Włoski senat zgodził się na proces byłego wicepremiera i szefa MSW Matteo Salviniego. "Broniłem Italii, zrobiłbym to jeszcze raz"

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Fot. Marek Szawdyn / Polska Press
W sierpniu ubiegłego roku ówczesny minister spraw wewnętrznych nie zgodził się na wpuszczenie do włoskich portów statku organizacji Open Arms z ponad setką migrantów na pokładzie.

Głosowanie w izbie wyższej włoskiego parlamentu odbyło się w czwartek wieczorem. Za uchyleniem immunitetu Salviniemu głosowało 149 senatorów, 141 było przeciwko.

Zarzuty, które mają być postawione liderowi prawicowej Ligi Północnej dotyczą bezprawnego uwięzienia oraz naruszenie prawa związanej z bezczynnością na piastowanym stanowisku. Na skutek decyzji Salviniego o zamknięciu włoskich portów dla statków organizacji pozarządowych, jednostka stowarzyszenia Open Arms, która w dniach 1 i 2 sierpnia zabrała na pokład uchodźców próbujących przedostać się z Afryki Północnej do Europy, przez 19 dni pływała po Morzu Śródziemnym.

W końcu po decyzji prokuratury w Agrigento na Sycylii, która nakazała natychmiastową ewakuację migrantów, statek 21 sierpnia zawinął do portu w Lampedusie.

Po czwartkowym głosowaniu w senacie Salvini oświadczył, że uda się do sądu "bez strachu i z podniesionym czołem".

- Jestem dumny z tego, że broniłem granic Włoch. Zrobiłbym to jeszcze raz i zrobię ponownie, ponieważ w lipcu tego roku przybyło do nas sześć razy więcej migrantów niż w zeszłym roku o tej porze, gdy Liga Północna tworzyła rząd. Idę do przodu z podniesionym czołem i czystym sumieniem. - cytuje słowa Salviniego agencja ANSA. - Mogę spokojnie spojrzeć w oczy moim dzieciom, ponieważ postąpiłem zgodnie z artykułem włoskiej konstytucji, który mówi o tym, że "obrona państwa, to święty obowiązek każdego obywatela". Nie boję się i nie dam się zastraszyć ani uciszyć. Prędzej, czy później wszystkich parlamentarzystów rozliczą wyborcy.

Wyniki głosowania skrytykował też były premier Włoch Silvio Berlusconi.

- Po raz kolejny mamy do czynienia z politycznym wykorzystywaniem wymiaru sprawiedliwości, w ten sposób lewica próbuje pozbyć się swoich przeciwników - stwierdził lider Forza Italia. - Tę samą metodę wykorzystywano wobec mnie. Miałem 96 procesów, byłem przesłuchiwany 3636 razy. Sprzeciwiamy się takiemu postępowaniu nie tylko jako sojusznicy Ligi Północnej, ale przede wszystkim dlatego że takie postępowanie jest nie do zaakceptowania w ustroju demokratycznym. - powiedział Berlusconi.

Czwartkowa decyzja senatu, to już druga polityczna zgoda na proces Salviniego. W lutym były szef MSW stracił immunitet w związku ze sprawą statku włoskiej straży wybrzeża „Gregoretti”, który w lipcu 2019 roku przez kilka dni czekał na zgodę na przybicie do sycylijskiego portu Augusta. Włosi zgodzili się wpuścić na swoje terytorium migrantów dopiero po tym, gdy zgodę na późniejsze przyjęcie większości z nich wyraziły Niemcy, Francja, Irlandia, Luksemburg i Portugalia.

Pierwsze przesłuchanie byłego wicepremiera i szefa MSW było trzykrotnie przekładane z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. Kolejny termin został wyznaczony na 3 października w prokuraturze w Katanii.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl