Wiosna Roberta Biedronia chce zmiany sposobu nauczania

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Zaktualizowano 
Więcej języka angielskiego w szkołach, zmiana podstawy programowej, podwyżki dla nauczycieli - to tylko część pomysłów dla polskiej oświaty, którą zaprezentowała partia Wiosna Roberta Biedronia.

Wiosna Roberta Biedronia jest przeciwnikiem likwidacji gimnazjów, które wyrównywały szanse i umożliwiały edukację dzieciom szczególnie z mniejszych miejscowości. Nie proponuje jednak powrotu do systemu nauczania z gimnazjami, bo to spowodowałoby kolejny chaos w oświacie. Wiosna Zamierza postawić na zmianę podstawy programowej.

- Ostatnia reforma edukacji doprowadziła głównie do tego, że dzieci przemieszczają się po różnych budynkach, natomiast nie ma żadnych efektów dotyczących samego sposobu nauczania i to chcemy zmienić - mówi Małgorzata Prokop-Paczkowska, wiceszefowa Rady Regionów Wiosny.

W tym roku po raz pierwszy odbył się egzamin ósmoklasisty i wyniki województwa zachodniopomorskiego były poniżej średniej krajowej. Najlepsze województwa - mazowieckie i małopolskie - osiągnęły wyniki około 50 procent.

- To pokazuje, że uczniowie przyswajają tylko połowę materiału z podstawy programowej - mówi Prokop-Paczkowska. - Dlatego trzeba zmienić sposób nauczania. Mniej dat, statystyk, testów, a więcej samodzielnego myślenia. Nauczanie historii na zasadzie przyczynowo-skutkowej, a nie uczenie się na pamięć.

W założeniach Wiosny w podstawie programowej powinny się także znaleźć takie zagadnienia, jak zagrożenia klimatyczne, ochrona zdrowia, nauczanie postaw obywatelskich, żeby nauczyć młodzież załatwianie prostych spraw w urzędzie czy zainteresować sprawami społecznymi.

Ponadto według Wiosny należy zwiększyć ilość godzin języka angielskiego w szkole, żeby każdy uczeń potrafił się płynnie komunikować w tym języku.

Wiosna chce też podwyższyć płace nauczycielom. Stażyści mieliby zarabiać 3,5 tys. zł brutto, a nauczyciel dyplomowany 7 tys. zł.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Wiosna Roberta Biedronia chce zmiany sposobu nauczania - Głos Szczeciński

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie