Wolność to luksus, czyli bunt festiwalu Łódź Czterech Kultur - program teatralny [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
„Gala ’68. Wolność to luksus” Agnieszki Jakimiak. Premiera przedstawienia planowana jest na 11 września.
„Gala ’68. Wolność to luksus” Agnieszki Jakimiak. Premiera przedstawienia planowana jest na 11 września. Grzegorz Gałasiński
Spektakl „Gala ’68. Wolność to luksus” Agnieszki Jakimiak to jedno z teatralnych wydarzeń tegorocznego festiwalu Łódź Czterech Kultur, odbywającego się pod hasłem „Kultura buntu”. Premiera przedstawienia planowana jest na 11 września.

Buntownicy sprzed pół wieku będą bohaterami widowiska przygotowywanego przez Agnieszkę Jakimiak - dramatopisarkę, eseistkę i reżyserkę. Spektakl, który jest współprodukcją festiwalu i Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka będzie można zobaczyć w Dużej Sali łódzkiej sceny 11 i 12 września.

Tekst „Gali ’68. Wolność to luksus” Agnieszka Jakimiak napisała wspólnie z Mateuszem Atmanem. Widzowie uczestniczyć będą w szczególnej gali rozdania najważniejszych nagród filmowych.

- Oczywiście to podszyta ironią gra z konwencją - podkreśla Agnieszka Jakimiak. - Badamy, jak wydarzenia lat 60. rezonują dziś, przyglądamy się ówczesnym gestom, które zostały zawłaszczone przez komercję. Pięćdziesiąta rocznica wydarzeń roku 1968 zasługuje na galę, przygotowaną z rozmachem i pełną przepychu. Rewolucyjne ideały, eksperymenty, polityczne rebelie nie powinny iść w zapomnienie, należą im się widzialność i rozpoznawalność, celebrycki status oraz udział w tworzeniu spektaklu. Sprawdzimy, czy coś jeszcze z tych ideałów zostało.

W rolach uczestników gali wystąpią: Monika Buchowiec, Kamila Salwerowicz, Beata Kolak, Sławomir Sulej, Konrad Michalak i Przemysław Dąbrowski. Za oprawę muzyczną odpowiada Łukasz Jędrzejczak - artysta dźwiękowy, związany na co dzień z kolektywem Milieu L’Acephale i zespołami T’ien Lai czy Alameda 5. Choreografię przygotowuje aktor i performer Jan Sobolewski, a autorką kostiumów jest Julia Porańska.

Agnieszka Jakimiak ukończyła Międzywydziałowe Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała dramaturgię na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Współpracowała między innymi z Weroniką Szczawińską („Geniusz w golfie”, „Klęski w dziejach miasta”), Oliverem Frljiciem („Nie-Boska komedia. Szczątki”, „Klątwa”) i Anją Sušą („Krew na kocim gardle”). Ostatnio wyreżyserowała „Strach zżerać duszę” w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Kolejną festiwalową premierą będzie performans-instalacja „Sprawa kobieca w Polsce. Łódź 2018” Anny Baumgart. Artystka wraz z 55 innymi kobietami zasiądzie przy stole na scenie Teatru Nowego, by podyskutować o aktualnej sytuacji kobiet w Polsce. W ramach festiwalu po raz pierwszy zostanie zaprezentowany site specific „Lepiej” grupy LineAct, inspirowany literaturą Henryka Grynberga i Ryszarda Kapuścińskiego, który rozegra się na płycie Starego Rynku.

Nie zabraknie również przedstawień zagranicznych. Na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze zaprezentuje się francuski teatr uliczny Pipotal ze spektaklem „Deampuloscopie”. W Muzeum Miasta Łodzi artyści Orłowskiego Państwowego Instytutu Kultury przedstawią „Szkice dramatyczne. Zinaida. Asia. Wiera” Iwana Turgieniewa. Zaproszenie Teatru Nowego ponownie przyjął Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska, który tym razem dwukrotnie pokaże „Karierę doktora Rusa”. Także na scenie „Nowego” pokazany zostanie głośny „Dybuk” Teatru Żydowskiego w Warszawie, w reżyserii Mai Kleczewskiej. Grająca w spektaklu Gołda Tencer występem w Łodzi uczci jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Ze stolicy przyjedzie również łączony zespół Teatru Dramatycznego i Malabar Hotel, który w Teatrze Lalek Arlekin przedstawi przedstawienie „Tutli Putli. Kto jest dziki?”. A w Pasażu Schillera Klinika Lalek zaprezentuje „Cyrk Tarabumba”.

Na 16 września w Sali Malinowej Hotelu Grand zaplanowano kolejną odsłonę Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi. Poezje Mariny Cwietajewej, Zuzanny Ginczanki, Bertolta Brechta i Juliana Tuwima czytać będą Anna Dymna, Maria Gładkowska, Jerzy Trela i Zbigniew Zamachowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wolność to luksus, czyli bunt festiwalu Łódź Czterech Kultur - program teatralny [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

....
KTo odpowiada za festiwal????????? konkretnie lista osób!!!!!
k
klawo
Nie ma jak się bawić za nasze pieniądze i udawać, że tworzy się wiekopomne dzieło.
....
Festiwal im. Największej Nudy, po transatlantyku największy złodziej srodków publicznych. Gratulacje dla Dagmary Śmigielskiej!!!! W końcu dyrektorowa festiwalu.
D
Dojczgawenda, Szarabajka
monologu jednej kultury?
Wróć na i.pl Portal i.pl