Włochy: Wulkan Etna budzi się ze snu [ZDJĘCIA, WIDEO] Niebezpieczna erupcja? Kłęby dymu i popiołu nad Sycylią, lotnisko w Katanii zamknięte

Katarzyna Stańko
Katarzyna Stańko
ANSA/Associated Press/East News
Zamknięte lotnisko w Katanii i ponad 130 odnotowanych wstrząsów sejsmicznych to skutki przebudzenia się wulkanu Etna na Sycylii.

Z powodu ograniczonej widoczności spowodowanej wyrzucanymi w powietrze kłębami dymu i popiołu władze zdecydowały zamknięciu lotniska w poniedziałek wieczorem. Po południu zezwolono na lądowanie zaledwie 4 samolotom na godzinę. To pierwsza tak duża aktywność sejsmiczna wulkanu od 10 lat.

Instytut INGV (Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii) w poniedziałek rano odnotował 130 wstrząsów sejsmicznych, najmocniejszy z nich wyniósł 4 stopnie w skali Richtera. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby. Nie wydano jednak komunikatów ostrzegawczych ani decyzji o ewakuacji mieszkańców Sycylii. Sycylijscy rolnicy obawiają się jednak o swoje uprawy owoców i warzyw.

Erupcja wulkanu Etna. Kłęby dymu i popiołu nad Sycylią

Źródło: STORYFUL/x-news

Etna jest najbardziej aktywnym sejsmicznie wulkanem w Europie. Ma 3300 m wysokości, a jej regularne erupcje trwają od 2700 lat. Pierwsze wstrząsy w obecnym cyklu sejsmicznym Etny odnotowano już na wiosnę 2017 r, do dużej erupcji wulkanu doszło natomiast zimą, na przełomie 2008/2009 r. W marcu w „Biuletynie Wulkanologicznym” ukazał się artykuł na temat Etny. Zdaniem autorów publikacji wulkan przesuwa się w kierunku Morza Śródziemnego w tempie 14 mm na rok.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gofer
Dlaczego na ostatnim szczycie klimatycznym nie podjęto uchwały zakazującej wulkonom wybuchać?
h
heheh
kłamstwo na kłamstwie i domysły Korwina.
G
Gość
I RZYM Z WATYKANEM SIĘ WKRÓTCE POD ZIEMIĘ ZAPADNĄ, TO JASNE...ALE, ŻE TEŻ W TORUNIU, ŻADNEGO WULKANU NIE MA...CIEKAWE CO TAM SPOD ZIEMI WYBIJE, A MOŻE "PAN WSZECHŚWIATA" JAKIMŚ METEOREM W TORUŃ PRZYPERDYLI ? ;)
J
Janko
Jak to ? Jakie wulkany ... Przecież najwięcej trują polskie elektrownie węglowe i oczywiście samochody szczególnie te osobowe... Co tam wulkany ... Dowolny kolejne obostrzenia na samochody etc
d
dar

Bardziej niebezpieczne są wulkany Strombola i wulkan Marsili – podwodny olbrzym, który może zniszczyć Włochy

 

E
Eleonora
Wszystko zależy jak dużo jest magmy. Jak wypływa, to w zasadzie dobrze, gdyż nie wysadzi środka, który jest zaczopowany, bo lawa wypływa bokiem!
J
Jack
Erupcja wulkanu Eyjafjallajökull w ciągu zaledwie 4 dni spowodowała, że wszelkie starania w celu zmniejszenia emisji CO2 dokonane w ciągu 5 lat poszły na marne. Teraz, ze względu na erupcję Grimsvotna 21 maja 2011, ta syzyfowa praca została skompromitowana ponownie.

Trzeba również zaznaczyć, że kiedy w 1991 roku na Filipinach obudził się wulkan Pinatubo do atmosfery dostało się więcej gazów cieplarnianych niż cała ludzkość wyprodukowała w całej historii jej istnienia.
A
Ała
Co na to Ekolodzy? Emisja CO2, PM25 i inne.
Wróć na i.pl Portal i.pl