Wraca Łódź Biennale

  Wraca Łódź Biennale

  Anna Pawłowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W październiku przyszłego roku w Łodzi odbywać się będzie Fokus Łódź Biennale, międzynarodowe wydarzenie artystyczne, będące kontynuacją zapoczątkowanej w latach 80. przez Ryszarda Waśkę Konstrukcji w Procesie, przekształconej później w Łódź Biennale. Przyszłoroczna edycja będzie nosiła tytuł "Od placu Wolności do placu Niepodległości".
  Wszelkie zdarzenia związane z biennale będą odbywały się w różnych miejscach wzdłuż ul. Piotrkowskiej, aby wykorzystać potencjał ulicy będącej wizytówką miasta. Ale metaforyczny tytuł można odczytywać także w społecznym i politycznym kontekście.

  Dyrektorem artystycznym projektu jest Ryszard Waśko, artysta, kurator i twórca legendarnej Konstrukcji w Procesie, której ostatnia edycja odbyła się w 2000 roku, organizatorem imprezy będzie Muzeum Miasta Łodzi. Urząd Miasta wygospodarował na ten cel 2 mln zł, a w uchwale rady miasta zagwarantowano także cykliczność imprezy - co dwa lata do 2020 roku.

  - Po raz pierwszy miasto postarało się o artystę - mówi Ryszard Waśko. - Wiceprezydent Tomaszewski przyjechał do Berlina i namawiał mnie, żebym tworzył w Łodzi kontynuację Konstrukcji w Procesie. - W latach 80. artyści zamanifestowali proces odzyskiwania wolności, potem doszliśmy do niepodległości, co będzie widać w tej edycji. Pierwsza Konstrukcja w Procesie odbywała się przy wsparciu Solidarności, której byłem działaczem - opowiadał Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent miasta.

  Konstrukcja w Procesie była przedsięwzięciem organizowanym w latach 1981-2000 przez artystów w Polsce i na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w Łodzi, wprowadzając aktualną sztukę światową w przestrzeń publiczną Łodzi tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Siedem kolejnych edycji imprezy odbywało się w różnych miejscach na całym świecie - w Monachium, Izraelu, Melbourne, Bydgoszczy. Bezpośrednią kontynuacją Konstrukcji było Łódź Biennale w 2004 i 2006 roku, ostatnim razem we współpracy z Łódź Art Center.

  Trzeciej edycji imprezy, Fokus Łódź Biennale, doczekamy się w przyszłym roku.

  - Łódź ma swoją aurę, na bazie której można robić unikalne rzeczy. W Konstrukcji w Procesie chodziło o działanie w przestrzeni publicznej. To jest to, co odróżnia to biennale od innych. Nie przywozimy gotowych prac, zapraszamy artystów, żeby przyjechali i działali - mówi dyrektor Fokus Łódź Biennale.

  Program skoncentruje się na dwóch nurtach w sztuce lat 60. i 70. - konceptualizmie i Fluxusie, które wywarły silny wpływ na następne pokolenia artystów.

  Już w tym roku niemiecki artysta Dodi Reifenberg zrealizuje projekt "Przygotowywanie płótna", w ramach którego wolontariusze pozbierają śmieci z łódzkich ulic, by użyć ich jako tworzywa sztuki. Wkrótce otwarty zostanie także Fokus Łódź Biennale Bar przy ul. Piotrkowskiej 118 - centralne miejsce biennale.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo