reklama

Wieś Białystok na Syberii bez świątyni (zdjęcia)

Katarzyna Łuszyńska
Katarzyna Łuszyńska
Zaktualizowano 
Ognień strawił całą świątynię pw. św. Antoniego Padewskiego. www.belostok-catholic.ru
Kościół, który został zbudowany przez Polaków ponad 100 lat temu, spłonął. Ruszyła zbiórka pieniędzy na jego odbudowę.

Ogień w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego wybuchł nad ranem 19 kwietnia br. Drewniana świątynia spłonęła doszczętnie. Pozostały jedynie ceglane fundamenty oraz fragmenty dzwonu z napisem „Dziewica Maria” i srebrnego krzyża, który stał w centralnej części ołtarza.

Przyczyny pożaru nie są znane. Strażacy, walczący z ogniem przez ponad trzy godziny, sugerują, że pojawił się on w wyniku zwarcia elektrycznego lub podpalenia, które miało służyć zatarciu śladów kradzieży z kościoła cennych przedmiotów: ikony św. Antoniego Padewskiego z XVIII w., a także srebrnego kielicha i krzyża.

Świątynia miała ponad sto lat

Katolicki kościół w położonej na Syberii wsi Białystok wybudowali Polacy, którzy za chlebem dobrowolnie przesiedlili się z guberni: grodzieńskiej i wileńskiej w głąb Rosji. W 1908 r. postawili tam drewniany kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, który 25 lat później został zamknięty przez władze sowieckie.

Podczas II wojny światowej w budynku magazynowano zboże, a w 1945 r. stał się on siedzibą wiejskiego klubu. Kluczowym momentem dla świątyni i mieszkańców Białegostoku była pierwsza od 50 lat wizyta duchownego, która nastąpiła w 1990 r. Jego odwiedziny stały się impulsem do odnowienia społeczności katolickiej i dlatego 13 czerwca 1998 r. parafia pw. św. Antoniego Padewskiego, po gruntownym remoncie, została ponownie otwarta.

Białostocki kościół przed pożarem. organizatorzy zbiórki

- Dla polskiej ludności Białegostoku ten dom Boży stanowił materialny symbol więzi z przodkami i ich kulturą - podkreśla Agnieszka Kaniewska, wrocławianka, która od trzech lat mieszka na Syberii i regularnie odwiedza wioskę.

Teraz mieszkańcy Białegostoku muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na odbudowę świątyni, którą własnymi rękoma wybudowali ich przodkowie.

Zbiórka trwa

5 czerwca w ramach akcji „Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie” rozpoczęła się zbiórka funduszy na odbudowę kościoła. Jej organizatorem jest parafia w Tomsku.

- Społeczność Białegostoku oraz tomska parafia, pod której opieką znajduje się wioska, rozpoczynają zbiórkę funduszy na odbudowanie domu modlitwy, a przede wszystkim na symboliczne odtworzenie miejsca przez ponad 100 lat związanego z Polską - mówi Wojciech Ziółek SJ, proboszcz parafii w Tomsku.

Więcej informacji o zniszczonej parafii, a także o zbiórce, można znaleźć na stronie www.belostok-catholic.ru/pl

Jak pomóc?

Odbudowę parafii można wesprzeć, dokonując wpłat na konto bankowe.

Prowincja Wielkopolsko-Mazowiecka Towarzystwa Jezusowego, Bank BGŻ BNP Paribas

-rachunek w PLN:

Biuro Misyjne

64 2030 0045 1110 0000 0101 8520

ul. Narbutta 21,

02-536 Warszawa

dopisek: BIAŁYSTOK-SYBERIA

Miękisze. Święcenie nowej kapliczki

Wideo

Materiał oryginalny: Wieś Białystok na Syberii bez świątyni (zdjęcia) - Gazeta Współczesna

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
acsa

W Polsce tak samo. Pewnie z 80-90% kościołów nie spełnia wymagań ppoż. a wiele penie nalezaloby zamknąć bo nie spelniaja warunkow ewakuacji. A aktualne badania techniczne zgodnie z prawem budowlanym to 2-5% jak ma to chyba góra. Tak mysle.

Dodaj ogłoszenie