nie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Od ostatniej, rewolucyjnej rekonstrukcji rządu minęło dopiero pół roku. W grudniu z funkcją premiera pożegnała się Beata Szydło, a kilka tygodni później z rządu odeszli m.in. Antonii Macierewicz, Konstanty Radziwiłł czy Witold Waszczykowski. Wówczas zmiany o których decydował prezes Prawa i Sprawiedliwości wywoływały bardzo duże polityczne emocje i przeciągnęły się w czasie. Ministrowie wraz ze współpracownikami oczekiwali w niepewności na decyzje kierownictwa PiS i tym samym nie mogli w pełni zająć się sprawami swoich resortów. Ta sytuacja może się powtórzyć.

O zmianach w rządzie od kilku dni spekulują media. Powodów rekonstrukcji ma być kilka - m.in. przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego, a także chęć stworzenia autorskiego rządu przez Mateusza Morawieckiego.

„Toczy się brutalna walka o wyeliminowanie całego rządu z lat 2015-2017” - miał napisać w SMS-ie jeden z ministrów do Roberta Mazurka, którego dziennikarz cytuje w tygodniku „Sieci”.

Za takimi gruntownymi zmianami ma opowiadać się premier Morawiecki, a także wicepremier Jarosław Gowin. Zgodnie z treścią cytowanego SMS-a forsowane zmiany dzieją się przy aprobacie Jarosława Kaczyńskiego. Czytamy w nim także o trudnych relacjach pomiędzy Mateusz Morawieckim, a wicepremier Beatą Szydło. I to właśnie była szefowa rządu miałaby być jedną z osób, która na dobre pożegna się z rządem dobrej zmiany. Kilkukrotnie przyznała już publicznie, że „nie wyklucza” startu w wyborach do europarlamentu.

Pomimo braku jednoznacznych deklaracji, wśród potencjalnych kandydatów do wyjazdu do Brukseli tygodnik „Wprost” wskazuje Annę Zalewską (minister edukacji narodowej), Krzysztofa Jurgiela (minister rolnictwa i rozwoju wsi) oraz Beatę Kempę odpowiedzialną w rządzie za sprawy dotyczące pomocy humanitarnej.

Pada też nazwisko ministra energii. Z funkcją (być może wcześniej niż jesienią) miałby pożegnać się Krzysztof Tchórzewski. W tym przypadku wskazuje się na trudną współpracę ministra z szefem rządu i różne wizje m.in. dotyczące rozwoju Orlenu i Lotosu, które jeszcze do niedawna nadzorował właśnie Tchórzewski. Kilka dni temu premier Morawiecki przejął nadzór nad paliwowymi spółkami Skarbu Państwa i dał wyraźny sygnał, że dni Tchórzewskiego w rządzie są już policzone.

Oficjalnie o planowanej rekonstrukcji rządu, podobnie jak pod koniec ubiegłego roku, żaden z polityków Zjednoczonej Prawicy nie mówi. - Nie ma w tej chwili, w najbliższym czasie takiego scenariusza, jakichś zmian w rządzie. Co przecież nie oznacza, że ten rząd musi w takim kształcie dopracować do końca tej kadencji, ponieważ my jesteśmy oceniani na bieżąco i premier może w każdym momencie taką decyzję podjąć - przyznał w programie „Tłit” Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów i poseł PiS.

Parada Równości przeszła ulicami stolicy

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl