Władze RPA o przekazywaniu do Rosji uzbrojenia: oskarżenia ambasadora USA są nieprawdziwe

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Władze RPA utrzymują, że kraj ten nie przekazywał Rosji żadnego uzbrojenia
Władze RPA utrzymują, że kraj ten nie przekazywał Rosji żadnego uzbrojenia Fot: facebook.com/SANationalDefenceForce
Oskarżenia ambasadora USA Reubena Brigety'ego, jakoby w grudniu ubiegłego roku Republika Południowej Afryki dostarczyła Rosji uzbrojenie drogą morską, są nieprawdziwe – zabrzmiało wygłoszone w piątek oświadczenie przedstawicieli władz RPA. Agencja Reuters zwróciła jednak uwagę na ważny fakt dotyczący braku jednoznacznej odpowiedzi na fundamentalne pytanie.

"Nie zatwierdziliśmy przekazania żadnej broni do Rosji" - oznajmił w rozmowie na antenie miejscowego radia 702 południowoafrykański minister ds. komunikacji i technologii cyfrowych Mondli Gungubele, który pod koniec 2022 roku stał na czele Narodowego Komitetu Kontroli Uzbrojenia Konwencjonalnego (NCACC) RPA.

Podobne stanowisko zajął rzecznik MSZ Clayson Monyela. Zapowiedział, że kwestia domniemanych dostaw uzbrojenia będzie tematem rozmowy szefowej południowoafrykańskiej dyplomacji Naledi Pandor z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Żaden z urzędników nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy transport broni rzeczywiście wypłynął w grudniu z portu w RPA - zauważył Reuters.

Oskarżenia ambasadora USA

W czwartek agencja AP poinformowała za południowoafrykańskimi mediami, że ambasador USA Reuben Brigety oskarżył rząd RPA o dostarczanie broni Rosji. Dyplomata miał oświadczyć, że jeden z transportów broni został zrealizowany w grudniu 2022 roku, kiedy statek Lady R zawinął do bazy marynarki wojennej w rejonie Kapsztadu i cumował tam przez trzy dni.

Jak podkreślił Brigety, USA są przekonane, że po załadunku broni i amunicji statek wyruszył w powrotny rejs do Rosji. Ambasador powiadomił, że minister obrony RPA otrzymał w tej sprawie stosowne pismo, jednak odpowiedzią była gwałtowna krytyka relacji Stanów Zjednoczonych z państwami Afryki. Brigety oznajmił, że jego rząd traktuje sprawę bardzo poważnie i liczy, że RPA "zacznie realizować politykę neutralności, którą głosi".

Na pytanie o wiarygodność danych wywiadowczych dyplomata stwierdził, że "dałby sobie za nie uciąć głowę".

Związek między Chinami, Rosją i Afryką

Ambasador przypomniał również, że władze USA rozmawiały z przedstawicielami rządu RPA o wspólnych chińsko-rosyjsko-południowoafrykańskich ćwiczeniach marynarki wojennej w lutym 2023 roku.

Wyraziliśmy poważne obawy dotyczące terminu tych manewrów, które zbiegły się w czasie z rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przyznał Brigety.

RPA jest ważnym partnerem Kremla na arenie międzynarodowej. Wraz z Rosją tworzy od 2011 roku grupę BRICS: RPA, Rosja, Indie, Chiny i Brazylia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

wu

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl