Wielkopolska: Ewangelicy walczą o majątek zabrany po wojnie przez władze [ZDJĘCIA]

Krzysztof M. Kaźmierczak
Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gnieźnie
Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gnieźnie Iza Budzyńska
Nie tylko Kościół katolicki występuje z roszczeniami dotyczącymi odebranego majątku. Wkrótce rozpocznie się proces o 4 mln zł rekompensaty za zabrany ewangelikom kościół w Gnieźnie i przyległy do niego teren. To pierwsza w Wielkopolsce sprawa dotycząca zabranej protestantom świątyni.

Pozew przeciwko starostwu w Gnieźnie i Skarbowi Państwa dotyczy odszkodowania za kościół przy ul. Bolesława Chrobrego, który użytkuje parafia garnizonowa pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Luteranie zbudowali go w 1842 roku. Przed wojną korzystała z niego kilkutysięczna społeczność protestantów z Gniezna i kilkudziesięciu okolicznych miejscowości. Państwo zabrało im go w 1945 roku i przekazało katolikom.

Ewangelicy chcą także rekompensaty za przyległe do świątyni budynki i teren, który należał wcześniej do nich. Obejmuje on między innymi skwer, na którym stoi pomnik św. Wojciecha poświęcony w 1997 roku przez Jana Pawła II.

Czytaj również: Poznań: Parafia walczy o miliony za terenu nad Maltą

- Sprawa jest na etapie początkowym, nie został jeszcze wyznaczony termin pierwszej rozprawy - mówi sędzia Joanna Ciesielska-Borowiec z Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Pozew złożyła parafia ewangelicka w Poznaniu, której podlega filia w Gnieźnie. Nie wiadomo czy nie zamierza ona wystąpić także o rekompensatę za świątynie utracone w Poznania (patrz ramka).

Polecamy:**Wielkopolska: Ewangelicy występują w sprawie utraconego majątku [GALERIA]**

- Nie wypowiadamy się w sprawach dotyczących rewindykacji majątku - oświadczył nam ks. bp Marcin Hintz kierujący pomorsko-wielkopolską diecezją Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że luteranie są gotowi przystać na przekazanie im w Gnieźnie gruntów zamiennych o równowartości utraconego majątku.

- Nie mamy jeszcze informacji o złożonym pozwie - powiedział nam w piątek Radosław , rzecznik starosty powiatowego w Gnieźnie.

Mimo likwidacji komisji zajmującej się majątkiem Kościoła katolickiego cały czas działają podobne komisje ds. innych związków wyznaniowych.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do komisji regulacyjnej ds. Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wpłynęło 1200 wniosków. Większość rozpatrzonych spraw (ponad 500) zakończyło się umorzeniem lub oddaleniem wniosków, w ok. 250 przypadkach doszło do ugody. Komisja przywróciła luteranom 385 ha nieruchomości niezabudowanych i 43,7 ha zabudowanych oraz przyznała rekompensaty w wysokości 140 tys. zł. Na rozpatrzenie czeka jeszcze ponad 200 wniosków. Wiele z nich dotyczy naszego regionu.

- W komisji prowadzimy nadal około 60 spraw z Wielkopolski - powiedział Adam Pastucha, wiceprezes Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i członek komisji ds. mienia ewangelickiego.

Komisja ta nie zajmuje się zwrotem mienia, które przejął Kościół katolicki.

- Przed komisją nie jest to możliwe z mocy ustawy. Rewindykacja nie może dotyczyć majątku osób trzecich - wyjaśnia Adam Pastucha.

Dotąd luteranie nie występowali jeszcze z roszczeniami wobec Kościoła katolickiego, który korzysta z większości zabranych im w Polsce świątyń.

W Poznaniu luteranom odebrano sześć świątyń, pięć z nich otrzymali katolicy

W 1945 roku władze pozbawiły poznańskich ewangelików wszystkich ich kościołów. Zostawiono im tylko kaplicę cmentarną.

Zbudowany w 1894 roku ewangelicki kościół św. Łukasza przy ul. Szamarzewskie-go należy obecnie do katolickiej parafii garnizonowej pw. św. Krzyża. Takie samo pochodzenie ma kościół pw. Wszystkich Świętych przy ul. Grobla, który od XVIII wieku do zakończenia II wojny światowej nosił miano - kościół św. Krzyża i był największą świątynią luterańską w stolicy Wielkopolski.

Z kolei zbudowany w drugiej połowie XIX wieku kościół ap. Pawła przy ul. Fredry służy obecnie parafii pw. Najświętszego Zbawiciela.

Pochodzący z 1907 roku kościół św. Mateusza przy rynku Wildeckim należy do parafii pw. Królowej Maryi. Natomiast parafia pw. św. Anny korzysta z położonego u zbiegu ulic Matejki i Lima-nowskiego poewangelickiego kościoła Chrystusa z 1907 roku. Luteranom odebrano także świątynię św. Krzyża przy Ogrodowej i przekazano w 1947 roku kościołowi metodystycznemu.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielkopolska: Ewangelicy walczą o majątek zabrany po wojnie przez władze [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

31 węzłowy Burke
Albowiem jak powszechnie wiadomo Wy ,Żydzi i Arabowie jesteście Semitami. Macie wspólnego praojca Sema, syna Noego. Tak więc jesteście braćmi krwi. Z czego wniosek że w stosunku do siebie , jesteście antysemitami. Nie rozumiem dlaczego się tego tak wypieracie skoro to prawda. Ale nie odpowiedziałeś na istotne pytanie jak to jest że na zagrabionym swojemu bratu terenie budujecie kibuce ? Kodeks Was nie obowiązuje? Swoją drogą siadaj do książek i weź się do nauki. Kilka ksiąg tobie wskazałem a teraz uzupełniam : H. Graetz."Historia Żydów". W-wa 1929. Dzieło znakomite. A ponadto :I. Schiper. " Dzieje handlu żydowskiego na ziemiach polskich". W-wa 1937. Dzieło również znakomite. I na koniec : R. Grodecki. " Dzieje Żydów w Polsce do końca XIV w". W tegoż "Polska piastowska". W-wa 1969. Ze zdumieniem zauważyłem że nie znasz podstaw historii swojego narodu ! To jest kompromitacja ale się zdarza. A więc do biblioteki na znany plac i do lektury, fascynującej zresztą. Zachęcam do lektury bo inteligencji Tobie nie brakuje ale wiedzy , niestety, tak.
p
posener
ale nie mój. Zapisz się, burek, do Hamasu i zostań ich ciotą.
M
Marian Leciejewski
Wielki czas odszkodowań nadszedł dla kościołów innych od katolickiego, który zawsze był w kraju uprzywilejowany. Niech teraz kościół katolicki oddaje i płaci odszkodowania.
31 węzłowy Burke
Jak się nazywa sytuacja gdy starszy brat w wierze bezprawnie dysponuje mieniem które należało do jego brata Araba i na tym zagrabionym buduje kibuc na przykład ? A do tego buduje mur na jakieś 10 m. Miej odwagę nazwać rzecz po imieniu, Posener. No to jak to się nazywa ? Czy w Twoim kibucu obowiązuje kodeks karny czy też nie ?
K
Krzysztof M. Kaźmierczak
Złożono 1200 wniosków, ponad 200 czeka na rozpatrzenie, czyli rozpatrzono niecałe 1000, z czego załatwiono odmownie ponad 500, czyli większość rozpatrzonych.
p
posener
że pod koniec jej żywota Kościół dysponował większą liczbą świątyń niż zdążył wybudować przez wcześniejsze 1000 lat istnienia.
A teraz jeszcze dowiadujemy się, że brał od komunistów mienie po innych wyznaniach chrześcijańskich, ha, ha, ha... Od KOMUNISTÓW!
Jak się nazywa w prawie karnym sytuacja, gdy ktoś bezprawnie dysponuje mieniem, które wcześniej należało do kogoś innego?
Poczytajcie Kodeks Karny, a szczególnie art. 291, 292, 293 i 294 k.k., których naruszenie zagrożone jest pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do lat 5, w typie kwalifikowanym od roku do lat 10, w uprzywilejowanym - do lat 2, ograniczeniem wolności lub grzywną.
N
Noto
Nie tylko Poznań -Gniezno --ale zachodnia część Wielkopolski ( jadąc od Poznania na zachód Sątopy -Nowy Tomyśl i inne -synagogi jakoś załatwiono -jedną w Buku oddano i jest w stanie używalności ..-myślę że zauważono problem własności --jak kościół katolicki może to czemu nie ewangelicki -dopiero się zacznie szukanie swoich obiektów sakralnych ....
A
Asia
Tylko komitet zmienił się na Urząd Miasta i Urząd Skarbowy. Ale to tylko nazwy...
G
Gość
Zaraz prześladował, przy Rynku Wildeckim nawet w jednym stała domu! Od ulicy był komitet, a od rynku ... parafia!
31 węzłowy Burke
Poruta ale nie wiedziałem że garnizonowy był Ewangelistów. 31
w
wiejski przygup
A Szpital Diakonysek przy ul. Przybyszewskiego też oddadzą? No to by nie było takie złe!
K
KTS
wredna komuna przekazała kościół katolikom zabierając protestantom???? przecież wszędzie trąbią że komuna to tylko prześladowała
S
Sokolański
Ewangelikom polecam wybitnego specjalistę w "odzyskiwaniu" kościelnego mienia Pana Mecenasa Drozdowicza. Przecież jako profesjonalista nie może odmówić przyjęcia sprawy.
j
j23
ja rozumiem ze redaktorzyna nie miał obowiązkowej matury z matematyki ale przynajmniej by się nie kompromitował
Wróć na i.pl Portal i.pl