Woda ze słońca? Zaskakujące odkrycie naukowców na Księżycu

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Jony wodoru, pochodzące z wiatru słonecznego, w połączeniu z tlenem z księżycowych skał, mogą wytwarzać wodę - wynika z najnowszych badań. Zdjęcie ilustracyjne
Jony wodoru, pochodzące z wiatru słonecznego, w połączeniu z tlenem z księżycowych skał, mogą wytwarzać wodę - wynika z najnowszych badań. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Flickr/NASA Goddard Space Flight Center
Woda uwięziona w księżycowej powierzchni może pochodzić ze Słońca – informuje Science Alert. Dokładniej – mogła ona powstać w wyniku bombardowania jonami wodoru, pochodzącymi z wiatru słonecznego, w tlenki mineralne, występujące w regolicie (silnie rozdrobnionym materiale skalnym pokrywającym powierzchnię Księżyca).

Woda ze Słońca

W rezultacie takiego bombardowania zostają uwolnione cząsteczki tlenu, które łączą się z napływającymi jonami wodoru, tworząc w ten sposób wodę, która może ukrywać się w znacznych ilościach na średnich i dużych szerokościach geograficznych. Ma to znaczące implikacje dla naszego rozumienia pochodzenia i dystrybucji wody na Księżycu – a nawet może mieć znaczenie dla naszego rozumienia pochodzenia wody na Ziemi.

Księżyc wygląda jak całkiem sucha kula pyłu, ale ostatnie badania wykazały, że jest tam o wiele więcej wody, niż ktokolwiek przypuszczał. Oczywiście nie pływa w jeziorach i lagunach; jest uwięziona w księżycowym regolicie, może występować również w postaci lodu w niektórych, stale zacienionych kraterach.

Część wody może pochodzić z asteroid

Naturalnie rodzi to wiele pytań, m.in. o jej ilość i pochodzenie. Na to ostatnie pytanie zapewne jest wiele odpowiedzi. Część wody może pochodzić z asteroid, tak jak – zgodnie z naszymi teoriami – stało się to na Ziemi.

Drugim źródłem może być właśnie wiatr słoneczny. Jakkolwiek Słońce jest chyba ostatnim miejscem, które kojarzyłoby nam się z wilgocią, jednak jony wodoru emitowane przez naszą gwiazdę mogłyby, w połączeniu z tlenem z regolitu, wytwarzać wodę – sugerują najnowsze analizy chińskich naukowców.

od 16 lat

Źródło: Science Alert

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl