Wielkopolska: Mróz zbiera śmiertelne żniwo. Kiedy się ociepli?

Milena Kochanowska
Wielkopolska: Mróz zbiera śmiertelne żniwo. Kiedy się ociepli?
Wielkopolska: Mróz zbiera śmiertelne żniwo. Kiedy się ociepli? Piotr Krzyżanowski
W Polsce z powodu wychłodzenia zmarło już około 50 osób. Tylko od piątku do niedzieli z tego powodu życie straciło aż osiem osób. Przed niskimi temperaturami ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niemal całym kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego, czyli najniższego stopnia.

W Wielkopolsce w miniony weekend jedna osoba zmarła w Gnieźnie, druga w Czernie-jewie. Choć sekcja zwłok tych osób jeszcze nie została przeprowadzona, Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie twierdzi, że najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci było wychłodzenie ciała. Wcześniej odnaleziono dwie zmarłe osoby: w Ostrowie Wlkp. i Kolonii Skarszewek koło Kalisza. Powodem tych zgonów najprawdopodobniej też były silne mrozy.

Każdy z nas widząc osobę, której trzeba pomóc, dzwoniąc pod czynny całą dobę numer telefonu alarmowego 112 lub 997 może uratować jej życie.

Zobacz też: Prognoza pogody dla Wielkopolski

(Źródło: TVN Meteo)

Tegoroczny rekord temperaturowy na chwilę obecną padł w Gołdapi i wynosił -26,2 st. C. W nocy z soboty na niedzielę w Wielkopolsce także odnotowano najniższe tegoroczne temperatury – w Pile -15,4 st. C, w Poznaniu -14,7 st. C, a w Witaszycach -14,6 st. C. Według synoptyków mróz będzie trzymał do końca tygodnia, a temperatury powyżej zera pojawią się dopiero w niedzielę 4 marca.

W najtrudniejszej sytuacji z racji mrozów są osoby bezdomne. Chociaż schroniska, w których mogą znaleźć pomoc zwiększają liczbę miejsc przyjmując ponad ustalony limit, niemal wszystkie poznańskie ośrodki mają nadkomplet. Na ciepły posiłek bezdomni w całym regionie mogą liczyć m.in. w jadłodajniach Caritas. Z posiłkami i odzieżą dla bezdomnych przebywających na poznańskim dworcu dociera kilka razy w tygodniu „autobus pomocy”.
– W naszym domu miejsc obecnie nie ma, ale potrzebujących w takim przypadku zawsze kierujemy do innych ośrodków – mówi pracownica Ośrodka dla Bezdomnych przy ulicy Michałowo w Poznaniu. – Najpewniejszym adresem jest teraz ogrzewalnia Caritas.

– Co dzień można u nas skorzystać z pomocy, do godziny 22-23 mamy zwykle jeszcze 2-3 miejsca wolne – potwierdza Anna Michalak, kierowniczka ogrzewalni Caritas przy ulicy Krańcowej. – Dysponujemy 47 miejscami, ale w sytuacji kryzysowej możemy powiększyć ich liczbę nawet do 62. Wówczas dodatkowe osoby nocujące śpią na karimatach pod kocami, ale w tym roku nie było takiej potrzeby. Ogrzewalnia czynna jest w godzinach 19-7, lecz z powodu mrozów wydłużyliśmy teraz jej działanie o 4 godziny – od 18 do 10. W tych godzinach pracujemy bezpłatnie na zasadach wolontariatu. Każdy potrzebujący dostanie u nas ciepły posiłek i herbatę, oraz świeżą odzież. Można wziąć kąpiel, ostrzyc się, otrzymać leki, porozmawiać z terapeutą czy opiekunem, który może pomóc napisać wniosek o przyznanie zasiłku lub jednorazowego wsparcia, o ile to jest możliwe.

Zobacz też: Poznań: Przez mróz wstrzymano przebudowę ulicy w centrum

Osoby muszą być jednak zdolne do samoobsługi i mieć maksymalnie do 1 promila alkoholu we krwi. Powyżej tego wyniku policja lub straż miejska zawożą je do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych.

W kaliskich noclegowniach dla bezdomnych znajduje schronienie ponad 120 osób. Najczęściej bezdomni trafiają do noclegowni prowadzonej przez ZR PCK w Kaliszu, która dysponuje 40 miejscami dla mężczyzn, ale w razie potrzeby może zorganizować dodatkowe 20 miejsc na materacach. PCK prowadzi także dzienną ogrzewalnię – jest tam salka do wypoczynku, łazienki i kuchnia.

W Pleszewie policjanci kontrolują miejsca, w których najczęściej przebywają osoby bezdomne, na przykład budynek starej przychodni czy cegielnię w Lenartowicach, kierując do miejsc, gdzie te osoby będą mogły otrzymać pomoc. Ciepłą zupę wydają też potrzebującym siostry służebniczki w Domu Błogosławionego Edmunda.
Informacji o adresach wielkopolskich placówek, gdzie bezdomni mogą znaleźć schronienie przed niskimi temperaturami udzielają strażnicy miejscy, policjanci oraz pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Policjanci monitorują również miejsca, w których najczęściej gromadzą się osoby bez dachu nad głową.
– Od kilku lat powstaje w Poznaniu mapa bezdomności. W czasie mrozów prócz zintensyfikowanych patroli, dzielnicowi wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie sprawdzają miejsca, w których przebywają bezdomni – informuje Piotr Garstka z biura prasowego policji. – Namawiamy ich, by skorzystali ze schronisk, rozdajemy ulotki z adresami przytulisk.
Policjanci apelują, aby zwracać uwagę na wszystkie osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur – leżące lub niestosownie ubrane na tę porę roku, dzieci, osoby starsze i będące pod wpływem alkoholu.

Zobacz też: Wielkopolska: Dwie osoby nie żyją. Najprawdopodobniej zamarzły

– Do najbliższego piątku obowiązuje nasze ostrzeżenie o silnych mrozach – mówi Leszek Szaradowski z poznańskiego oddziału IMiGW. – Od soboty, 3 marca powinno być cieplej, temperatura będzie wynosić rano około -6 stopni Celsjusza do 0 w ciągu dnia, a w niedzielę w ciągu dnia może wzrosnąć nawet do +6 i 7 stopni. Zmiana masy powietrza przyniesie jednak opady śniegu i śniegu z marznącym deszczem, bo grunt jest zamarznięty do 45 cm w głąb.

Współpraca: Zuzanna Musielak-Rybak, Elżbieta Bielewicz, Paweł Brzeźniak

POLECAMY:

Co jest na zdjęciach? [TEST GWARY]

Mieszkańcy walczą z psimi kupami

Stary Poznań na zdjęciach!

Loty z Poznania w 2018 roku

Wszystko o Lechu Poznań

Szybki test dla poznaniaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielkopolska: Mróz zbiera śmiertelne żniwo. Kiedy się ociepli? - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl