Wizyta papieża Franciszka w Kazachstanie. Spotka się z przywódcami religijnymi z całego świata

OPRAC.:
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Wizyta papieża Franciszka w Kazachstanie potrwa trzy dni
Wizyta papieża Franciszka w Kazachstanie potrwa trzy dni PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Wizyta papieża Franciszka w Kazachstanie to kolejna ważna podróż głowy kościoła katolickiego. W stolicy tego kraju, Nur-Sułtanie, odbędzie się VII Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Ojciec Święty odprawi tam mszę świętą, w której weźmie udział 10 tysięcy osób. Wśród zgromadzonych będą przedstawiciele polskiej społeczności.

Wizyt papieża Franciszka w Kazachstanie

38. zagraniczna podróż Franciszka odbędzie się pod hasłem „Posłańcy pokoju i jedności”. Będzie on drugim papieżem odwiedzającym Kazachstan. We wrześniu 2001 roku był tam św. Jan Paweł II.

Samolot z papieżem, jego współpracownikami i towarzyszącymi mu wysłannikami mediów wyląduje po ponad 6-godzinnym locie na lotnisku w Nur-Sułtanie przed godz. 14 czasu polskiego. Na lotnisku Franciszka powita prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew. Obaj udadzą się na krótkie spotkanie.

Następnie Franciszek pojedzie do Pałacu Prezydenckiego Ak Orda na oficjalną uroczystość powitania. Przeprowadzi tam rozmowę z Tokajewem. Później w pobliskiej nowoczesnej sali koncertowej podczas spotkania z przedstawicielami władz i społeczeństwa obaj wygłoszą przemówienia.

W środę rano papież pojedzie do Pałacu Niepodległości na inaugurację VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Odbywa się on co trzy lata począwszy od 2003 roku z inicjatywy byłego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Obecne obrady zostały przesunięte o rok z powodu pandemii Covid-19. Według zapowiedzi Watykanu udział w nich weźmie 108 delegacji z całego świata.

Obecny będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki - przekazał PAP rzecznik KEP ksiądz Leszek Gęsiak.

Jak będzie wyglądać wizyta papieża Franciszka w Kazachstanie?

Program inauguracji przewiduje chwilę modlitwy w milczeniu, przemówienia prezydenta Tokajewa i Franciszka oraz spotkania papieża z niektórymi przywódcami. Ich lista nie została podana. Nie wiadomo jeszcze, czy po tym, gdy patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl odwołał planowany przyjazd na Kongres, papież spotka się z innym reprezentantem rosyjskiego prawosławia, przybyłym na obrady.

Po południu Franciszek odprawi mszę na Placu Expo, czyli terenie światowej wystawy sprzed pięciu lat. Według organizatorów w mszy ma wziąć udział około 10 tys. wiernych. Kilka tysięcy z nich, także przedstawiciele polskiej społeczności, przybędzie z odległych stron Kazachstanu oraz z innych krajów regionu, w tym z Rosji i Mongolii.

Na czwartek rano zapowiedziano spotkanie papieża z duchowieństwem w stołecznej katedrze Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 21 lat temu odwiedził ją św. Jan Paweł II. Oczekuje się przybycia wielu polskich księży, pracujących w Kazachstanie.

Arcybiskupem metropolitą stolicy Kazachstanu jest Tomasz Peta, były administrator apostolski miasta i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Kazachstanu w latach 2003–2015. Pracuje w tym kraju od ponad 30 lat.

Dzieje parafii w Nur-Sułtanie, jak od niedawna nazywa się stolica, są ściśle związane z tragicznymi losami sowieckich prześladowań i deportacji na te ziemie, gdzie w czasach reżimu komunistycznego kapłani prowadzili podziemny Kościół. Przez dekady katolicy gromadzili się w ukryciu na modlitwie.

Zgodę na rejestrację wspólnota wiernych otrzymała we wrześniu 1979 roku od władz republiki Związku Sowieckiego. W październiku tego samego roku konsekrowany został dom modlitwy na przedmieściach. Budynek zakupiono ze zbiórki pieniędzy wśród wiernych. Domowi modlitwy nadano imię Matki Bożej Nieustającej Pomocy na cześć ikony, przechowywanej tam w sekrecie przez lata.

Świątynia została konsekrowana w 1999 roku. Wkrótce po ustanowieniu przez św. Jana Pawła II Administracji Apostolskiej w Astanie, jak nazywała się wtedy stolica, kościół został podniesiony do rangi katedry.

Wizyta papieża Franciszka w Kazachstanie zakończy się w czwartek po południu. Głowa kościoła katolickiego weźmie udział w uroczystości zamknięcia kongresu przywódców religijnych i wygłosi przemówienie.

Dyrektor Caritas w Kazachstanie ksiądz Guido Trezzani powiedział mediom, że choć tamtejsza wspólnota katolicka jest niewielka, bardzo oczekuje się na to, co papież powie w tym kraju. Poza tym, jak zaznaczył, "wciąż panuje żywa pamięć o wizycie, jaką złożył święty Jan Paweł II w 2001 roku".

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl