Zamknij

PolskaTimes.pl - Dziennik Polska, aktualności, najnowsze informacje

Władimir Putin i jego życie: Majątek, dzieci, żona, kochanki, judo, wykształcenie, trudne dzieciństwo, ojczym i ojciec [WYBORY W ROSJI 2018]

Oficjalnie w latach 2011-2016 zarobił równowartość 800 tys. dol. Rosyjscy opozycjoniści i amerykańskie agencje interesujące się majątkiem rosyjskiego

AP Photo/Pavel Golovkin/EAST NEWS

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [2/9] Poprzednie Następne

1. Majątek

Oficjalnie w latach 2011-2016 zarobił równowartość 800 tys. dol. Rosyjscy opozycjoniści i amerykańskie agencje interesujące się majątkiem rosyjskiego prezydenta, który w niedzielę powalczy o kolejną kadencję i na pewna ją wygra, śmieją się z tych szacunków. Podają, że Władimir Putin może być najbogatszym człowiekiem na świecie, a jego majątek szacuje się od 40 do 200 mld „zielonych”. Jak to możliwe?

ZOBACZ TEŻ | OLYMPIA, PAŁACE I MILIARDY. JAKI JEST PRAWDZIWY MAJĄTEK PUTINA? [ZDJĘCIA RULEAKS]

Bill Browder, współzałożyciel funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management, który działał w kraju rządzonym przez Putina, przekonuje, że prezydent Rosji naprawdę jest krezusem. Podobnie sądzi rosyjski politolog Stanisław Białkowski i wymienia jako składniki fortuny Putina przede wszystkim wpływy z branży naftowej. To główne bogactwo Rosji. W rękach Putina ma być 37 proc. akcji koncernu naftowego Surgutnieftiegaz, 4,5 proc. gazowego giganta Gazprom, ponadto udziały w globalnej firmie Gunvor, która jest zarejestrowana na Cyprze i zajmuje się między innymi handlem oraz transportem. Przychody Gunvoru oceniane są na kilkadziesiąt miliardów rocznie i szefowie giganta oczywiście zaprzeczają, by Władimir Putin miał akcje tej firmy.

Deklaracja podatkowa Władimira Putina. Prezydent Rosji zarobił... mniej niż rzecznik Kremla

Źródło: News Channel 24/x-news

Anne Applebaum tak pisała o bogactwie prezydenta Rosji w „The New York Review of Books”: „Wkrótce po przejęciu władzy Putin jasno dał do zrozumienia, że zamierza usunąć elity z czasów Borysa Jelcyna, by zastąpić je nowymi członkami, głównie chodziło o ludzi z Petersburga. Równie skorumpowanymi, ale lojalnymi wyłącznie wobec niego”.

CZYTAJ TEŻ | KLEPTOKRACJA PUTINA. KAREN DAWISHA DEMASKUJE GANG PREZYDENTA ROSJI

W warunkach rosyjskich trudno jednak położyć na stole dokumenty, które świadczyłyby o bogactwie Putina i jego otoczenia. Putin skwapliwie strzeże swoich tajemnic, informacje o jego majątku i życiu prywatnym są oszczędnie dozowane. Siergiej Nawalny, wielki krytyk prezydenta Rosji, jego polityki, mówi, że korupcja w jego ojczyźnie przybrała krytyczne rozmiary. Stąd kroki Kremla, by działalność Nawalnego, jego demaskatorskie artykuły w sieci miały jak najmniejszy rezonans. Nawalny uderza nie tylko w Putina, ale też w jego otoczenie, które też nieźle wzbogaciło się u boku byłego oficera radzieckiego KGB.


POLECAMY:


Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy