Wójt Gniewina: Możemy przyjąć kilka rodzin uchodźców...

  Wójt Gniewina: Możemy przyjąć kilka rodzin uchodźców [ROZMOWA]

  Rozmawiała Joanna Kielas

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zbigniew Walczak, wójt Gniewina, jako jeden z pierwszych w Polsce samorządów wyraził chęć pomocy uchodźcom z Bliskiego Wschodu. Na ten temat rozmawia z nim Joanna Kielas.
  Wójt Gniewina: Możemy przyjąć kilka rodzin uchodźców [ROZMOWA]

  ©Joanna Kielas/archiwum

  "Chciałbym zadeklarować współpracę dotyczącą przyjęcia kilku rodzin uchodźców na terenie gminy Gniewino" - napisał Pan do ministra administracji. Dlaczego?
  To odruch serca. Od połowy zeszłego tygodnia omawialiśmy sprawę z radnymi gminnymi, poruszeni relacjami z sytuacji, jakie widzieliśmy na dworcu w Budapeszcie. Złożona deklaracja to wyraz naszej solidarności, zrozumienia sytuacji. Z radnymi mówiliśmy: "Mój Boże, a gdyby nas coś takiego dopadło?"

  Czytaj również: Uchodźcy dostaną mieszkania komunalne w Gdańsku

  Co Gniewino ma do zaoferowania uchodźcom?

  Nie powinno być kłopotów z pracą: w naszej gminie oraz najbliższym sąsiedztwie funkcjonuje wiele zakładów przemysłowych, głównie z branży spożywczej, choć nie tylko. Niewielka odległość od aglomeracji trójmiejskiej również ułatwia znalezienie i podjęcie pracy. Już dziś zamieszkują u nas cudzoziemcy zatrudnieni na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To grupa kilkudziesięciu osób z Mołdawii, pracują przy przetwórstwie rybnym, mieszkają w hoteliku w Czymanowie i nie ma z tego powodu żadnych konfliktów. Uważam, że grupa kilkunastu uchodźców wobec 7300 mieszkańców gminy Gniewino nie będzie źródłem napięć społecznych, lecz stosunkowo szybko się zaaklimatyzuje.

  A co z mieszkaniem dla takich gości?
  Uważam, że nie będzie dużym obciążeniem dla nas wynajęcie mieszkań dla dwóch rodzin, bo o takiej liczbie mowa z naszej strony.
  Co na Pana deklarację mówią mieszkańcy Gniewina? Czy pytał Pan ich o zdanie, bo temat uchodźców wzbudza u wielu wiele emocji?
  Nasi mieszkańcy są przyzwyczajeni do osób o różnej narodowości. Międzynarodowo, nawet bardzo, było u nas podczas Euro 2012, gdy gościliśmy drużynę Hiszpanii. Obecnie też na obozy sportowe do naszego centrum przyjeżdżają różne zagraniczne drużyny, także z odległych nam kręgów kulturowych, m.in. byli piłkarze arabscy, z Arabii Saudyjskiej.

  Czytaj też: Lech Wałęsa chce przyjąć uchodźców w swoim domu. Dyskutuje na ten temat z żoną [WIDEO]

  Kiedy do Gniewina mogą przybyć pierwsi uchodźcy?
  Obecnie jest zbyt wcześnie na to pytanie, na razie wiemy jedynie, że od Polski oczekuje się przyjęcia uchodźców, szczegóły są wciąż omawiane na szczeblu międzynarodowym. My, jako Gniewino, po prostu deklarujemy chęć pomocy w tym temacie, zgłaszamy swój akces w rozwiązaniu tej palącej kwestii. Gest do gestu i wszystkim nam będzie łatwiej zmierzyć się z tym wielkim wyzwaniem, jakim dla Europy są dziś uchodźcy.


  Wideo: TVN 24/ x-news


  Więcej informacji z powiatu wejherowskiego: Wejherowo  Sprawdź nasz nowy serwis dla nowoczesnego rolnika i sympatyka wsi województwa pomorskiego: Strefa AGRO Pomorskie


  Polub Strefę AGRO Pomorskie na facebooku: www.facebook.com/StrefaAgroPomorskie

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czuję się zdradzony

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Mam w sobie wielki patriotyzm lokalny, i czuję się oszukany czytając takie rzeczy, sam dojeżdżam codziennie własnym autem do Gdańska do pracy około 1000,- z mojej pensji idzie na paliwo,nie licząc...rozwiń całość

  Mam w sobie wielki patriotyzm lokalny, i czuję się oszukany czytając takie rzeczy, sam dojeżdżam codziennie własnym autem do Gdańska do pracy około 1000,- z mojej pensji idzie na paliwo,nie licząc amortyzacji, 3godz dziennie tracę na sam dojazd i powrót. Wielu moich znajomych podobnie dojeżdża czy to do Rumi, Gdyni. W mojej miejscowości mieszka kilkaset osób i jest tylko jedno miejsce pracy,sklep. Oczywiście zajęte przez właściciela.A tu słyszę że pracy jest sporo i domy się znajdą... Ogólnie szanuję naszego Wójta, ale to nie fer. Jak taki imigrant będzie w stanie z pensji z rybiarni utrzymać siebie żonę i zapewne kilkoro dzieci. a statystyczny młody mieszkaniec gminy ma 2 wyjścia albo nie stać go na założenie własnej rodziny.. a jeżeli już go stać to nie ma czasu jej założyć bo w domu tylko sypia.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  xxx

  :-) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  oni niby mieli by pracowac przy rybach za 1300 dobre he he

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zły ruch

  emka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wójt strzela sobie w stopę. Jak pokazuje praktyka, władze na wysokim świeczniku mogą sobie niestety pozwolić na to, by nie liczyć się z głosem ludzi - choć też do czasu. Wójt jest natomiast za...rozwiń całość

  Wójt strzela sobie w stopę. Jak pokazuje praktyka, władze na wysokim świeczniku mogą sobie niestety pozwolić na to, by nie liczyć się z głosem ludzi - choć też do czasu. Wójt jest natomiast za blisko. Decyzja o przyjęciu imigrantów odbije mu się czkawką, bo ludzie tego po prostu nie chcą.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  populizm?

  rolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Trochę populizmem mi tu pachnie Panie W.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mieszkanie

  Wojtas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dla nas obywateli moeszkan nie ma gdy idziesz z prosba na gmine. Piszesz pisma itd ale dla tubylcow nagle sie znajda. Najpierw zapewnij byt mieszkanca a potem bierz pan na glowe sobie tubylców

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Muzulman

  Leon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Przyjmij do swojego mieszkania osle

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Islam religia pokoju czy konfrontacji?

  MB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Wpiszcie na You Tube: Muzułmanie gwałcą Norweżki oraz Muzułmanie w Anglii - szok dla pewnej młodej Angielki.
  Pozdrawiam, miłujących pokój, szanujących wszystkie religie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no patrz pan

  hehe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Ah, to parcie na szkło i piarowe zacięcie drogiego wójta. Lubimy punktować u władz, lubimy. U mieszkańców jakby mniej. Ale za to lata przy władzy wykształcają prawidłowe odruchy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wójt Gniewina może imigrantów muzułmańskich wziąć na własny wikt i opierunek do swej chałupy

  Farmer John (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  Po czym gości zatrudnić na swej gospodarce. A jak sam jej nie ma, wtedy u kogoś w rodzinie. A następnie, i jako ten z fuchy wójta już zwolniony, zaczął swoją nową rodzinę uczyć polski i kaszubski i...rozwiń całość

  Po czym gości zatrudnić na swej gospodarce. A jak sam jej nie ma, wtedy u kogoś w rodzinie. A następnie, i jako ten z fuchy wójta już zwolniony, zaczął swoją nową rodzinę uczyć polski i kaszubski i co przez 25 lat. Gdyż krócej się nie da, bo dla muzułmanów to trudne języki. Jednak wójt niech jeszcze weźmie pod uwagę i zagadnienie, że szkołę języka będzie musiał po krótkim czasie rozszerzyć o ilość potomstawa które raptownie w gminie przyrośnie. I jeśli goście wójta w ogóle u niego pozostaną. W tym humanitarnym rozwiązaniu wójta Gniewina, i każdego następnego wójta, będą wilk syty i owca cała. Gmina sporo zaoszczędzi, a wójt okaże swój odruch serca.

  I tematyczne uzupełnienie informacji Times o skróty publikacyj pobranych z sieci:

  (...) Prof. Legutko o fali imigracji do UE ... "Dzisiejsza Unia Europejska jest tworem, w którym już bardzo wyraźnie widać podział na państwa silne i te słabsze. To widać właśnie w sytuacjach kryzysowych jak dzisiejsza, gdy UE za wszelką cenę poszukuje kozła ofiarnego. No i my takim kozłem dla niej jesteśmy. Gdy chodziło o politykę wobec Libii czy wobec Syrii, to nikt nas o zdanie nie pytała, a gdy tamta polityka przyniosła wiadome skutki, to nagle pojawiały się nawoływania o solidarność, o konieczność wzięcia na siebie obowiązków (...)

  (…) ”Wielka Brytania: z powodu imigracji większość mieszkańców chce wyjść z Unii Europejskiej” ... Spośród respondentów mających wyrobione zdanie na ten temat 51 proc. popiera „Brexit”, a 49 proc. wolałoby, by ich kraj pozostał w UE ... Ponadto część wyborców popierających pozostanie W. Brytanii w UE przyznało, że rozważyliby zmianę stanowiska, gdyby obecny kryzys imigracyjny w Europie się pogłębił ... Konserwatywny premier David Cameron obiecał doprowadzić do renegocjacji warunków obecności swego kraju w UE przed zaplanowanym na 2017 r. referendum w sprawie członkostwa W. Brytanii we Wspólnocie (...)

  (...) Michał Karnowski: ”Platforma i jej sojusznicy jeszcze przed wyborami powinni jasno powiedzieć, co naprawdę nam szykują w sprawie islamskich imigrantów” ... Jedyna solidarność na jaką stać lewicę rządzącą UE to ta, z ludźmi najeżdżającymi państwa i domy obywateli wspólnoty. Obywatele się nie liczą, ich obawy zostają cynicznie zredukowane do „ksenofobii”. A jedyne państwo próbujące przestrzegać prawa i na serio chronić unijne rubieże, czyli Węgry, jest brutalnie atakowane. Tu woli walki i determinacji europejskim elitom nie brakuje. Istota zagrożenia, radykalna wrogość kulturowa i religijna przybyszów wobec Europy, jest ignorowana. Podobnie jak widoczny fałsz w posługiwaniu się uchodźczym alibi. Przecież ludzie naprawdę uciekający przed piekłem wojny nie wołają, że nie chcą wody i jedzenia, że chcą tylko do bogatych Niemiec. Czy na Węgrzech nie znajdują bezpieczeństwa, że tak wściekle reagują na propozycję pozostania właśnie tam? Czy tak zachowują się ludzie szukający bezpieczeństwa? ... Wszystko więc wskazuje, że rację ma Marian Piłka, który na naszych łamach napisał: To nie jest kryzys imigracyjny. Mamy do czynienia z muzułmańską inwazją na Europę. Po raz kolejny przekonujemy się, że silna wola liderów europejskich zarezerwowana jest dla zwalczania chrześcijaństwa, uderzania w Orbana i Kaczyńskiego, a przede wszystkim wdrażania lewackich koncepcji inżynierii społecznej ... Już pierwsza decyzja rządu o przyjęciu dwóch tysięcy „imigrantów” wskazuje jak mało w tej sprawie ekipa Kopacz liczy się z polską opinią publiczną ... Nie poddano tej sprawy żadnej poważniejszej debacie, ani w parlamencie, ani w samej Radzie Ministrów ... Premier nie jest też w stanie określić docelowego poziomu kwoty imigracyjnej. Już podrzuca się kolejne liczny: 10 tysięcy, a może 20 tysięcy ... Platforma i jej sojusznicy jeszcze przed wyborami powinni jasno powiedzieć, co naprawdę nam szykują w związku z islamskimi uchodźcami (...) Całość publikacyj w sieci!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Działkę pod meczet niech wójt wyznaczy

  Jagoda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  No i pracę czystą i lekką dla ojca rodziny bo mama się zajmie 10 dzieci, więc zasiłki będą potrzebne aż dzieci dorosną i skończą studia bo rodziny z zachodniej ełropy ściągną ich do siebie dla...rozwiń całość

  No i pracę czystą i lekką dla ojca rodziny bo mama się zajmie 10 dzieci, więc zasiłki będą potrzebne aż dzieci dorosną i skończą studia bo rodziny z zachodniej ełropy ściągną ich do siebie dla lepiej płatnej pracy..
  Dlatego warto im pomóc....zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to tez ludzie

  czlowiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  nie z zachodniej elropy tylko europy tumanie bo jak imigrant ukonczy studia to napewno napisze poprawnie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szacun!

  Polihistor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  DUŻY.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo