"Wolny świat powinien zrobić wszystko, żeby zatrzymać Rosję". Spotkanie szefów MON Polski i Litwy

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Mariusz Błaszczak w Wilnie: Wolny świat powinien zrobić wszystko, żeby zatrzymać Rosję
Mariusz Błaszczak w Wilnie: Wolny świat powinien zrobić wszystko, żeby zatrzymać Rosję Fot. Twitter@MON_GOV_PL
Wolny świat powinien zrobić wszystko, żeby zatrzymać inwazję rosyjską. Dlatego wspieramy Ukrainę i zabiegamy o to, żeby wschodnia flanka NATO była wzmocniona. Dokładamy wszelkich starań, żeby zwiększyć nakłady na obronność – mówił w czasie wizyty na Litwie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W piątek w Wilnie już po raz trzeci odbyła się Litewsko-Polska Rada Ministrów Obrony. Przy tej okazji minister Mariusz Błaszczak spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anušauskasem. Ministrowie przedyskutowali sytuację bezpieczeństwa w regionie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nakreślili dalsze kierunki rozwoju współpracy wojskowej Polski i Litwy. Pochylili się również nad kwestią dalszej pomocy dla Ukrainy.

"Rosja jest zagrożeniem"

– Zgadzamy się, że Rosja jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Dostrzegamy wyzwania, które stoją przed nami. Zgadzamy się, że wolny świat powinien zatrzymać agresję rosyjską na Ukrainie – powiedział podczas wspólnej konferencji z Anušauskasem Mariusz Błaszczak. – Dlatego wspieramy Ukrainę i zabiegamy o to, żeby wschodnia flanka NATO była wzmocniona. Dokładamy wszelkich starań, żeby zwiększyć nakłady na obronność – tłumaczył minister.

Szef MON przekazał, że właśnie w kwestii potrzeby wzmocnienia wschodniej flanki NATO Polska i Litwa są zgodne. – Nasze państwa dokładają starań, aby zwiększyć możliwości przerzutu wojsk sojuszniczych do naszych państw – powiedział. Jak podkreślił, ich obecność na wschodniej flance musi być większa i stała.

– Wolność naszych państw jest zagwarantowana, kiedy jesteśmy aktywni, kiedy zabiegamy o bezpieczeństwo w naszym regionie – podkreślał w Wilnie polski mister.

"Razem jesteśmy silniejsi"

Podczas dzisiejszej rozmowy szefowie MON Polski i Litwy postanowili wzmacniać współpracę obu krajów w obszarze cyberbezpieczeństwa. Minister Błaszczak przedstawił też swojemu litewskiemu odpowiednikowi propozycje rozwoju dalszej współpracy wojskowej.

– Cały czas budujemy interoperacyjność naszych wojsk m. in. przez organizację wspólnych ćwiczeń. Razem jesteśmy silniejsi – mówił Błaszczak.

Wspólne przygotowanie do obrony

Z kolei Arvydas Anušauskas określił Rosję jako "długotrwałe zagrożenie dla Zachodu". Podkreślał, że w kontekście agresji tego kraju na Ukrainę niezwykle ważne jest wspólne przygotowanie do odstraszania. – Zarówno w ramach NATO, jak i formacie dwustronnym trzeba przygotować odpowiedzi na zagrożenia płynące z Rosji – stwierdził litewski minister obrony. Według niego, Litwa i Polska mają "możliwość realnego tworzenia sił skierowanych na obronę i zapobieganie rosyjskiej agresji".

Zwieńczeniem trzeciej Litewsko-Polskiej Rady Ministrów Obrony było podpisanie przez Mariusza Błaszczaka i Arvydasa Anušauskasa wspólnego stanowiska o rozwoju dalszej współpracy wojskowej na rzecz bezpieczeństwa.

MON, wnp.pl/ pap

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl