Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włosi będą szukać gazu z łupków w Trójmieście

Kazimierz Netka
Niemal całe Pomorskie jest już objęte koncesjami na poszukiwanie gazu z łupków. Zainteresowani wydobywaniem tego naturalnego bogactwa zajrzą nawet pod Trójmiasto. Prawo eksploatacji złóż pod ziemią na terenie Gdyni, Gdańska, Sopotu oraz części niektórych sąsiednich gmin otrzymała włoska firma Mac Oil.

- To już ósma koncesja na terenie naszego województwa, a poszukiwania prowadzą 22 przedsiębiorstwa - krajowe i zagraniczne - mówi Małgorzata Maria Klawiter, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. gazu łupkowego.

Na obszarze koncesyjnym "Gdynia" (obejmującym m.in. Trójmiasto) Włosi na razie są sami. Mac Oil (Poland) uzyskała od Ministerstwa Środowiska koncesję na poszukiwanie gazu i ropy naftowej przez 3 lata. Rozpoznawanie złóż ma się odbywać metodą sejsmiczną.

- Projekt firmy Mac Oil zaakceptowaliśmy 20 lipca bieżącego roku - mówi Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Zrobiliśmy to pod warunkiem, że do dokumentacji zostanie wpisana wysokość opłaty na rzecz Gdańska za działalność określoną w koncesji, prowadzoną na terenie naszego miasta.

- Spółka Mac Oil (Poland) zobligowana jest do wykonania prac analitycznych oraz prac sejsmicznych, bez możliwości wiercenia odwiertów - informuje Grzegorz Zygan, dyrektor Biura Prasowego Ministerstwa Środowiska. - W ramach zobowiązań koncesyjnych zobligowana jest do rozpoczęcia prac sejsmicznych nie później niż do 11 grudnia 2012 roku. Przed przystąpieniem do wykonywania prac sejsmicznych i wiertniczych koncesjobiorcy mają obowiązek poinformować o zamiarze ich rozpoczęcia: organ koncesyjny, właściwy miejscowo organ nadzoru górniczego (okręgowe urzędy górnicze we Wrocławiu i Poznaniu) oraz wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast właściwych ze względu na miejsce wykonywania robót.

Niestety, nie każdemu poczynania firm się podobają, bo w przeszłości zdarzało się, że pracownicy przedsiębiorstw poszukiwawczych wkraczali na prywatne tereny bez wiedzy właścicieli.

Dlatego Hanna Dzikowska, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - instytucji, która analizuje wnioski firm zainteresowanych rozpoczęciem poszukiwań, apeluje o poszanowanie nie tylko przyrody (co muszą udowodnić firmy, starające się o stosowne zezwolenia), ale też prawa posiadaczy i użytkowników nieruchomości.

Czytaj więcej na temat poszukiwań gazu łupkowego:
Ile mamy gazu łupkowego? Szacunki analityków są różne
Gaz łupkowy - wielka szansa Pomorza
Pomorze: Gaz łupkowy na cenzurowanym?
Sulęczyno, Stężyca: Zablokowali poszukiwania gazu łupkowego
Gmina Ustka: Mieszkańcy protestują, a wiercenia idą pełną parą
Zdunowice: Protestowali w sprawie gazu łupkowego
Pow. wejherowski: Tusk wizytował gazowe wiercenia w Lubocinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki