18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wisława Szymborska. Wiersze epoki socrealizmu i poezja istnienia

Redakcja
W tomie "Wielkiej liczbie" poetka ujawniła swój filozoficzny sceptycyzm, który sprzymierza się z etycznym maksymalizmem. Szymborska demonstruje ironiczny dystans wobec wszelkich przejawów narzucania komuś swoich własnych przekonań. Poetka w swoich wierszach nie godzi się na dyktat stereotypów, które według niej odbierają życiu spontaniczność i autentyczności. Takie postulaty znajdziemy między innymi w "Uśmiechach", czy "Portret kobiecy"."Wielka liczba" (fragment)Cztery miliardy ludzi na tej ziemi,a moja wyobraźnia jest, jak była.Źle sobie radzi z wielkimi liczbami.Ciągle ją jeszcze wzrusza poszczególność.Fruwa w ciemnościach jak światło latarki,wyjawia tylko pierwsze z brzegu twarze,tymczasem reszta w prześlepienie idzie,w niepomyślenie, w nieodżałowanie.Ale tego sam Dante nie zatrzymałby.A cóż dopiero, kiedy nie jest się.I choćby nawet wszystkie muzy do mnie
W tomie "Wielkiej liczbie" poetka ujawniła swój filozoficzny sceptycyzm, który sprzymierza się z etycznym maksymalizmem. Szymborska demonstruje ironiczny dystans wobec wszelkich przejawów narzucania komuś swoich własnych przekonań. Poetka w swoich wierszach nie godzi się na dyktat stereotypów, które według niej odbierają życiu spontaniczność i autentyczności. Takie postulaty znajdziemy między innymi w "Uśmiechach", czy "Portret kobiecy"."Wielka liczba" (fragment)Cztery miliardy ludzi na tej ziemi,a moja wyobraźnia jest, jak była.Źle sobie radzi z wielkimi liczbami.Ciągle ją jeszcze wzrusza poszczególność.Fruwa w ciemnościach jak światło latarki,wyjawia tylko pierwsze z brzegu twarze,tymczasem reszta w prześlepienie idzie,w niepomyślenie, w nieodżałowanie.Ale tego sam Dante nie zatrzymałby.A cóż dopiero, kiedy nie jest się.I choćby nawet wszystkie muzy do mnie Magda Kłodzińska/archiwum Polskapresse
W środę w wieku 89 lat zmarła Wisława Szymborska. Poetka w swoim życiu opublikowała zaledwie około 350 wierszy. Pytana kiedyś, dlaczego tak mało publikuje, odpowiedziała: "Mam w domu kosz". Prezentujemy przegląd twórczości jednej z najwybitniejszych polskich poetek.

Wideo

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
emma
Szymborska byla wielka poetka, Hitler wielkim malarzem
a
anty
do kogo to piszesz? jakich komisarzy? Komisarze to wiesz byli 'ludowi' u lenina i stalina. Ten od spraw wewnętrznych w ros. skrócie NKWD. A ty się spowiadasz ze innym pójście do konfesjonału radzisz? Pytanie retoryczne, nie obchodzą mnie twoje prywatne sprawy, ale sam zacząłeś. Dlaczego tych co Szamborskiej nie kochają od rydzyka wyzywasz? Tak, nie kocham Szymborskiej za jej komuchostwo, zaś rydzyka i jemu podobnych traktuję tak samo, zamiast walczyć z komuną, szerzą antysemityzm (jakby sam stalin i inne komuchy nie były antysemitami).
a
anty
E, normalny! Przeciw komu to piszesz? Ja nie z pisu ani z prawicy, a religii nie mieszam z polityką - w przeciwieństwie do pewnych duszpasterzy. Ani nie mam swoich 'pryncypałów'. A komuchów i poputczyków nie trawię. A jeśli piszesz że 'hańba' etc bo ktoś nie wpada w zachwyt z powodu twórczości Szymborskiej, to zastanów się raz jeszcze. Gdyby tak w 1953 zamiast podpisywać apel za stalinowskim terrorem towarzyszka Wisława zrobiła cokolwiek przeciw 'partii i władzy ludowej" ciekawe czy dożyła by 2012. Za sprawą "partii i władzy ludowej" wielu AKowców czy zwykłych ludzi dostało kulkę w łep a nie Nobla czy order 'orła białego' (skądinąd przez naszych wrogów: Augusta Mocnego i cara Piotra Wielkiego na zamku w Tykocinie w listopadzie 1705 roku ustanowiony). W 1952 towarzyszka Wisława zajęła drugie miejsce w konkursie na wiersz o "Konstytucji PRL", drugie bo pierwszego miejsca nie było, pisze o tym Marta Fik w książce "Kultura Polska po Jałcie kronika 1945 - 81". W sprawie odznaczania czymkolwiek osobników pokroju Szymborskiej ciśnie się cytat z piosenki Jana Pietrzaka z lat 80tych (zaznaczę że nie podpisuję się pod wszystkim co Pietrzak pisze czy mówi) "Władza medale daje mądralom co jej się boją i się słuchają"
z
zadziwiony JEJ POEZJĄ
Dlaczego nie gnił Mickiewicz na Sybirze? I dlaczego skazano go na podróż po Krymie?
Ktoś kiedyś zupełnie bezwiednie błądzi. Jarosław Marek Rymkiewicz, wbrew nazwisku jako poeta, też błądził. Ile miał wtedy lat? Czekamy na odkrycie go przez Szwedów. O zmarłych nie należy mówić... ale chyba nie w Polsce.
u
ulala
ale zapominając o historii swojego kraju i o ludziach, którzy popierali jawnie bolszewizm czyli reżim mordujący miliony ludzi jest się nikim, widocznie niektórych ta prawda boli bo tatuś był w partii
u
ulala
ale zapominając o historii swojego kraju i o ludziach, którzy popierali jawnie bolszewizm czyli reżim mordujący miliony ludzi jest się nikim, widocznie niektórych ta prawda boli bo tatuś był w partii
K
Kosmas
Sama pisała peany na cześć reżimu komunistycznych zbrodniarzy. Czy ktoś może udowodnić że to nieprawda ? Koniec dyskusji.
n
nie zdradze
jej wiersze byly poprostu piekne mowily tylko o prawdizie
B
BACZNY OBSERWATOR SALONU
BO POETĄ KAŻDY MOŻE BYĆ LEPSZYM LUB GORSZYM ALE WOLNYM W SWYM CZŁOWIECZEŃSTWIE TYLKO CZŁOWIEK WOLNY OD IDEOLOGI - SZYMBORSKA NA SYMBOL WOLNOŚCI SIĘ NIE NADAJE BO JĄ OPLUWAŁA.
n
nie można pominać
Wisława Szymborska zadebiutowała w 1945 roku w pisemku NKWD redagowanym przez Jerzego Putramenta, publikując tam swoje debiutanckie wiersze stalinowsko - leninowskie. Jerzy Putrament, postać ogólnie znana, był jeszcze przedwojennym agentem NKWD w Polsce. Szymborska jest uznaną prekursorką żelbetowej komunistycznej poezji w Polsce po 1945 roku.

Wielbiła gorliwie rewolucję bolszewicką, w wyniku której wymordowano miliony niewinnych ludzi, opowiadając poetycko o zbrodniczych awanturach w Pałacu Zimowym, właśnie na łamach NKWD - owskiego pisemka Jerzego Putramenta.

Miała wówczas 20 lat, gdy napisała taki oto wiersz zamieszczony w owym pisemku:

" .gdy wdarli się na te schody marmurowe,
Kołowały światła złoceń jak w lichtarzach,
Dygotały ściany płowe,

Stropy płowe,

I warczało echo kroków w korytarzach.

Stary świecie, oto przyszła noc zapłaty,
Gdzie się skryjesz przed wyklętym który powstał.
Robotnicza ciężka młotem dłoń
Z sierpem już się wdrąża w twoją skroń.

I zapłacisz

Za te noce dzieci nieprzespane,
Za te matki z swoim życiem przeoranym
Za tych ojców co dla dzieci nadstawiali skroń
Z młotem sierpem ich dosięgnie
Sprawiedliwa dłoń

(.)

.więc zapadaj się jak w topiel w głąb zwierciadła,
Jazdo moru, jazdo głodu, pańska jazdo
Z każdą chwilą podobniejsza do widziadła
Kawalerio kapitału, na dno, na dno".

". nie znam mowy ludu Turkmenii,
Myślę tylko że słowa Październik,
Trupem pana
Jak woda źródlana
Pragnącemu miłością podana.

Niż bardziej zwierzęcego
Niż czyste sumienie
Komsomolskie jasne słońce
Opromienia cały świat
Pozdrowienia śle dziś Polsce
Cała młodzież Kraju Ra"..
m
mały wybór
Wstępującemu do Partii

"Pytania brzmią ostro
Ale tak właśnie trzeba
Bo wybrałeś życie komunisty
I przyszłość czeka

Twoich zwycięstw
Jeśli jak kamień w wodzie
Będzie twe czuwanie
Gdy oczy zamiast widzieć

Będą tylko patrzeć
Gdy wrząca miłość
W chłodne zmieni się sprzyjanie
Jeśli stopa przywyknie do ziemi najgładszej

Partia. Należeć do Niej
Z nią działać z nią marzyć
Z nią w planach nieulękłych
Z nią w trosce bezsennej

Wiesz mi to najpiękniejsze
Co się może zdarzyć
W czasie naszej młodości
Gwiazdy dwuramiennej".

O Leninie

". że w bój poprowadził krzywdzonych
nowego człowieczeństwa Adam".

O śmierci Stalina

"Jaki ten dzień rozkaz przekazuje nam
Na sztandarach rewolucji profil czwarty?
Pod sztandarem rewolucji wzmocnić warty"!
p
poznaj swojego idola
to też "dzieło " Szymborskiej na zamówienie Michnika w 1992 roku
p
precz z kłamstwami
"Wisława Szymborska

Ten dzień

(...)

Oto Partia- ludzkości wzrok.

Oto Partia- siła ludów i sumienie.

Nic nie pójdzie z Jego życia w zapomnienie.

Jego partia rozgarnia mrok.

Pytania zadawane sobie. Kraków 1954. Wydawnictwo Literackie".
z
zbych
waszą "twórczość" oceńcie sami stojąc w kolejce do konfesjonału...
C
Cyganicha
następna po Miłoszu i jeszcze niejedna przed nami
Dodaj ogłoszenie