Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wraca Łódź Biennale

Anna Pawłowska
Dodi Reifenberg przygotowuje cykl portretów sławnych Polaków - pierwszy będzie Jan Paweł II z torebek foliowych
Dodi Reifenberg przygotowuje cykl portretów sławnych Polaków - pierwszy będzie Jan Paweł II z torebek foliowych materiały promocyjne
W październiku przyszłego roku w Łodzi odbywać się będzie Fokus Łódź Biennale, międzynarodowe wydarzenie artystyczne, będące kontynuacją zapoczątkowanej w latach 80. przez Ryszarda Waśkę Konstrukcji w Procesie, przekształconej później w Łódź Biennale. Przyszłoroczna edycja będzie nosiła tytuł "Od placu Wolności do placu Niepodległości".

Wszelkie zdarzenia związane z biennale będą odbywały się w różnych miejscach wzdłuż ul. Piotrkowskiej, aby wykorzystać potencjał ulicy będącej wizytówką miasta. Ale metaforyczny tytuł można odczytywać także w społecznym i politycznym kontekście.

Dyrektorem artystycznym projektu jest Ryszard Waśko, artysta, kurator i twórca legendarnej Konstrukcji w Procesie, której ostatnia edycja odbyła się w 2000 roku, organizatorem imprezy będzie Muzeum Miasta Łodzi. Urząd Miasta wygospodarował na ten cel 2 mln zł, a w uchwale rady miasta zagwarantowano także cykliczność imprezy - co dwa lata do 2020 roku.

- Po raz pierwszy miasto postarało się o artystę - mówi Ryszard Waśko. - Wiceprezydent Tomaszewski przyjechał do Berlina i namawiał mnie, żebym tworzył w Łodzi kontynuację Konstrukcji w Procesie. - W latach 80. artyści zamanifestowali proces odzyskiwania wolności, potem doszliśmy do niepodległości, co będzie widać w tej edycji. Pierwsza Konstrukcja w Procesie odbywała się przy wsparciu Solidarności, której byłem działaczem - opowiadał Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent miasta.

Konstrukcja w Procesie była przedsięwzięciem organizowanym w latach 1981-2000 przez artystów w Polsce i na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w Łodzi, wprowadzając aktualną sztukę światową w przestrzeń publiczną Łodzi tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Siedem kolejnych edycji imprezy odbywało się w różnych miejscach na całym świecie - w Monachium, Izraelu, Melbourne, Bydgoszczy. Bezpośrednią kontynuacją Konstrukcji było Łódź Biennale w 2004 i 2006 roku, ostatnim razem we współpracy z Łódź Art Center.

Trzeciej edycji imprezy, Fokus Łódź Biennale, doczekamy się w przyszłym roku.

- Łódź ma swoją aurę, na bazie której można robić unikalne rzeczy. W Konstrukcji w Procesie chodziło o działanie w przestrzeni publicznej. To jest to, co odróżnia to biennale od innych. Nie przywozimy gotowych prac, zapraszamy artystów, żeby przyjechali i działali - mówi dyrektor Fokus Łódź Biennale.

Program skoncentruje się na dwóch nurtach w sztuce lat 60. i 70. - konceptualizmie i Fluxusie, które wywarły silny wpływ na następne pokolenia artystów.

Już w tym roku niemiecki artysta Dodi Reifenberg zrealizuje projekt "Przygotowywanie płótna", w ramach którego wolontariusze pozbierają śmieci z łódzkich ulic, by użyć ich jako tworzywa sztuki. Wkrótce otwarty zostanie także Fokus Łódź Biennale Bar przy ul. Piotrkowskiej 118 - centralne miejsce biennale.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki