Wolne 12 listopada 2018. Dzień wolny od pracy, będzie długi...

  Wolne 12 listopada 2018. Dzień wolny od pracy, będzie długi weekend! Sejm zadecydował, kto pracuje 12.11.2018 i czy sklepy będą czynne!

  Ewa Andruszkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  12 listopada dzień wolny od pracy. Kto musi pracować 12 listopada? Wolne nie dla wszystkich? Czy 12.11.2018 sklepy będą czynne?

  12 listopada dzień wolny od pracy. Kto musi pracować 12 listopada? Wolne nie dla wszystkich? Czy 12.11.2018 sklepy będą czynne? ©Archiwum

  12 listopada to dzień wolny od pracy. Kto pracuje 12 listopada? Czy w szkołach będą odbywać się lekcje? Czy sklepy będą otwarte? O tym w środę zdecydował Sejm! Prezydenta RP, Andrzej Duda ustawę podpisał w środę wieczorem.
  12 listopada dzień wolny od pracy. Kto musi pracować 12 listopada? Wolne nie dla wszystkich? Czy 12.11.2018 sklepy będą czynne?

  12 listopada dzień wolny od pracy. Kto musi pracować 12 listopada? Wolne nie dla wszystkich? Czy 12.11.2018 sklepy będą czynne? ©Archiwum

  Aktualizacja 8.11.2018 GODZ. 7


  Prezydent podpisał ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 r. Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

  Aktualizacja 7.11.2018 GODZ. 15


  W środę Sejm RP przyjął ustawę o ustanowieniu 12 listopada święta narodowego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie zaakceptowali także poprawkę Senatu dotycząca handlu - sklepy pozostaną zamknięte. Służby mundurowe oraz służba zdrowia będą pracować normalnie.  Przełożone zostaną zaplanowane na 12 listopada rozprawy sądowe.

  Czytaj także: 12 listopada - dodatkowy dzień wolny. To gigantyczny problem dla sądów. W okręgu gdańskim z wokandy "spadną" dziesiątki rozpraw  WCZEŚNIEJ PISALIŚMY


  12 listopada wolny! 7 listopada ekspresowe decyzje!!


  W środę po godzinie 14 posłowie mają zająć się senackimi poprawkami do ustawy ustanawiającej poniedziałek 12 listopada dniem wolnym od pracy. Czasu jest niewiele, a ustawę musi podpisać jeszcze prezydent. Wciąż nie wiadomo czy np. tego dnia będą czynne sklepy.

  Czytaj więcej: 12 listopada - dodatkowy dzień wolny. W środę, 7 listopada, Sejm wprowadzi ekspresowe zmiany w ustawie  12 listopada wolny! Apelują do prezydenta o weto!


  Naruszenie podstawowych standardów państwa prawa, pogłębienie chaosu, a także narażenie przedsiębiorców na ogromne straty finansowe zarzucają posłom i senatorom - w związku ze sposobem procedowania przez nich ustawy o wolnym od pracy dniu 12 listopada - organizacje zrzeszające pracodawców. Ich przedstawiciele apelują o natychmiastowe wstrzymanie prac nad projektem.

  - Projekt ustawy pojawił się na niecałe trzy tygodnie przed planowanym ustanowieniem dnia wolnego. Przedsiębiorcy wciąż nie wiedzą, czy ustawa zostanie uchwalona, bo ze względu na poprawki Senatu musimy poczekać do kolejnego posiedzenia Sejmu [ma się ono odbyć w dniach 7-9 listopada br. - przyp. red.] - piszą w liście, skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałka Sejmu oraz przewodniczących klubów poselskich przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, Business Centre Club, Pracodawców RP i Związku Rzemiosła Polskiego. - Ustawa nie była praktycznie konsultowana ani nie ma oceny skutków regulacji. To podważa konstytucyjne zasady demokratycznego państwa prawa i wywodzonej z niej zasady prawidłowej legislacji. W przypadku tej ustawy nie ma vacatio legis!

  Sonda

  12 listopada dniem wolnym od pracy. Popierasz ten pomysł?  12 listopada - dzień wolny od pracy, aby świętować!


  Przypomnijmy - projekt ustawy o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej posłowie PiS złożyli w poniedziałek 22 października. Przez Sejm został on przyjęty już we wtorek w nocy, po zaledwie kilkudziesięciominutowej dyskusji.

  12 listopada dzień wolny od pracy. Kto musi pracować 12 listopada? Wolne nie dla wszystkich? Czy 12.11.2018 sklepy będą czynne? Archiwum


  Prace miały skończyć się kilka dni później na posiedzeniu Senatu, jednak niespodziewanie senatorowie wprowadzili do ustawy znaczące poprawki. Zgodnie z nimi wolne 12 listopada mają mieć pracownicy handlu, za to normalnie funkcjonować mają szpitale, opieka ambulatoryjna i apteki.  12 listopada dzień wolny od pracy nie dla wszystkich?


  Choć do 12 listopada pozostał już niecały tydzień, wciąż nie wiadomo, czy i w jakim kształcie ustawa wejdzie ostatecznie w życie. Nie wiadomo bowiem, czy wprowadzone przez Senat poprawki zostaną przyjęte, zatem nikt nie wie np., czy sklepy będą w tym dniu czynne, czy też nie. Co więcej, nawet jeśli Sejm zajmie się ustawą już jutro i nawet jeśli jeszcze tego samego dnia podpisze ją prezydent, to zostanie uchwalona dosłownie cztery dni przed wolnym poniedziałkiem.

  - To zbyt krótki czas, by przedsiębiorstwa mogły dostosować się do nowych regulacji, zmienić harmonogram dostaw i logistykę - tłumaczą przedstawiciele Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. - Szczególnie ważne jest to w kontekście dostaw produktów świeżych, kontraktowanych z dużym wyprzedzeniem. Ze względu na skalę zamówień i fakt, że sieci handlowe są kluczowym odbiorcą rodzimych produktów konsekwencje zakazu odczują także polscy producenci i przetwórcy.

  Organizacje zrzeszające pracodawców szacują, że kolejny dzień wolny w branży handlowej oznaczałby spadek obrotów tego sektora o ok. 1 mld zł, w związku z czym apelują do prezydenta albo o zwrócenie się z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności ustawy z konstytucją albo o skorzystanie z prawa weta.

  12 listopada dzień wolny od pracy. Prezydent podpisze?


  Na to ostatnie nie mają jednak co liczyć - już 29 października rzecznik prezydenta poinformował, że ustawę o wolnym dniu 12 listopada Andrzej Duda podpisze.
  - Święto Niepodległości w tym roku jest wyjątkowe. (...) Parlament podjął słuszną i oczekiwaną przez Polaków inicjatywę - napisał na Twitterze.

  12 listopada wolny! Kto będzie pracował 12 listopada?


  - W poniedziałek, 12 listopada, świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej powinny być udzielane według zaplanowanych wcześniej na ten dzień zgłoszeń - poinformowało kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia. Podało też, że apteki ogólnodostępne, które w ciągu roku pełnią dyżury w dni wolne od pracy, będą pracować również w dniu 12 listopada 2018 r. - jak w każdym innym dniu wolnym od pracy. Mimo święta narodowego, swoje codzienne obowiązki będą wykonywać także m.in. służby mundurowe, osoby pracujące w transporcie, spedycji, komunikacji, prowadzące niezbędne remonty, a także zajmujące się hodowlą i rolnictwem. Na to zezwala bowiem Kodeks Pracy. Zgodnie z pierwotnym projektem ustawy, czynne w tym dniu miały być też sklepy. Po poprawkach Senatu obowiązywać miałby jednak niedzielny zakaz handlu.


  POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DŁUGI

  Edyta Marcinek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  No niestety jest to tylko maksymalizacja długów w wielu przedsiębiorstwach. Jedyne z czego się mogę cieszyć to fakt, że moja firma znalazła rozsądnych partnerów w sprawach windykacji i tą dziedziną...rozwiń całość

  No niestety jest to tylko maksymalizacja długów w wielu przedsiębiorstwach. Jedyne z czego się mogę cieszyć to fakt, że moja firma znalazła rozsądnych partnerów w sprawach windykacji i tą dziedziną zajmuje się dla nas od pewnego czasu MK-Finanse. Powiem tylko tyle, że z powodzeniem!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja nie mam wolnego 12 listopada

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Pracuje w firmie farmaceutycznej i nie mam jutro wolnego. Mam przyjść normalnie do pracy... Jedyna firma w Naszym mieście będzie otwarta!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WOLNE

  JAREK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  POLACY CHCIELI BY 5 RAZY W TYGODNIU WOLNE CIEKAWE KIEDY DO TEGO SIĘ PRZYCHYLĄ PIS CHCE POGRĄZYĆ PO I W WIĘKSZE DŁUGI PUŚCIĆ POLAKÓW JA I TAK PUJDĘ DO PRACY NIKT MI NIE ZABRONI PRACOWAĆ TYM...rozwiń całość

  POLACY CHCIELI BY 5 RAZY W TYGODNIU WOLNE CIEKAWE KIEDY DO TEGO SIĘ PRZYCHYLĄ PIS CHCE POGRĄZYĆ PO I W WIĘKSZE DŁUGI PUŚCIĆ POLAKÓW JA I TAK PUJDĘ DO PRACY NIKT MI NIE ZABRONI PRACOWAĆ TYM BARDZIEJ PIS zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głupota

  Agata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Jestem fryzjerką i jak wiadomo klientki zapisują się z jakimś wyprzedzeniem. I co mam teraz zadzwonić do klientek i powiedzieć sorry ale 12-go listopada jest święto i was nie przyjmę??? Myślę, że...rozwiń całość

  Jestem fryzjerką i jak wiadomo klientki zapisują się z jakimś wyprzedzeniem. I co mam teraz zadzwonić do klientek i powiedzieć sorry ale 12-go listopada jest święto i was nie przyjmę??? Myślę, że nie ja jedna jestem w takiej sytuacji. Ja w każdym razie nie popieram 12-go listopada jako dnia wolnego od pracy.I tak w Polsce za dużo świętujemy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ziemia jest pyłem we Wszechświecie jak i twoje problemy

  Michał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Ojej koniec świata! No nie wszystkim można dogodzić. Jakie życie jest "okrutne" :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  otwieraj salon kiedy chesz

  Dominika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Pracujesz na własną działalność... otwieraj salon kiedy chcesz.
  Ja jestem grafikiem i zapewne będę pracować,nikt mi nie zabroni (niestety)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo