Wojna Lecha Wałęsy z IPN podzieliła Polaków

Wiktor Świetlik
Ten gest wykonywany przez tego człowieka to symbol walki o wolność nie tylko w Polsce. Lech Wałęsa na czele gdańskich robotników w 1980 roku
Ten gest wykonywany przez tego człowieka to symbol walki o wolność nie tylko w Polsce. Lech Wałęsa na czele gdańskich robotników w 1980 roku
W obronie historyków oskarżających byłego prezydenta stanął szef IPN Janusz Kurtyka. W sukurs Wałęsie idą politycy PO, między innymi Bronisław Komorowski.

Podzieleni są także dawni koledzy Wałęsy ze stoczni gdańskiej.

Niespodziewanie wczoraj były prezydent spotkał się z szefem IPN twarzą w twarz - przy okazji konferencji "Pamięć o komunizmie". Termin zbiegł się z wybuchem afery wokół książki. W emocjonalnym przemówieniu Wałęsa ostrzegał: "Każdy z was może być >>Bolkiem<<".

Podzieleni są nawet robotnicy z gdańskiej stoczni. Rozmowy z dwoma z nich publikujemy na łamach dzisiejszej "Polski". - Donosił na mnie. Taka informacja znalazła się w moich dokumentach, które otrzymałem z IPN - twierdzi Henryk Jagielski. - To brednie. Każdy, kto zna Wałęsę, wie, że to fałsz - ripostuje Jerzy Borowczak.

Z kolei prawnicy, z którymi rozmawialiśmy, radzą Lechowi Wałęsie oddanie sprawy do sądu cywilnego. Wówczas historycy IPN musieliby dowieść swoich racji.

Ale nie ma co liczyć, że w wyniku takiego procesu emocje wygasną. Zdaniem Petera Schweizera, znanego amerykańskiego historyka, gorące spory o Wałęsę i Solidarność będą się toczyły i za pół wieku.

Lech Wałęsa stanął wczoraj niespodziewanie naprzeciw Janusza Kurtyki, prezesa IPN i szefa historyków, którzy napisali książkę o agenturalnej historii byłego prezydenta. To kolejny poryw burzy, która przetacza się przez nasze życie publiczne.

Polska żyje dziś tym, czy Lech Wałęsa był "Bolkiem", czy nie, czy jako prezydent niszczył dokumenty SB na swój temat. A także tym, czy historycy IPN mieli prawo napisać o tym książkę. Spór o historię powrócił z pełną mocą. Zdominował nagłówki gazet, paski informacyjne telewizji i debaty publicystów. Gdzieś w tle znalazły się przesłuchania szefa CBA, zatrzymanie kolejnego lekarza, polityczna walka na Podkarpaciu, powrót polskich piłkarzy, a nawet odkrycie trzech nowych planet.

Janusz Kurtyka twardo stanął w obronie swoich historyków i zapowiedział, że IPN ponosi odpowiedzialność za ich słowa. Krótko później Kurtyka niespodziewanie spotkał się z samym Wałęsą. Obaj zetknęli się wczoraj na konferencji "Pamięć po komunizmie". Gdy Wałęsa przemawiał, szef IPN siedział w pierwszym rzędzie, kilka metrów od niego. - Każdy z was może być "Bolkiem" - mówił były prezydent. Kurtyka nie reagował.

W mediach pojawili się autorzy książki. Piotr Gontarczyk i Sławomir Cenckiewicz w radiowej Trójce bronili swoich tez. Co nie oznacza, że nie dostrzegali pozytywnej postawy Wałęsy. Twierdzili, że w 1978 roku odmówił ponownej współpracy, a w latach 80. był brutalnie naciskany przez SB.

W tym czasie nie milkły gromy spadające na autorów książki. Do boju przystąpili wstrzemięźliwi do tej pory w tej sprawie politycy PO. Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu, stwierdził, że celem IPN jest zniszczenie legendy Wałęsy. Wtórował mu Zbigniew Chlebowski, szef klubu Platformy. Do dyskusji włączył się nawet szef BCC Marek Goliszewski, który stwierdził, że książka? godzi w polską gospodarkę.

Równocześnie pojawiło się już kilka spraw "odpryskowych" związanych z książką Cenckiewicza i Gontarczyka. Historycy, pisząc o procesie lustracyjnym Wałęsy w 2000 roku, analizują też inne podobne procesy. Zwracają uwagę, że adwokatami biorącymi w nich udział były także osoby mające za sobą współpracę z bezpieką. Jako taką właśnie osobę wymienili mecenasa Piotra Kruszyńskiego, obrońcę Zyty Gilowskiej w jej procesie lustracyjnym. Znany adwokat zaprzecza i zwraca uwagę, że uzyskał w IPN status poszkodowanego.

Podstawowa wątpliwość, jaka pojawia się w trakcie lektury książki dwóch historyków, to brak pisemnego zobowiązania Wałęsy do współpracy z SB. Naukowcy bazują przede wszystkim na wielu wiarygodnych poszlakach, ale nie mają jednego stuprocentowego dowodu.

Zdaniem Gontarczyka i Cenckiewicza taka sytuacja wynika z faktu, że akta dotyczące Wałęsy zostały zdekompletowane. I właśnie śledztwo badające jak akta TW Bolka miały być czyszczone przez byłego prezydenta jest kluczową częścią ich pracy. Ma być ona historią momentu słabości, którego ukrywanie prowadziło do kolejnych nadużyć. A te do jeszcze kolejnych, które miały ukryć te poprzednie.

Wątpliwe, byśmy dziś zbiorowo doszli do prawdy o TW Bolku i zarzutach formułowanych przez IPN. Choćby z przyczyny, która za każdym razem o sobie daje w takich sytuacjach znać. Ze względu na fakt, że trudno znaleźć ludzi, którzy mogliby w tym sporze rozsądzać, a nie byliby oskarżani o jakieś uwikłanie. Uwikłanie w przeszłość, bieżącą politykę czy choćby nawet zwykłą lojalność środowiskową.

Dotyczy to zarówno sędziów, jak i historyków. Historycy bliscy IPN narażą się natychmiast na zarzut braku obiektywizmu. Ale na taki sam zarzut, z drugiej strony, narazi się część starszych badaczy, w przypadku których w grę mogą wchodzić kontakty z bezpieką czy dawna przynależność do PZPR.

Symbolem - jak trudno tu uchodzić za bezstronnego - może być konflikt w IPN pomiędzy prezesem Instytutu a jego zbuntowaną (w sprawie książki) zastępczynią Marią Dmochowską. Kurtyka jest od lat bliski środowisku prawicowemu, bliższemu PiS i idei lustracji, Dmochowska związana jest z lewicą solidarnościową, środowiskiem krytycznej wobec lustracji dawnej Unii Wolności.

Może więc pora, by rozsądzenie sprawy powierzyć jakimś zagranicznym ekspertom? Ale czy będą oni w stanie przedrzeć się przez polskie akta, które wymagają doświadczenia? Chyba czas, by ostudzić emocje, przeczytać książkę, posłuchać tego, co mówi Lech Wałęsa, i samemu wyrobić sobie osąd.

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pharme826
Very nice site!
P
Pharmk310
Hello! kabbaec interesting kabbaec site!
P
Pharmd856
Very nice site!
P
Pharmf853
Hello! ffeegdg interesting ffeegdg site!
P
Pharme45
Very nice site!
P
Pharme795
Hello! ffaadae interesting ffaadae site!
F
FLASH MAJOR
1.Czy pamiętasz,jak w styczniu 1971 r.przyznałeś się,
że,na żądanie SB dokonywałeś identyfikacji
uczestników zajść grudniowych z fotografii i
filmu?.Czy teraz możesz podać powody tych zdradzieckich działań?

2.Dlaczego okłamałeś wszystkich mówiąc o
przeskoczeniu płotu stoczni,prawda wygląda inaczej, na strajk 14.08.1980 r.zostałeś dowieziony motorówką z
Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni pilnowany przez esbecję?
3.Jak godziłeś swoja eksponowaną katolicką moralność z
głośnymi przygodami i ekscesami seksualnymi,o które żona robiła Ci publiczne awantury w 1980r.?
4.9 grudnia 1980 r. przyznano "Solidarności"
pierwszą nagrodę-30tys.USD.Co z tymi pieniędzmi?,gdzie się,podziały i na co poszły?

5.Co zrobiłeś z 60tys.USD nagrody szwedzkiej
prasy,którą miałeś ponoć przekazać na Panoramę
Racławicką,lecz nigdy tych pieniędzy nie przekazałeś?
6.Czy mieszkanie przy ul.Polanki 52 kupiłeś,czy
otrzymałeś w darze i od kogo?
7.W jakiej kwocie Bagsik i inni "biznesmeni"
finansowali Twoją pierwszą kampanie wyborczą?
8.Czy uważasz za właściwe,że Głowa Państwa lokuje
pieniądze w bankach zagranicznych,wbrew polskiemu
prawu?
9.Czy w 1981 r. byłeś informowany przez Prezydium
MKZ,że M. Wachowski jest kapitanem SB?
10.Czy Wachowski posiada Twoje zdjęcia ze
wspólnych orgii alkoholowo seksualnych(Arłamowa także) i dlatego nie zareagowałeś na jego poczynania?(to on faktycznie rządził w Pałacu,Ty byłeś tylko figurantem dla ciemnego ludu)
11.Czy SB szantażowała Cię ujawnieniem wszczętych przeciwko Tobie postępowań karnych o kradzieże przed sadem,wpierw dla
nieletnich,a potem już dorosłych i sądem rejonowym,wymuszając tym na Tobie pełną
współpracę?
12.Za jakie zasługi w obozie w Arłamowie przyznano
Ci prawo picia i polowania z Kiszczakiem i 5- tygodniowy
pobyt z całą rodziną,gdy innym internowanym odmawiano zwykłych widzeń,odwiedzin?
13.Czy pamiętasz swoją wypowiedż na Kongresie w
USA "lokujcie swoje kapitały w Polsce,bo na nędzy
i głupocie Polaków,można najlepiej zarobić",czy nadal tak
sadzisz?
14.Z jakiej obietnicy wyborczej wobec swych oszukanych przez Ciebie wyborców się, wywiązałeś?(wymień choć jedną)
15.Czy teraz potrafisz odpowiedzieć na pytanie
Andrzeja Gwiazdy z I Zjazdu "Solidarnosci",jak
wygląda dogadanie się,Polaka z Polakiem,gdy jeden z nich
jest zdrajcą?(tu chodziło o Ciebie)
16.Kiedy spełnisz publiczną obietnicę rozliczenia
się,z majątku i wskażesz jego prawdziwe żdródła pochodzenia,bo Twoje książki przyniosły Ci wyłącznie straty? Podobnie z obietnicą wyjaśnienia stosunków z MO,SB,WSI?
17.Czy nie dość już kłamstw,krętactw,gróżb,niekompetencji,zwykłej pazerności z Twej strony,czy Ty naprawdę nie boisz się,Boga,Matki Boskiej,której wizerunek nosisz na pokaz w klapie marynarki,lecz nie w swym zakłamanym sercu,Leibo alias Bolku?

18.czy akta BND,CIA,WSI,GRU,na Twój temat także kłamią?wszyscy się,sprzysięgli przeciwko Tobie?
Dodaj ogłoszenie