Więzienie za pamiątki z PRL? Czy posiadanie przedmiotów z tamtego czasu to propagowanie totalitarnego ustroju państwa? [komentarz]

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Czy posiadanie przedmiotów z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej to "propagowanie totalitarnego ustroju państwa"? Na zdjęciach pamiątki z wystaw dotyczących PRL.
Czy posiadanie przedmiotów z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej to "propagowanie totalitarnego ustroju państwa"? Na zdjęciach pamiątki z wystaw dotyczących PRL. Archiwum Polskapress
Czy za posiadanie pamiątek z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej będzie można trafić do więzienia? W nowelizacji Kodeksu karnego, w art. 256, pojawiło się słowo "komunizm". Czy komunizm stanie się równie "nielegalny" jak faszyzm? Czy posiadanie przedmiotów np. legitymacji partyjnych z tamtego czasu to "propagowanie totalitarnego ustroju państwa"?

Głównym założeniem nowelizacji Kodeksu karnego, którą firmuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, jest zaostrzenie polityki karnej. Surowsze mają być m.in. kary za pedofilię. Ale zmiany dotyczą też innych kwestii i - według niektórych - zaszły za daleko. Chodzi o artykuł 256. Dziś mówi on o zakazie propagowania totalitarnego ustroju państwa.

Autorzy nowelizacji dopisali do niego obok faszyzmu, nazizm i komunizm.

Osoba, która naruszy ten przepis, mogłaby trafić do więzienia maksymalnie na 3 lata.

Okres reformacji w Polsce sprawił, że większość firm, które znamy z PRL, upadło. Są jednak wyjątki, które nie tylko przetrwały, ale i rozwinęły produkcję. Zobaczcie kultowe marki z PRL-u, które funkcjonują do dziś.

Znane pomorskie i ogólnopolskie marki z PRL-u, które przetrw...

Więzienie grozić może też tym, którzy m.in. produkują, sprzedają lub przechowują przedmioty z zakazaną symboliką (nazistowską, komunistyczną czy faszystowską).

Zmieniony przepis wywołał konsternację w środowiskach lewicowych. Ich przedstawiciele uważają, że władza zupełnie dowolnie będzie mogła „uznać za komunizm” wszystkie hasła i działania promujące idee lewicowe, które oni podejmują.

Bezpiecznie nie powinni się też czuć naukowcy, którzy np. posługują się opracowaniami Marksa czy Engelsa.

Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że pamiątki po PRL od lat cieszą się wzięciem. Czy za sprzedaż figurki Lenina, znaczka z sierpem i młotem, grozić będzie paka?

Czy posiadanie przedmiotów z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej to "propagowanie totalitarnego ustroju państwa"? Na zdjęciach pamiątki z wystaw dotyczących PRL.

Więzienie za pamiątki z PRL? Czy posiadanie przedmiotów z ta...

Czy Lewackiej Szmacie grozić będzie prokurator?

A co z koszulkami, na przykład tymi sprzedawanymi przez firmę Lewacka Szmata, na których widzimy plejadę znanych z PRL postaci, z Karolem Marksem i Ludwikiem Waryńskim na czele?

ROZWIĄŻ NASZ QUIZ: Kultowe zawody z czasów PRL. Sprawdź, czy je pamiętasz!

To jeszcze nic. W kraju legalnie działa Komunistyczna Partia Polski. Jej lider, Krzysztof Szwej, nie kryje zdenerwowania nowym przepisem. Stwierdził, że zmieniony artykuł to cios w prawo do posiadania własnych poglądów. Wieść o nowelizacji kodeksu rozniosła się lotem błyskawicy po świecie i dotarła do innych partii komunistycznych.

Pomidorki koktajlowe w plastikowych kubkach, jajka pojemnikach z tworzywa sztucznego, ogórki zapakowane z plastik. Jednorazowe reklamówki przy każdym stoisku z warzywami oraz przy kasach w stu różnych rozmiarach. Pieczywo zamknięte hermetycznie w plastiku, ser żółty zawijany w folię i ryby pakowane do foliówek. Z taką rzeczywistością mamy do czynienia. Od lat 50. kiedy ruszyła masowa produkcja tworzyw sztucznych, wyprodukowaliśmy ponad 9 miliardów ton plastiku. Większość trafiła na śmietnik. Jeśli w dalszym ciągu będziemy w ten sposób obciążać planetę, kolejne pokolenia mogą poznać zupełnie inny świat niż my. Ekologia to nie wymyśl współczesności. Istniała od zawsze, ale nie zawsze tak wiele się o niej mówiło. Czasy PRL nikomu nie kojarzą się z erą zakupoholizmu. Kupowanie produktów często wiązało się z rytuałem (sobotnie zakupy), albo z wielogodzinnym wyczekiwaniem w kolejce. Jednak z PRLu możemy wyciągnąć wiele zakupowych lekcji. Cofnijmy się w czasie, dosłownie i w przenośni. TOP 12 tipów rodem z PRL, które zmienią nasz sposób na codzienne zakupy.

TOP 10 zakupowych tipów rodem z PRL, które uratują nas od za...

Pod koniec czerwca protesty pod polskimi ambasadami zorganizowały komunistyczne partie w Grecji, Belgii, Austrii, Francji i Meksyku. Pełne oburzenia noty do naszych ambasad wysłali działacze w Chorwacji, Włoszech i Holandii.

Polscy komuniści również protestowali pod Sejmem. Kombatanci i politycy PiS nie rozumieją reakcji ugrupowań komunistycznych. Twierdzą, że są one histeryczne.

Poseł PiS Bartosz Kownacki tłumaczył zaś, że nikt nie będzie ograniczał ich działalności i skazywał za posiadanie pamiątek. Tymczasem prezydent Andrzej Duda skierował znowelizowany Kodeks karny do Trybunału Konstytucyjnego.

Jaki będzie jego los? Zobaczymy.

W rankingach związanych z przedsiębiorczością Polska wypada doskonale! Okazuje się, że Polakom nie przeszkadza wojna, niepokoje społeczne, upaństwowienie czy w końcu prywatyzacja. Polskie firmy dbają o wartości, kultywują tradycje i kolejne lata na rynku są dla nich jeszcze większym atutem. Polacy są dobrymi przedsiębiorcami i rzadko się poddają. Taką śmiałą tezę można postawić po przeczytaniu historii kilkunastu polskich marek, które pomimo historycznych zawirowań nie poddały się i dalej rozwijają swoją działalność, będąc często polskim towarem eksportowym. Prince Polo zbliżyło nas do Islandczyków, Ludwik do Amerykanów a niepowtarzalnymi produktami Hortexu i Tymbarku cieszą się spragnieni klienci sklepów na całym świecie. ZOBACZ inne polskie marki, które podbiły świat.

Kultowe polskie marki, które przetrwały do dzisiaj. Niektóre...

Ten materiał sprawi, że niektórym na pewno pocieknie ślinka. Widok tych dań obudzi wyobraźnię i sprawi, że wspomnienia staną się żywsze. Co się jadło, kiedy na półkach sklepowych były tylko ocet i musztarda? Niezapomniane smaki z przeszłości powracają jak bumerang. Szybkie przekąski z PRL dostępne są w klimatycznych pubach a dania główne są specjalnością miejsc, które swoją markę opierają na historii i lokalności. Kto do szkoły zabierał kanapki z paprykarzem szczecińskim a na obiad przygotowywał sałatkę jarzynową, może się zgubić w tej galerii, która jest przeglądem dawnych kulinarnych trendów. Zapraszamy do stołu!

Najlepsze smaki z dzieciństwa, których dzisiaj już nie spotk...

Wspominaliśmy już kultowe słodycze i wytrawne smaki, bez których, w czasach słusznie minionych, nie odbyło się żadne wesele, urodziny czy domówka. Dzisiaj wspominamy napoje, które towarzyszyły imprezom rodzinnym i domówkom w PRLu. Niektóre z nich zniknęły ze sklepowych półek, inne powróciły po latach do łask. Czy smakują tak samo? Jak marki wykorzystują tradycję do promowania swoich produktów? Długa historia marki to doskonały sposób na skuteczny marketing. W galerii znajdziesz co najmniej kilka pozytywnych przykładów.

Kultowe napoje, które zniknęły ze sklepowych półek lub odrod...

Zobacz wideo: Muzeum PRL w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Więzienie za pamiątki z PRL? Czy posiadanie przedmiotów z tamtego czasu to propagowanie totalitarnego ustroju państwa? [komentarz] - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl