Włosi zdecydowali o zmniejszeniu parlamentu. Za redukcją liczby deputowanych i senatorów opowiedziało się prawie 70% głosujących

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Fot. Pixabay
Wyniki przeprowadzonego w niedzielę i poniedziałek referendum konstytucyjnego spowodują znaczne zmniejszenie parlamentu w Italii. Liczba włoskich deputowanych i senatorów – najlepiej zarabiających zawodowych polityków w Europie – zostanie obniżona z 945 do 600.

Referendum zmieniające włoską konstytucję w zakresie liczby członków Izby Deputowanych oraz Senatu było pierwotnie zaplanowane na 29 marca, ale musiało zostać przełożone ze względu na pandemię koronawirusa. Ostatecznie głosowanie odbyło się w niedzielę i poniedziałek (20 – 21 września) - podobnie jak odłożone wcześniej wybory samorządowe w sześciu regionach i jednej prowincji - a jego wyniki nie pozostawiły żadnych wątpliwości.

Przy frekwencji wynoszącej 53,84% na pytanie „Czy opowiada się Pan/Pani za zmianą artykułów 56,57 i 59 konstytucji w zakresie redukcji liczby członków parlamentu” aż 69,64% Włochów odpowiedziało „tak”.

Taka decyzja oznacza, że liczba polityków zasiadających w Izbie Deputowanych zostanie zmniejszona z 630 do 400, natomiast członków Senatu z 315 do 200.

Podobne projekty były zgłaszane także wcześniej, ale w czasie referendów w 2006 i 2016 roku propozycje ograniczenia liczby parlamentarzystów były odrzucane. Podobnie jak w przeszłości za zmianami w konstytucji opowiedziały się niemal wszystkie ugrupowania polityczne we Włoszech. Identyczny pogląd w tej sprawie oraz zadowolenie z wyników tegorocznego referendum wyrazili premier Giuseppe Conte, a także Luigi di Maio (Ruch Pięciu Gwiazd), Matteo Salvini (Liga Północna), Nicola Zingaretti (Partia Demokratyczna), czy Giorgia Meloni (Bracia Włosi).

Obecnie liczba członków zasiadających we włoskim parlamencie, łącznie 945 osób, jest najwyższa na świecie. Dla porównania we Francji liczba zawodowych parlamentarzystów wynosi 925 osób, w Niemczech 709, w Japonii 707, a w kolejnej na liście Wielkiej Brytanii - 650.

Włoski parlament był wielokrotnie krytykowany za rozbudowaną biurokrację i zbyt długie procedowanie ustaw. Duże kontrowersje budziły też ogromne wynagrodzenia członków Izby Deputowanych oraz Senatu, stawiające ich na czele najlepiej opłaconych polityków w Europie i na świecie - także przed członkami Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Łączne miesięczne zarobki deputowanych razem ze wszystkimi dodatkami i dietami wynoszą obecnie netto 13.971,35 euro, natomiast senatorów aż 14.634,89 euro - czyli ponad 65 tysięcy złotych.

Według włoskich mediów w przyszłości politycy nie będą mogli liczyć na tak wysokie wynagrodzenia. Pierwsze propozycje dotyczące obniżki pensji oraz emerytur parlamentarzystów mają zostać zaprezentowane już w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl