Wolne za 11 listopada 2017 (SOBOTA). Czy pracodawca musi oddać wolne za święto wypadające w sobotę?

sier
11 listopada 2017 wypada w sobotę. Za ten dzień pracodawca musi oddać nam wolne. W 2017 roku świętujemy 99 rocznicę odzyskania niepodległości
11 listopada 2017 wypada w sobotę. Za ten dzień pracodawca musi oddać nam wolne. W 2017 roku świętujemy 99 rocznicę odzyskania niepodległości Marek Szawdyn/Polska Press
Czy pracodawca musi oddać wolne za święto przypadające w sobotę? Odpowiedź brzmi: tak. Oczywiście pod pewnymi warunkami. 11 listopada 2017 przypada właśnie w sobotę. Komu przysługuje zwrot dnia wolnego? Zobacz, jakie obowiązki z tego tytułu ciążą na pracodawcy.

11 listopada 2017 - Dzień Niepodległości, wypada w sobotę. To oznacza, że pracodawca musi nam zwrócić dzień wolny. Na jakich zasadach i co o tej kwestii mówią przepisy?

Wolne za święto wypadające w sobotę. Przepisy

Wolne za święto przypadające w sobotę jak najbardziej przysługuje nam, jeśli pracujemy standardowo - od poniedziałku do piątku, a sobota jest dla nas dniem wolnym. Dzień wolny przysługuje również osobom przebywającym na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu chorobowym!. Nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków.

Gdy dla pracownika sobota, w którą wypada święto, jest normalnym dniem pracy, nie przychodzi on wówczas do firmy.

Zobacz również: Podobna sytuacja z odbieraniem dnia wolnego za święto wypadające w sobotę zdarzy się już na początku 2018 roku

Kilka świąt w 2018 roku wypada idealnie, by zaplanować długi weekend. Inne przypadają w niedzielę, więc nici z dodatkowego dnia wolnego... Kiedy wypadają święta w 2018 roku. W jakie dni w 2018 roku nie idziemy do pracy? Sprawdźcie na następnych stronach!

Święta w 2018 roku. Zaplanuj sobie długi weekend!

Kiedy pracodawca wyznacza wolne za święto przypadające w sobotę?

Decyzję o tym, który dzień będzie wolny od pracy podejmuje pracodawca. Przepisy nie zobowiązują go do brania pod uwagę sugestii podwładnych w tym zakresie. Wolne musi zostać zwrócone w czasie trwania okresu rozliczeniowego. Wolne za święto przypadające w sobotę może być odebrane zarówno przed, jak i po 11 listopada. Pracodawca może wyznaczyć różne dni dla poszczególnych pracowników - szczególnie jeśli przyznanie wolnego w tym samym dniu wszystkim mogłoby zdestabilizować funkcjonowanie zakładu pracy.

W 2017 roku - po 11 listopada - przypadają jeszcze dwa dni wolne od pracy. Chodzi oczywiście o 25 i 26 grudnia. Wypadają one w poniedziałek i wtorek. Zapowiada się więc długi świąteczny weekend.

Warto wiedzieć:

  • Pracodawca nie musi oddawać dnia wolnego za święto przypadające w niedzielę.

Zobacz również:
20 lat minęło! VIP - dodatek "Expressu Bydgoskiego" obchodzi jubileusz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wolne za 11 listopada 2017 (SOBOTA). Czy pracodawca musi oddać wolne za święto wypadające w sobotę? - Express Bydgoski

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KAsia
Witam. Czy Odbiór za śwoętop przypadające w sobotę jest płatny????/
M
Maria
Czy kiedy pracodawca wyznaczył dzień za 11 listopada do odbioru a pracownik przebywał w dniu na zwolnieniu lekarskim może odebrać w innym terminie czy już się nie należy
F
Felicity89
Moim, zdaniem nie, ponieważ pracodawca po 5 dniach pracy musi zapewnić ci 6 DZIEŃ WOLNY , zazwyczaj jest nim sobota w podstawowym systemie czasu pracy gdzie praca odbywa się 8 h dziennie od poniedziałku do piątku- te przepisy służą temu aby pracownik miał odpowiedni okres odpoczynku - dlatego jest nim cały dzień a nie godziny, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia całego dnia wolnego.
11 listopada to święto w twoim czasie pracy.
Mamy przepis ze jeśli w twoją wolną sobotę ( czyli dzień wolny z tytułu 5 dniowego tygodnia pracy ) wypada święto - to pracodawca ewidencjonuje to jako święto, dlatego DZIEŃ WOLNY zwyczajowo zwany za 11 listopada = "SOBOTĘ" powinien ci wyznaczyć w innym DNIU.

"Art. 147. Kodeksu pracy [Wymiar dni wolnych]

W każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikom zapewnia się łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie. "

Przywołałam ten przepis, ponieważ w jego treści jest mowa o DNIACH wolnych które musi zapewnić pracodawca a nie godzinach. Wiem, że przykład dotyczy innych systemów niż podstawowy ale widać w nim to ze pracodawca zapewnia dni wolne w tym czy innym systemie . Nie ma tu mowy o godzinach - w ten sposób pracownik nie odpocznie. Pozdrawiam
T
Toto
Chlopie 160 masz jak urlop dostaniesz jak nie to masz 168 no pomysl...
z
zdezoriętowany
Za 11 listopada Pracodawca wydał Zarządzenie o wolnym dniu od pracy 02.05.2017, jeżeli pracownik został przyjęty do pracy w czerwcu tego roku , to czy należy mu udzielić dnia wolnego w listopadzie lub w grudniu2017
C
C
Mam pytanie. Czy pracodawca zamiast 1 dnia wolnego za 11 listopada może oddawać pracownikowi po jednej godzinie dziennie (skracając czas pracy z 8 do 7 godzin dziennie) przez 8 dni?
B
Bejo
Ale tak nie jest . A to za sprawą dyrektora ds. kadrowych i księgowych . Z tego co się dowiedziałem to znalazł w Kodeksie pracy jakiś zapis że pracownikowi pracującemu w równoważnym czasie pracy dzień wolny za 11 listopada się nie należy . Dlatego że dostaje w tygodniu dwa dni wolnego w czasie innym niż sobota i niedziela .
B
Bejo
Ale tak nie jest . A to za sprawą dyrektora ds. kadrowych i księgowych . Co ciekawe ! My (fizole) mamy pracować 168h a pierdzistołki 160 . Ponoć znalazł w Kodeksie Pracy zapis że nie przysługuje wolne za 11 listopada pracownikowi pracującemu w równoważnym czasie pracy i dostaje w tygodniu dwa dni wolne w innych dniach niż sobota i niedziela . Czy ma rację ?
B
Bejo
Pracuję w firmie ochroniarskiej . Dyrektor ds. kadrowych i księgowych stwierdził że nie przysługuje nam wolne za Święto 11 Listopada wypadające w sobotę . Ponoć znalazł w Kodeksie Pracy jakiś zapis że pracownikowi który ma równoważny czas pracy i ma 2 dni w tygodniu wolne w inne dni niż sobota i niedziela te wolne się nie należy . Czy ma rację ?
M
M.
Co za bzdury piszecie! Gdzieś dzwoni, ale gdzie to nie wiadomo... Jeśli juś piszecie to piszcie precyzyjnie!
O dzień wolny w innym terminie niż wyznaczył pracodawca NIE MOGĄ upominać się pracownicy (zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę) przebywający w tym czasie na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim, w myśl przepisów, iż zasiłki chorobowy i macierzyński przysługują za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
P
Pracodawca
Czy za 11 listopada przysługuje oprócz dnia wolnego również zapłata za ten dzień
W
Worker
Tak. W listopadzie norma czasu pracy wynosi 160 godzin i tak powinno być zaplanowane w harmonogramie.
k
kasia
A co z osobami pracującymi od poniedziałku do piątku w systemie akordowym. Czy mają dzień wolny płatny
B
Bejo
Pracuję w firmie ochroniarskiej . Czy też należy mi się wolne za 11 .11 ? W tym miesiącu mam w grafiku 168 a nie 160 godzin .
O
Ola
U większości pracodawców na liście obecności zaznaczone wolne za święto a do pracy trzeba przyjść (coś się nie podoba?
Wróć na i.pl Portal i.pl