Wojciech Kałuża z Żor wicemarszałkiem śląskim. Odsłaniamy kulisy dojścia PiS do władzy na Śląsku

  • Dziennik Zachodni

Agata Pustułka

Wojciech Kałuża, radny sejmiku śląskiego, dziś, 21 listopada, doprowadził do politycznej rewolty na Śląsku. W nagrodę za zmianę barw politycznych został wicemarszałkiem śląskim, co przez jego kolegów zostało uznane za zdradę. Poznaliśmy kulisy dojścia PiS do władzy w województwie śląskim. Reprezentant Koalicji Obywatelskiej zdecydował, że opuści swoje ugrupowanie. Przeszedł do Prawa i Sprawiedliwości. Ten krok spowodował, że PiS może rządzić samodzielnie w województwie śląskim.
Sesja Sejmiku Śląskiego w Katowicach: Wojciech Kałuża wstąpił do PiS
 Marzena Bugała-Azarko

Wojciech Kałuża był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Żor. Wtedy poseł Borys Budka, jeden z liderów PO mówił o nim tak:

- Kandydatem jest ktoś, kto skutecznie pracuje w samorządzie od 2006 roku. Przez 6 lat pełnił obowiązki zastępcy prezydenta miasta, a teraz pracuje w swoim mieście jako radny – mówił Budka. - Znany jest również ze swoich pasji społecznych, strażak ochotnik, judoka i osoba, która poświęca swoje codzienne życie by w Żorach było lepiej – dodał.

Ostatecznie Kałuża został radnym wojewódzkim i właśnie... przeszedł do obozu konkurencji, czyli PiS, umożliwiając tej partii przejęcie władzy w regionie.

CZYTAJCIE TEŻ:
Sejmik Śląski: PiS rządzi na Śląsku samodzielnie, bo Wojciech Kałuża odszedł z Nowoczesnej
Sejmik śląski przejęło PiS. Radni krzyczeli: Hańba! Zdrada! Kim jest Wojciech Kałuża?

Dziś Budka ocenia Kałużę zupełnie inaczej.

- Jego zachowanie jest bezwstydne. To ze strony PIS przykład korupcji politycznej. Nie zostawimy tej sprawy - twierdzi.

 Internet / Twitter

Wojciech Kałuża MEMY PiS rządzi na Śląsku samodzielnie. Koal...

- Jest mi wstyd. Jak on sobie spojrzy w twarz? - pytał podczas konferencji prasowej poseł Nowoczesnej Adam Szłapka, bo Kałuża jest członkiem tego ugrupowania.

 Marzena Bugała-Azarko

Sejmik Śląski: PiS rządzi na Śląsku samodzielnie, bo Wojciec...

Szłapka rozmawiał z Kałużą jeszcze we wtorek wieczorem i dzisiaj rano.

- Widziałem, że już zdania nie zmieni. Spytałem go, za ile się dał kupić?

O tym, że właśnie Kałuża będzie „zdrajcą" radni Koalicji Obywatelskiej zaczęli podejrzewać, gdy nie odpowiadał na ich telefony. Radni tej formacji mieli się spotkać w poniedziałek, by omówić strategię środowej sesji sejmiku. Kałuża się nie pojawił. Wysłannicy PO i Nowoczesnej zaczęli go szukać.

- Od połowy zeszłego tygodnia jakby zapadł się pod ziemię - mówi nam jeden z nich.

Gdy udało się go w końcu złapać, przyznał, że zamierza wesprzeć PiS.

 Marzena Bugała-Azarko

Sejmik śląski przejęło PiS. Radni krzyczeli: Hańba! Zdrada! ...

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że zgłosił się na ochotnika, czym zaskoczył działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Od razu chciał kontaktu z Michałem Dworczykiem, szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dworczyk pojawił się zresztą na obradach sejmiku i triumfował. To on miał osobiście negocjować z Kałużą.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że „nagrodą" dla Kałuży będzie nie tylko stanowisko w zarządzie województwa, ale też awans dla jego żony w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Być może nawet na wiceprezesa.

Podczas obrad sejmiku blady i ze spuszczonymi oczami siedział Kałuża wśród nowych kolegów. Był otoczony też przez młodych działaczy PiS, by nikt nie miał do niego dostępu.

- Ciekawe, za ile się sprzedał - to pytanie cały czas powtarzano w kuluarach, bo nikt nie wierzy, że jak sam Kałuża powiedział, zrobił to dla „dobra Śląska".

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

28.11.2018, 08:08

Kałuża to prawdziwy polityk, ma głębokim poważaniu, że oszukał wszystkich ludzi którzy głosowali na niego, bo startował z listy koalicji. Skoro robi to dla Śląska to mógł założyć swój komitet i wtedy zobaczyłby jakie ma poparcie. Sprawa nadaje się do sądu bo to zwykła kradzież, a on zwykły Judasz.

27.11.2018, 23:37

widać po fasadzie że to ..CIUL ! Czyli sierota...

25.11.2018, 20:22

Oszustwo wyborcze, handlowanie wysokimi stanowiskami i korupcję nazywasz Pan uczciwością?? żyjesz w jakimś alternatywnym świecie czy masz iq kury?

25.11.2018, 18:19

Wiesz, że możesz za ten komentarz siedzieć!

25.11.2018, 18:16

Ma swoje zdanie i będzie służył dla dobra regionu!

25.11.2018, 12:25

Pięknie zakończył swoją karierę polityczną, zanim ją jeszcze zaczął...

25.11.2018, 12:03

dobrze zrobił czy źle? Historia i wyborcy sami zweryfikują ten haniebny czyn. Tylko wkurza mnie ta godka że Sikorski czy Kluzik przeszli z pis do po, ze inni też tak robili - to jest lub nie jest OK, ale nigdy taki ruch nie zmienił tak radykalnie układu sił. To była perfidna zagrywka! Nie wiem czy Kałuża jest czystym Ślązakiem czy tylko zamieszkuje nasza ziemię, ale jesli to Ślązak, to niech se kupi maska na twarz i tak chodzi po ulicach, żeby go nikt nie musioł oglądać. A na marginesie, w partiach powinna być podpisywana lojalka, żeby już nigdy nikt nie odwalił takiego numeru, chyba ze politycy mają wszystkich wyborców w d...e.

25.11.2018, 10:38

Farbowany Ślązok

25.11.2018, 10:38

Farbowany Ślązok

25.11.2018, 10:36

KAŁUŻA gonić te całe draństwo PO N PSL zrobić naprawdę czystki w urzędzie wojewódzkim i nie zapomniec o ruchu Gożelika gorolu dowiezionym z Kielc

25.11.2018, 02:35

Tak nie może być. Ludzie którzy zaufali jako wyborcy po prostu zostali oszukani .. Tragedia.. Karma Wraca...
.

24.11.2018, 22:40

Od........ić k.....a to jedyna kara dla zdrajcy a rodzine nabic na pal dla przykładu

24.11.2018, 19:36

To lun się jesca nie wycofał

23.11.2018, 16:55

po co wybierać, wrzucać glosy do urn, jak taki spaślak o twarzy nieskażonej roumem i tak się sprzeda. Ludzie , jezeli ważna jest dla was przyszłosc tego kraju to nie powinniscie puścić tego płazem, by taki smród za wasze głosy się sprzedał.

23.11.2018, 16:51

to nie jest zwykle przejscie tylko to jest oszustwo wyborcze i to pewnie było dogadane juz przed wyborami trzeba by to zbadac ale i tak gówno zawsze wypłynie i wtedy sie dowiemy

23.11.2018, 16:06

Troszka miało wziońć SLD, cosik tam PSL, troszka wincyj Nowoceśni i wiadomo prawie cały tort PEŁO.
Już wszysko boło zapisane.
A tu dupło i Adalbert ze Żor ich wystukoł. Żech sie z tych budkowych ciu ów nieźle sie dziś uśmioł.

23.11.2018, 14:27

Biorąc pod uwagę Twoją wypowiedź WK, że Twoi wyborcy będą z Ciebie dumni to odpowiem, że ja już jestem z Ciebie dumny bo w jedną noc wyruchałeś 25 tys. osób niezależnie od płci. Jest to wyczyn, z którego dumny może być każdy facet.

23.11.2018, 13:46

Baranie , Polacy piszemy z dużej litery ! Nie skończyłeś szkoły podstawowej ??

23.11.2018, 13:42

Brawo PiS ! Gonić lewactwo !!

23.11.2018, 13:11

inni polacy w biedzie zyja a taki knur posplaca dlugi za mieszkanie zona sprzataczka juz nie bedzie

23.11.2018, 12:52

I bardzo dobrze że odszedł do PiS, na Śląsku po 17-stu latach dobrze przewietrzyć gabinety.
A co do zmiany barw politycznych to w tym własnie przoduje PO której sprzyja sporo dawnych PiSowców jak:
Joanna Kluzik, Michał Kamiński, Sikorski, Mężydło czy Kazimierz Marcinkiewicz.
Również Roman Giertych kiedyś przyjaciel o. Rydzyka i szef Młodzieży Wszechpolskiej teraz broni czołowych PO-wców. Czy to jest ok? Oczywiście budzi niesmak ale dlaczego mamy atakować Pana Kałuże skoro inni byli wcześniej?

23.11.2018, 12:49

Był w Nowoczesnej i zachował się bardzo nowocześnie.
A co Panie Budka - żal dup.ę ściska ?
A Pani Rosa to co - nie wiedziała kogo robi Jedynką w swojej partii ?
Jesteście żałośni ...

23.11.2018, 11:40

No co ci tu napisać jak ktoś przechodzi z PIS do KO/PO to jest OK a odwrotnie