Wieneberger Brick Award 2019. Nagroda dla Wydziału Radia i Telewizji, wyróżnienie dla Unikato. Architektura i materiały ceramiczne ZDJĘCIA

DN
Wydział Radia i TV
Wydział Radia i TV Materiały prasowe
Cegła w architekturze doceniona. Wydział Radia i Telewizji z kolejną nagrodą, Unikato z wyróżnieniem. Oto laureaci Wieneberger Brick Award 2019.

- Niegdyś cegła ceramiczna była najprostszym i najbardziej dostępnym materiałem, z którego wznoszono budynki. Obecnie stała się bardziej ekskluzywnym materiałem i pewnie dlatego rzadko jest głównym budulcem, zwłaszcza przy dużych budynkach czy obiektach publicznych. Dlatego cieszy to, że tegoroczny konkurs Brick Award przyciągnął aż tyle projektów z wykorzystaniem ceramiki – mówi Grzegorz Piątek, krytyk architektury.

Zobaczcie zdjęcia:

Obiekty z cegły - dokładnie - wykorzystujące materiały ceramiczne od 14 lat nagradzane są w konkursie Wienerberger Brick Award. To czwarta polska edycja konkursu. Grand Prix oraz Nagrodę w kategorii Sharing Public Spaces otrzymał budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy biuro projektowe. Poza tym przyznano trzy nagrody oraz siedem wyróżnień obiektom, które powstały z materiałów ceramicznych.

Wydział Radia i TV
Wydział Radia i TV Materiały prasowe

Oto nagrodzone obiekty:

  • Grand Prix: Wydział Radia i Telewizji, Katowice
  • Nagroda w kat. Sharing public spaces: Wydział Radia i TV oraz Teatr w Budowie. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
  • Kat. Feeling at Home: nagroda: Projekt “Dom dla W” pracowni MFRMGR Architekci
  • Kat. Living Together. Nagrody nie przyznano, wyróżnienie - Unikato, Katowice
  • Kat. Working together. Nagroda: Baza transportowo-logistyczna BTL MPWiK we Wrocławiu
  • Building outside the box. Nagrody nie przyznano. Wyróżnienie. BBGK Architekci za Ratusz Konstancin-Jeziorna.

Do nagrody Brick Award mogą pretendować tylko gotowe realizacje. Szanse na zwycięstwo mają innowacyjne, oryginalne rozwiązania architektoniczne, do powstania których użyto materiałów ceramicznych. Realizacja może mieć miejsce także poza granicami kraju, ale na podstawie projektu polskiego architekta. Wienerberger Brick Award odbywa się w systemie biennale. Co dwa lata Jury konkursowe, w którym zasiadają znakomici architekci i krytycy architektury wybiera najlepsze realizacje polskich architektów. Nagrody w Brick Award 2019 to oficjalne polskie nominacje do edycji międzynarodowej, której rozstrzygnięcie zaplanowano na maj 2020 roku. W tegorocznej edycji walczyły 74 zgłoszone obiekty.

W tym roku do grona Jury zaproszenie przyjęli:

  • architekt i urbanista Tomasz Konior, laureat prestiżowych konkursów międzynarodowych;
  • Zbigniew Maćków – architekt, nauczyciel akademicki i laureat wielu nagród, w tym m.in. Honorowej nagrody SARP i Brick Award;
  • Małgorzata Pilinkiewicz –architektka i Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP 2018-2022
  • krytyk architektury Grzegorz Piątek - autor książek o architekturze, wyróżniony Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji.
  • Przewodnictwo Jury objął jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów Jerzy Szczepanik-Dzikowski - laureat Honorowej Nagrody SARP, współzałożyciel pracowni JEMS Architekci, której projekty były wielokrotnie nagradzane, a jeden z ostatnich - Hala Koszyki zdobyła nagrodę Brick Award 2017.

5 kategorii konkursowych
Zgłoszone zrealizowane obiekty rywalizują w ramach 5 kategorii konkursowych.

  • Feeling at home to kategoria, która skupia się na domach jednorodzinnych, także w zabudowie szeregowej, małych założeniach architektury mieszkalnej zapewniających komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców.
  • Kategoria Living Together zwraca uwagę na budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa, nowoczesne koncepcje mieszkaniowe. Podkreśla, że budynki nie powstają w próżni a są dobrem wspólnym nas wszystkich.
  • Kategoria Working together dotyczy budynków komercyjnych, biurowych lub przemysłowych. Wyróżnia projekty, które kładą szczególny nacisk na potrzeby współczesnego człowieka – komfort, estetykę i funkcjonalność.
  • Kolejna z kategorii - Sharing Public Spaces - to pole do popisu dla projektantów, którzy przełamują stereotyp budynków o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia, czy projektów infrastrukturalnych. Nagradza obiekty, które są nie tylko funkcjonalne i komfortowe, ale potrafią zaskoczyć niebanalną architekturą.
  • Building Outside the Box, to kategoria dla najbardziej innowacyjnych koncepcji i sposobów zastosowania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl