Wielkopolskie euroślady

Redakcja
mat. prasowe
Od centrum nanonauk po leśne ścieżki rowerowe: nasz region dobrze korzysta z unijnych środków

Finansowany z udziałem Funduszy Europejskich program Infrastruktura i Środowisko to największy projekt pomocowy w historii całej Unii - więcej piszemy o tym poniżej. Program kojarzony jest w pierwszym rzędzie z inwestycjami w rozwój transportu, energetyki oraz w w gospodarkę odpadami i infrastrukturę wodno-ściekową. W Wielkopolsce właśnie jedna z dużych inwestycji z tej dziedziny uzyskała unijne dofinansowanie. Mowa o terminalu intermo-dalnym w Kórniku koło Poznania: do projektu, który będzie kosztował 165 mln zł, Unia Europejska dołoży ponad 55 mln zł. Dotacja ta pozwoli na wybudowanie infrastruktury kolejowej do obsługi pociągów wraz z lokomotywami, a całość zostanie wyposażona w urządzenia spełniające wysokie wymogi środowiskowe. Powstanie także nowoczesny system informatyczny pozwalający na sprawną wymianę danych oraz monitorowanie informacji o ładunkach. Dzięki tej inwestycji Wielkopolska z pewnością umocni swoją pozycję lidera w branży logistycznej.

Wśród projektów z Wielkopolski, które zostały dofinansowane z programu Infrastruktura i Środowisko, znajdują się jednak i mniej oczywiste przedsięwzięcia. Jednym z nich jest poznańskie Centrum NanoBioMedyczne przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, które zostało otwarte 22 czerwca tego roku. Ponad 111 mln zł unijnego dofinansowania pozwoliło nie tylko na wybudowanie samego gmachu o powierzchni 2,3 tys. mkw., ale też na wyposażenie dziewięciu specjalistycznych pracowni tematycznych w profesjonalny i nowoczesny sprzęt naukowo-badawczy.

Centrum będzie służyło nie tylko studentom i kadrze naukowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ale też innym poznańskim uczelniom: Uniwersytetowi Medycznemu, Uniwersytetowi Przyrodniczemu i Politechnice Poznańskiej. Centrum działa przy współpracy z Instytutem Fizyki Molekularnej w Poznaniu oraz 20 renomowanymi naukowymi instytucjami z całego świata.

Nanonauka i nanotechnologia nie są dziedzinami bliskimi przeciętnemu zjadaczowi chleba, możemy jednak wierzyć fachowcom zapewniającym, że nowo powstała jednostka naukowa jest nowoczesna, odpowiada światowym wymogom dydaktycznym w zakresie biologii i medycyny i znacząco wpłynie na jakość nauczania. Najważniejszą zaletą centrum jest możliwość interdyscyplinarnego kształcenia studentów i doktorantów. Dyscypliny, które przeplatają się w programie dydaktycznym centrum, to fizyka, chemia, biologia, biofizyka, biotechnologia, nauki techniczne, jak inżynieria materiałowa, fizyka techniczna, oraz nauki medyczne, jak inżynieria biomedyczna.

Odkrywanie i poznawanie tajników natury nie wyklucza na szczęście spokojnego z nią obcowania, a jednym z piękniejszych miejsc, w których można pooddychać świeżym powietrzem, jest Wielkopolski Park Narodowy. Jednak nawet tutaj odnajdziemy ślady Funduszy Unijnych. W Puszczykowie, który jest rajem dla rowerzystów, jedną ze ścieżek wybudowano właśnie ze środków unijnych. Droga prowadzi przez Nadwarciański Bór Sosnowy, łącząc Puszczykowo z Puszczykówkiem. Długa na 1,5 km i szeroka na 2,5 m ścieżka ma ochronić tereny leśne przed zadeptywaniem i rozjeżdżaniem na dziko wyznaczonych tras. Ścieżka i elementy drobnej architektury są zbudowane z materiałów naturalnych. Wzdłuż trasy ustawiono trzy szlabany, zadaszenie i cztery tablice edukacyjne pokazujące atrakcje parku. Otwarcie nowej trasy uczczono leśnym rajdem rowerowym.

Do otwartej na jesieni 2010 r. ścieżki Wielkopolanie i ich goście zdążyli się już przyzwyczaić. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna inwestycja na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego współfinansowana z Funduszy Europejskich. Kolejny projekt, o wartości 2,5 mln zł, z czego 2,1 mln zł pochodzi z budżetu unijnego, jest jeszcze w realizacji. Dzięki tym środkom do końca 2013 r. zostaną opracowane dwa niezwykle istotne dla ochrony bogactwa naturalnego regionu dokumenty. Pierwszym będzie plan ochrony dla obszaru Wielkopolskiego Parku Narodowego, drugim plan zadań ochronnych dla położonej poza granicami parku Ostoi Rogalińskiej. Oba plany będą się opierać na badaniach, które określą, na jakie zagrożenia narażona jest przyroda chronionych miejsc i jakie w związku z nimi będzie trzeba podjąć działania w celu jej skutecznej ochrony. Dzięki tym projektom jest szansa, że działalność ludzka i napór turystów nie zniszczą zasobów naturalnych tych pięknych terenów. Zapraszamy więc na wycieczkę do Puszczykowa!

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie