Choć wszyscy obawiają się choroby, nie mogą siedzieć bezczynnie. Działają na rzecz innych, bardziej bezbronnych, pomagają rodzicom w organizacji czasu dzieciom, szukają nowych form wsparcia dla swoich lokalnych społeczności. Blisko 300 zagranicznych wolontariuszy włączyło się aktywnie w działania społeczne w kilkunastu polskich miastach. Nie zdecydowali się na powrót do swoich rodzinnych stron, chcą pomagać nadal w Polsce.
Wolontariusze współpracują również w sieci: za pomocą mediów społecznościach dzielą się swoimi pomysłami, udoskonalają je i wykorzystują do stworzenia czegoś nowego. W ten sposób powstała inicjatywa wspólnego koncertu, który pod przewodnictwem wolontariuszy z Leszna przygotowuje kilkunastu uczestników Projektów Wolontariatu z całej Polski. Do wymiany swoich pomysłów wykorzystują narzędzia internetowe.
Wolontariuszy wspierają polskie organizacje, które koordynują projekty młodych ludzi. Koordynatorzy kontaktują się z polskimi placówkami potrzebującymi pomocy, wykorzystują swoje sieci kontaktów, by zapewnić wolontariuszom materiały niezbędne do realizacji ich pomysłów. Starają się również wspierać młodych społeczników psychologicznie i dbają o to, by nie stracili zapału.
Europejski Korpus Solidarności to program, którego wartość widoczna jest szczególnie w takich sytuacjach. Dziś solidarność to każda uszyta maseczka, zakupy zrobione dla seniora i każda lekcja języka przeprowadzona przez wolontariuszy.
Więcej o akcjach Europejskiego Korpusu Solidarności:
WROCŁAW – Stowarzyszenie TRATWA
KLIMONTÓW – Fundacja Camposfera
SZCZECIN -Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
KIELCE – Regionalne Centrum Wolontariatu
LESZNO – Centrum Aktywności Twórczej
KRAKÓW – Stowarzyszenie Rozwoju i Integracji Młodzieży
Bodnar nie może pełnić funkcji RPO