Władimir Putin ułaskawił obywatelkę Izraela Naamę Issachar. W zamian Rosja dostała budynek w Jerozolimie

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Skazana przez rosyjski sąd Izraelka za przemyt kilku gramów konopi indyjskich wraca doi kraju. Ułaskawił ją prezydent Władimir Putin.

Rosyjski prezydent Władimir Putin ułaskawił skazaną za przemyt narkotyków obywatelkę Izraela i Stanów Zjednoczonych Naamę Issachar. Kobieta wraca do Izraela.

W październiku ubiegłego roku została skazana na 7,5 roku więzienia za przemyt kilku gramów konopi indyjskich. W Izraelu podniosły się głosy krytyki, że została zbyt surowo ukarana za przemyt niewielkiej ilości narkotyków. Sama oskarżona twierdziła, że jest niewinna, że w czasie tranzytu w Moskwie nie miała dostępu do swojego bagażu..

Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela nazwało ukaranie Issachara „surowym i nieproporcjonalnym”, a prezydent Reuven Rivlin prosił o litość o współczucie dla kobiety.

26-letnia Issachar podróżowała z Indii do Izraela, kiedy na moskiewskim lotnisku znaleziono w jej bagażu dziewięć gramów konopi indyjskich. Issachar, zdaniem izraelskich mediów, wróci do kraju z premierem Benjaminem Netanjahu, który przybywa z wizytą do Moskwy, gdzie ma się z prezydentem Putinem podzielić informacjami o planie pokojowym Donalda Trumpa dla Bliskiego Wschodu.

Benjamin Netanyahu, który ma spotkać się z Putinem w czwartek, z zadowoleniem przyjął ułaskawienie. - Dziękuję mojemu przyjacielowi prezydentowi Putinowi za ułaskawienie Naamy Issachara - powiedział. Nie mogę się doczekać naszego spotkania, podczas którego omówimy układ stulecia i najnowsze wydarzenia w regionie.

Jak oświadczył Kreml, wydając dekret o ułaskawieniu kobiety prezydent Rosji kierował się względami humanitarnymi. Podczas niedawnej wizyty w Jerozolimie prezydent Putin zapewniał jej matkę, że „wszystko będzie dobrze” Wtedy też Kreml oświadczył, że oskarżona nie wystąpiła o łaskę, choć formalnie nie jest to warunek do podjęcia decyzji przez prezydenta o ułaskawieniu jakiejś osoby. Taki wniosek od oskarżone trafił niedawno na Kreml.

Zdaniem izraelskich mediów w zamian za uwolnienie Issahar Izrael ma przekazać Rosji budynek na Starym Mieście w Jerozolimie. To powstała w XIX wieku budowla Imperatorskiego Towarzystwa Prawosławnego w Palestynie. Organizacja ta w carskiej Rosji miała za zadanie wspierać prawosławnych pielgrzymów, którzy odwiedzali Ziemię Świętą.

Budowla ta została zakupiona przez Rosję w 1859 roku i znajduje się kilka metrów od kościoła grobu świętego w Jerozolimie. Moskwa twierdzi, że jest to jedna z kilku nieruchomości w Jerozolimie, a spór o nią był źródłem tarć między zwykle przyjaznym Izraelem a Rosją.

Niektórzy w Izraelu powiązali aresztowanie Issachar z Aleksiejem Burkowem, Rosjaninem, który został aresztowany w Izraelu na podstawie amerykańskiego nakazu. Zarzucono mu udział w oszustwie związanym z kartami kredytowymi o wartości 20 milionów dolarów.

Ani Rosja ani Izrael nie potwierdziły, by do takich targów doszło.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl