Wodny Nobel dla profesora Skóry

  Wodny Nobel dla profesora Skóry

  Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Prof. Krzysztof E. Skóra, dyrektor helskiej Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego, został laureatem tegorocznej Szwedzkiej Nagrody Bałtyku
  Wyróżniony został za wybitny wkład w ochronę wód Bałtyku. Nagroda jest ważna nie tylko dlatego, że przyznano ją Polakowi. Po raz pierwszy w historii jej wręczania dostała ją osoba prywatna. Przez lata nagradzane były wyłącznie instytucje.

  Sam profesor Skóra jest zaskoczony wyróżnieniem. - Znam dziesiątki innych osób, którym bardziej należałoby przyznać nagrodę - mówi Skóra. - Podatnicy płacą za moją pensję, a ja po prostu robię jak najlepiej to, co do mnie należy. Nagroda należy się nie tylko mojej osobie, ale całemu mojemu zespołowi.

  Profesor Skóra jest dyrektorem Stacji Morskiej UG na Helu, powstałej w 1992 r. z jego inicjatywy. W stacji tej prowadzi się m.in.
  prace nad przywróceniem populacji szarych fok na polskim wybrzeżu. - Znany jestem przede wszystkim jako pan od fok - mówi Krzysztof Skóra. - Moją specjalnością są jednak ryby strefy przybrzeżnej.

  Obecnie stacja badawcza na Helu prowadzi oprócz fokarium także akcję ratowania morświnów żyjących w Bałtyku oraz program "Ryby dla zatoki".
  - Z fokami nam się udało. Fokarium odwiedza rocznie ponad pół miliona osób - mówi Krzysztof Skóra. - Mam nadzieję, że powiedzie nam się również z akcją ochrony morświnów. Jeśli ten gatunek w Bałtyku wyginie, wstyd mi będzie się kłaść do grobu. Gorzej jest z akcją dotyczącą zarybiania. Trudno nakłonić społeczeństwo do współpracy.

  Jak twierdzi prof. Skóra, problemem jest wciąż mała świadomość społeczeństwa - zbyt wiele budujemy oczyszczalni ścieków, a zbyt mało edukujemy. - Jeśli tak dalej będzie, piękne turystyczne miejscowości nadmorskie staną się symbolem degradacji - dodaje Skóra. - Nasza zatoka przez lata była spichlerzem rybnym. Teraz królują w niej babki oraz inne gatunki obce. Należy to zmienić.

  Profesor wierzy, że nasze wody mogą być nie tylko źródłem utrzymania dla rybaków, ale też atrakcją dla wędkarzy i turystów z całego świata.
  Nagroda Bałtyku została ustanowiona w 1999 r. przez rząd szwedzki. Jest ona często nazywana "Wodnym Noblem". Jej wartość to 150 tys. koron szwedzkich.

  Zostanie wręczona prof. Skórze przez Gunillę Carlsson, minister ds. międzynarodowej współpracy rozwojowej przy szwedzkim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, 22 sierpnia 2008 r. podczas Światowego Tygodnia Wody w Sztokholmie.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo