Władimir Putin, Emmanuel Macron i Olaf Scholz odbyli rozmowę. Tematem wojna na Ukrainie

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Liderzy Francji, Niemiec i Rosji Emmanuel Macron, Olaf Scholz oraz Władimir Putin rozmawiali w sobotę o sytuacji na Ukrainie.
Liderzy Francji, Niemiec i Rosji Emmanuel Macron, Olaf Scholz oraz Władimir Putin rozmawiali w sobotę o sytuacji na Ukrainie. Parlament Europejski / Michael Lucan, Lizenz: CC-BY-SA 3.0 de / Kremlin.ru / Wikimedia Commons
Jak poinformowała rosyjska państwowa agencja TASS, Władimir Putin odbył w sobotę rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Rozmowa trwała 80 minut i odbyła się z inicjatywy przywódców Niemiec i Francji.

Według komunikatu Kremla, rosyjski przywódca zapewnił o „przestrzeganiu prawa międzynarodowego przez rosyjskie siły zbrojne” oraz o próbach „odbudowy pokojowego życia w ‘wyzwolonych’ miastach Donbasu i w Mariupolu”.

Berlin przekazał, że Emmanuel Macron i Olaf Scholz zaapelowali do Władimira Putina o "poważne i bezpośrednie negocjacje" z Wołodymyrem Zełenskim, zawieszenie broni, wycofanie rosyjskich wojsk i dyplomatycznego rozwiązania konfliktu oraz poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Putin miał zapewnić o gotowości ze strony rosyjskiej do wznowienia dialogu z Ukrainą.

Jednocześnie rosyjski przywódca powiedział, że „dostawy zachodniej broni zaogniają i destabilizują sytuację oraz zaostrzają kryzys humanitarny”. Oskarżył też Zachód o to, że „swoimi błędami doprowadził do kryzysu żywnościowego”.

Z kolei przywódcy Niemiec i Francji wezwali Władimira Putina do uwolnienia jeńców z zakładów Azowstal oraz poszanowania praw ludności cywilnej.

Władimir Putin chce też rozmawiać o umożliwieniu eksportu zboża, w tym ukraińskiego, z portów Morza Czarnego oraz pozostaje gotowy, by zwiększyć eksport rosyjskich nawozów i produktów rolnych. Powiedział, że pomoże to zmniejszyć napięcia na światowym rynku żywności. Ewentualne otwarcie kanałów nie byłoby wykorzystywane do działań ofensywnych. Główną rolę w tej sprawie miałaby odegrać ONZ.

Postawił jednak warunek - zniesienie sankcji, które zostały nałożone na Moskwę po agresji na Ukrainę. Podobne żądania przedstawił ostatnio w rozmowie z władzami Włoch i Austrii.

Kreml poinformował, że przywódcy wyrazili chęć do kontynuowania kontaktów.

Źródła: TASS, Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl