Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władimir Putin ma przyjechać do Trójmiasta już 31 sierpnia

P.Weltrowski, P.Rydzyński
Obchody 65 rocznicy wybuchu II wojny światowej w 2004 r.
Obchody 65 rocznicy wybuchu II wojny światowej w 2004 r. Robert Kwiatek/Archiwum
Władimir Putin przyjedzie do Trójmiasta dzień wcześniej niż planowano. Jak ustalili reporterzy "Polski Dziennika Bałtyckiego", premier Rosji, który już kilka tygodni temu potwierdził udział w obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września na Westerplatte, dotrze do Polski 31 sierpnia

Dzień później, jeszcze przed uroczystościami, spotka się w Sopocie z Donaldem Tuskiem. - Władimir Putin przyleci do Gdańska 31 sierpnia wieczorem. Noc spędzi w sopockim Grand Hotelu - powiedział nam jeden z urzędników w kancelarii premiera Tuska. - 1 września, przed południem, spotka się z Donaldem Tuskiem, później odbędzie się konferencja prasowa obu premierów.

Obchody rocznicy wybuchu wojny z udziałem międzynarodowych polityków, w tym Putina, są zaplanowane na godz. 15. Po nich rosyjski premier albo od razu uda się w powrotny lot do Rosji, albo zje jeszcze lunch w Dworze Artusa. Nasz informator zaznacza, że program wizyty nie jest jeszcze do końca dopięty i może ulec zmianie. Prawdopodobnie premier Rosji spotka się także w Trójmieście z Julią Tymoszenko - premier Ukrainy.

Jeśli nasze informacje się potwierdzą, będzie to oznaczało, że strona rosyjska przychyliła się do propozycji polskiego rządu, by wizyta Putina była dwudniowa. Według wcześniejszych ustaleń Putin miał dotrzeć do Gdańska dopiero 1 września. Tego samego dnia wieczorem miał odlecieć z Gdańska do Warszawy, gdzie miała mieć miejsce polityczna część wizyty. W stolicy Putin miał też spędzić noc z 1 na 2 września. Plany te jednak zmieniły się.

Jak ustaliliśmy, pod koniec zeszłego tygodnia w Sopocie pojawili się m.in. przedstawiciele Biura Ochron Rządu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osoby odpowiedzialne ze strony rosyjskiej za organizację spotkania.

Według informacji potwierdzonych nam przez kilka niezależnych źródeł, sprawdzano dwa sopockie hotele - Grand oraz Sheraton, a także nowe centrum konferencyjne znajdujące się w budowanym wciąż Domu Zdrojowym. Kiedy pytamy o sprawę prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, odpowiada enigmatycznie.

- Nie potwierdzam i nie zaprzeczam, mogę tylko powiedzieć, że Sopot to bardzo ładne miasto i jest stąd bardzo blisko do Westerplatte - mówi prezydent kurortu. - Mogę jednak zapewnić, że Sopot jest przygotowany do przyjmowania tak ważnych gości, o czym świadczy chociażby to, iż znaleźliśmy się wśród miast wytypowanych do tego, aby gościć polityków podczas polskiej prezydentury w Unii Europejskiej.

Wprost naszych ustaleń nie chcą też potwierdzić przedstawiciele wojewody. - Nie jesteśmy upoważnieni do udzielania takich informacji - odpowiada na nasze pytanie Maja Opinc-Bennich, rzecznik wojewody pomorskiego.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika jednak, iż Rosjanom Sopot przypadł do gustu.
Dowiedzieliśmy się, że oba hotele zostały przez nich wstępnie zarezerwowane dla premier Putina. Ostatecznie wybrano Grand Hotel.
Parada wielkich
W czwartek przyjazd do Gdańska potwierdził Silvio Berlusconi, premier Włoch. Oprócz niego, Putina i Tymoszenko, na Westerplatte będzie kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy rządów z kilkunastu innych krajów (m.in. ze Szwecji, Holandii, Czech i państw bałtyckich). Wielką Brytanię będzie reprezentować szef MSZ David Miliband. Znacznie "wyższy szczebel" przyśle do Polski administracja amerykańska - gościć będziemy kogoś z dwójki Joe Biden (wiceprezydent USA) Hilary Clinton (sekretarz stanu).

Wśród przemówień będą prawdopodobnie wystąpienia m.in. Merkel i Putina. Obchody z udziałem gości zza granicy rozpoczną się ok. godz. 15. Wezmą w nich udział także prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk i szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Ci trzej politycy wezmą też udział w "krajowych" obchodach o godz. 4.45. Władze Gdańska organizują 1 września Międzynarodowe Konferencję Burmistrzów Miast Pamięci II Wojny Światowej. Zaproszeni zostali samorządowcy z miast-symboli II wojny światowej, m.in. Warszawy, Berlina, Oświęcimia, Petersburga, Smoleńska, Norymbergi i Jałty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki