[WOJNA W DONBASIE] UNICEF bije na alarm: Miny i niewybuchy...

  [WOJNA W DONBASIE] UNICEF bije na alarm: Miny i niewybuchy zagrażają zdrowiu i życiu 220 000 dzieci we wschodniej Ukrainie

  Aleksandra Gersz

  Aktualizacja:

  Polska

  Dziecko w jednym ze zrujnowanych domów w Doniecku

  Dziecko w jednym ze zrujnowanych domów w Doniecku ©Sandro Maddalena/Sipa USA/East News

  Wschodnia Ukraina jest obecnie jednym z najbardziej zaminowanych miejsc na świecie - alarmuje UNICEF. Miny i niewybuchy zagrażają 220 000 dzieci, które na co dzień mieszkają, bawią się i chodzą do szkoły na obszarze, na którym zalegają śmiertelnie niebezpieczne pozostałości po wojnie.
  Dziecko w jednym ze zrujnowanych domów w Doniecku

  Dziecko w jednym ze zrujnowanych domów w Doniecku ©Sandro Maddalena/Sipa USA/East News

  Miejsca, w których jeszcze cztery lata temu dzieci mogły się bezpiecznie bawić, teraz są usłane śmiercionośnymi materiałami wybuchowymi - mówi Giovanna Barberis, przedstawicielka UNICEF na Ukrainie i dodaje: Wszystkie strony konfliktu muszą natychmiast przestać stosować tę makabryczną broń, która nieustannie zagraża życiu i zdrowiu dzieci oraz całych społeczności.

  Dane od stycznia do listopada tego roku pokazują, że średnio jedno dziecko w tygodniu mieszkające wzdłuż linii frontu (w 500 km pasie oddzielającym obszar kontrolowany i niekontrolowany przez rząd) odnosiło obrażenia na skutek konfliktu.
  W tym regionie walki są najbardziej intensywne. W ciągu ostatniego roku 2/3 zarejestrowanych urazów i zgonów wśród dzieci było spowodowane eksplozją min, materiałów wybuchowych pozostałych po wojnie oraz niewybuchów. U wielu dzieci wybuch spowodował niepełnosprawność, z którą dzieci będą się zmagać do końca życia.

  W większości przypadków do urazów dochodziło w momencie, kiedy dzieci podnosiły materiały wybuchowe takie jak granaty czy detonatory - mówi UNICEF. - Podniosłem coś z ziemi i chyba nacisnąłem, a wtedy wybuchło. Było dużo krwi, a moje palce zwisały. Byłem tak przestraszony, że zacząłem się trząść. Prawie upadłem - mówi 14-letni Aleksiej.

  CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Wzrost napięcia na linii frontu w Donbasie. Rosjanie wycofują się ze współpracy w ramach Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji

  Miny i inne materiały wybuchowe stanowią również ryzyko dla infrastruktury krytycznej takiej jak wodociągi, sieci elektryczne i gazowe. W tym miesiącu niewybuch został znaleziony w Donieckiej Stacji Filtrów, która dostarcza wodę dla niemal 350 000 osób. W ciągu tego roku grupa odpowiedzialna za rozminowanie była wzywana do stacji filtrów już 13 razy.

  Od 2015 r. UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi dotarł z edukacją o ryzyku związanym z minami i niewybuchami do ponad pół miliona dzieci we wschodniej Ukrainie. W trakcie zajęć dzieci uczą się jak chronić się przed minami, niewybuchami i niebezpiecznymi pozostałościami po wojnie. UNICEF objął także wsparciem psychologicznym 270 000 dzieci poszkodowanych na skutek konfliktu.

  W 2017 r. organizacja otrzymała jednak jedynie 46% środków niezbędnych do niesienia pomocy dzieciom i ich rodzinom we wschodniej Ukrainie. Na działania związane ze wsparciem psychologicznym oraz edukacją dotycząca zagrożeń związanych z minami i niewybuchami brakuje 73% środków. UNICEF apeluje więc do wszystkich stron konfliktu o przestrzeganie zawieszenia broni podpisanego w Mińsku oraz pozwolenie na rozpoczęcie działań naprawczych i związanych z usuwaniem min.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzieci z Donbasa gina

  & (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dzisiaj znow byly ofiary wsrod ludnosci cywilnej na Donbasie. Nazisci wspomagani przez najemnikow za nasze podatki ostrzelali i zniszczyli bloki mieszkalne. krew leje sie codziennie i jeszcze chca...rozwiń całość

  Dzisiaj znow byly ofiary wsrod ludnosci cywilnej na Donbasie. Nazisci wspomagani przez najemnikow za nasze podatki ostrzelali i zniszczyli bloki mieszkalne. krew leje sie codziennie i jeszcze chca na tych biednych ludzi dac bron przestepcom z Kijowa. Hypokryci nic nie mowia.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo