Jak przyjąć księdza po kolędzie? Ile do koperty? Co się mówi podczas kolędy? 29.01.2024

Janina Rej
Tradycja kolędowania sięga jeszcze czasów średniowiecznych. Jest to swoista forma bezpośredniego kontaktu duszpasterzy z wiernymi. Jak się przygotować do wizyty  duszpasterskiej?
Tradycja kolędowania sięga jeszcze czasów średniowiecznych. Jest to swoista forma bezpośredniego kontaktu duszpasterzy z wiernymi. Jak się przygotować do wizyty duszpasterskiej? Janusz Wójtowicz / archiwum Polskapresse
Kolęda 2024 już trwa. Jak się przygotować na wizytę księdza w domu? Kiedy przyjdzie ksiądz po kolędzie i ile dać na ofiarę dla księdza to jedne z najczęstszych pytań dotyczących kolędy. Jak przyjąć księdza po kolędzie? A jak przygotować się na odwiedziny księdza w domu? Co potrzebne, gdy ksiądz chodzi "po kolędzie"?

Co roku parafianie zastanawiają się też, ile pieniędzy włożyć do koperty dla księdza? Sprawdź poradnik, w którym podpowiadamy jak przygotować się do wizyty "księdza po kolędzie", czyli inaczej wizyty duszpasterskiej.

Przewodnik po kolędzie - czyli jak przyjąć księdza

Uzasadnienia kolędowania przez księdza doszukiwano się już dawno m.in. w zapisie Ewangelii św. Mateusza (Mt 2,2). Czytamy tam, że mędrcy oddawszy pokłon narodzonemu Jezusowi wracali inną drogą do swoich krajów. Legenda mówi, że królowie opo nawiedzeniu Jezusa rozeszli się w różnych kierunkach. Odwiedzali różne miasta i wioski. Nieśli wieść o Bogu narodzonym w w ludzkiej postaci.

Jak przygotować się do wizyty księdza po kolędzie?

Każdy ksiądz przez przyjęcie urzędu posługiwania duszpasterskiego ma obowiązek kolędowania na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego celem wzajemnego poznania się: "proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś nie domagają - roztropnie ich korygować" (kań. 529 § l KPK).

Kolęda księdza to przede wszystkim okazja do szczerej rozmowy nie tylko o sprawach radosnych, ale i problemach rodziny.

Kulminacyjnym punktem odwiedzin kapłana jest odczytanie w rodzinie fragmentu Pisma św. o narodzeniu Pana Jezusa oraz bogate w treści modlitwy o błogosławieństwo dla mieszkańców, np: "Panie, pobłogosław nam, błogosław ten dom i jego mieszkańców, daj im anioła za stróża, aby strzegł, osłaniał i bronił przez Jezusa Chrystusa". Po odmówieniu modlitwy Pańskiej, której nauczył nas Jezus Chrystus, preferuje się odmówienie modlitw wstawienniczych za rodzinę, za dzieci, za małżonków, za chorych i samotnych.

Jak przyjąć księdza gdy przychodzi "po kolędzie" z wizytą duszpasterską?

Co przygotować na wizytę duszpasterską?
Co powinniśmy mieć gdy ksiądz przychodzi po kolędzie?

  • Stół nakryty białym obrusem
  • Krzyż i świece
  • Naczynie ze święconą wodą oraz kropidło

Wizyta księdza po kolędzie

Jeśli nie mamy w domu święconej wody należy nalać do naczynia czystej wody i przed modlitwą poinformować kapłana, że to zwykła nieświęcona woda. Ksiądz ją wówczas poświęci przed błogosławieństwem osób i mieszkania. Bardzo często też kapłani noszą ze sobą podręczne kropidło.

Jak przyjąć księdza po kolędzie? Jak ofiara na po kolędzie?

Zwyczajem jest też, że na stole obok krzyża kładzie się Biblię i zeszyty do religii, jeśli oczywiście w domu mieszkają dzieci. Często ksiądz "sprawdza" taki zeszyt.

Tradycja kolędowania sięga jeszcze czasów średniowiecznych. Jest to swoista forma bezpośredniego kontaktu duszpasterzy z wiernymi. Jak się przygotować do wizyty  duszpasterskiej?

Jak przyjąć księdza po kolędzie? Ile do koperty? Co się mówi...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl