Wielkie spory o narodowy panteon

  Wielkie spory o narodowy panteon

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Zdumienie, jakie w Krakowie i w całym kraju wywołała informacja o planowanym pochówku prezydenckiej pary w katedrze na Wawelu, nie powinno dziwić. Odkąd zabrakło bowiem królów, niełatwo było dostąpić zaszczytu pochowania w tym miejscu. Każda propozycja pogrzebu rodziła pytanie: czy zmarły jest równy królom?
  Według krakowskiego historyka prof. Andrzeja Chwalby lista osób pochowanych w katedrze (poza królami) jest bardzo krótka i obejmuje w zasadzie tylko dwa środowiska: wybitnych wodzów wieku XIX i XX oraz polskich wieszczów.

  W przypadku pochówków pisarzy i poetów wcale jednak łatwo nie było. Jak czytamy w miesięczniku Uniwersytetu Jagiellońskiego "Alma Mater" w artykule o "Świątyni wieszczów narodowych", niewiele brakowało, by w podziemiach katedry wawelskiej znalazło się miejsce wiecznego spoczynku Wincentego Pola, autora "Pieśni o ziemi naszej". Po jego śmierci (2 grudnia 1872 r.) grono znakomitych obywateli Krakowa zwróciło się do kapituły katedralnej z prośbą o wyrażenie zgody na pochowanie poety w katedrze. Kapituła jednak odmówiła. Pol spoczął więc na Cmentarzu Rakowickim, a po dziesięciu latach przeniesiono jego zwłoki na Skałkę.

  Sporo emocji budziła sprawa pochówku na Wawelu "króla narodu polskiego czasów niewoli" Adama Mickiewicza. W 1869 r. krakowski dziennik "Kraj" apelował: "Zanieśmy Mickiewicza na Wawel". Wśród zwolenników tego pomysłu był ówczesny prezydent Krakowa prof. Józef Dietl. Z jego inicjatywy zawiązał się Komitet Sprowadzenia Prochów Mickiewicza na Wawel.

  - Zgodę na powtórny pochówek poprzedziły jednak wieloletnie dyskusje między władzami kościelnymi, galicyjskimi władzami autonomicznymi i władzami w Wiedniu - mówi prof. Chwalba. - Osiągnięto w końcu konsensus. Uroczysty pogrzeb odbył się w 35. rocznicę śmierci wieszcza, 4 lipca 1890 r., przy udziale dziesiątków tysięcy ludzi - dodaje.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (125)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  złożenie szczątków

  ewaryst (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 47

  jarek przez moment nie przestaje mieszać, teraz nawet dobrze nie ostygł brat, już dzieli Polaków narzuceniem swojej woli uległemu Dziwiszowi (dlaczego uległemu? miękkie dane w teczkach gromadzonych...rozwiń całość

  jarek przez moment nie przestaje mieszać, teraz nawet dobrze nie ostygł brat, już dzieli Polaków narzuceniem swojej woli uległemu Dziwiszowi (dlaczego uległemu? miękkie dane w teczkach gromadzonych przez służbę Wassermana? niewątpliwie wiedział jak i do kogo uderzyć). Za jakie zasługi - obraza dla spoczywających tam Wielkich.
  Klerowi podział pasuje, rządź dzieląc i zarabiaj! A jak długo potrwa spokój? do pierwszego wystąpienia PiS - dzielców na trybunie sejmowej; nie będzie odbiegało od kazania prałaciny z Przemyśla - nienawiść, nienawiść, nienawiść...
  Codzienna ulica jak przed wypadkiem; tyleż smutku co radości i normalności, a TV i radiostacje np Merkury nadają tylko głosy płaczków, ileż w tym zakłamania i na pokaz. Zobaczymy za tydzień!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wstyd

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 55 / 49

  Wstyd mi za tę garstkę ludzi, którzy mają sie za POLAKÓW! Na Wawelu nie spoczywają tylko królowie. Nie macie ani wiedzy ani honoru. Czas pokaże jak wielką osobistościa był Lech Kaczyński, doceniony...rozwiń całość

  Wstyd mi za tę garstkę ludzi, którzy mają sie za POLAKÓW! Na Wawelu nie spoczywają tylko królowie. Nie macie ani wiedzy ani honoru. Czas pokaże jak wielką osobistościa był Lech Kaczyński, doceniony zostanie po śmierci, za dziesiątki lat postrzegany będzie jako: bohater oddany ojczyźnie, symbol pojednania, mit i legenda. Życzę POWODZENIA wszystkim przeciwnikom pochówku na Wawelu, wasze wnuki będą się za was wstydzić! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja tysz kcem na Wawel

  Bolek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 61 / 48


  Podobnie jak wienkszosc Polakof z uznaniem i z wielkym wzruszeniem przyjelem wiadomosc o pochowaniu malzenstwa Kaczynskich na Wawelu posrot polskych kroli.
  Poparlbym tom idejem nawet gdyby...rozwiń całość


  Podobnie jak wienkszosc Polakof z uznaniem i z wielkym wzruszeniem przyjelem wiadomosc o pochowaniu malzenstwa Kaczynskich na Wawelu posrot polskych kroli.
  Poparlbym tom idejem nawet gdyby prezydent Kaczynski umarl ksztuszac sie na przyklad osciom z karpja po zydowsku w jednej z rzadowych jadlodajni.

  Musimy uczcic pamieciom wiecznom te dwojke narodowych meczennikow.
  Zwlaszcza Prezydent Kaczynski: razem bylysmy nie tylko Ojcami Naszego Narodu ale rowniesz ojcami narodow Europy Wschodniej i nawet Zakaukazia. Bylysmy Wielkymi Nieomylnymi Wodzami prowadzacymi Was ku swietlanej przyszlosci, waszymi Wielkym Nauczycielami, Wytrwalymi Budowniczymi naszej Wielkiej Ojczyzny.

  Jako zona i matka Pani Kaczynska byla wzorem wszelakych cnot, poboznosci i niezwyklych zdolnosci kulinarnych. Znalem jom trochem. Jej pierogi ruskie ze skfarkami i bigos po myslifsku nie mialy sobje rownych w Europje srodkowo-wschodniej. Przyznajem, ze bylem trochem wkurzony na Kaczynskiego za to ze zamniast mnie wziol ze sobom do Smolenska paniom A.Walentynowicz nie mnie. Ale Matka Boska Czenstochofska czuwala nade mnom.

  Propunujem aby w ich sarkofagu umiescic szczontki ich pilota, dzielnego kapitana, ktory niczym Maly Rycerz do konca pozostawal im wierny.
  Musimy tez myslec o przyszlosci. Wprawdzie zyczem sobie jako pierszemu Prezydentowi RP i mojej zonie Danucie - bylej prezydentowej wiele dlugich lat zycia ale Narod Polski musi miec konkretne plany i w przypatku naszego ewentualnyego odejsca. Przecie mam jusz sfoje lata, nie bendem zyc wjecznie. Wszyscy staniemy przed obliczem Pana.
  W zwjasku s powyszszem proponujem przesunonc grobowjec Kosciuszki aby zrobyc miejsce dla mnie i Danki.
  Dlaczego Kaczynski ma byc lepszy ode mnie ?
  Bondzmy szczerzy. Przecie ja walczylem i zniszczylem komune. A Kaczynski co ? Dekowal siem i robil karjerem naukowom na PRL-owskich uczelniach. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wawel, bo Kaczyński

  bozena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 62 / 50

  swoją śmiercią rozsławił BOHATERSTWO POMORDOWANYCH W KATYNIU

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wawel + jedna z ofiar KATYNIA

  bozena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 42

  swoją śmiercią rozsławił BOHATERSTWO POMORDOWANYCH W KATYNIU

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wawel + jedna z ofiar KATYNIA

  bozena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 63 / 65

  Wawel to dobre miejsce dla człowieka, który swoją śmiercią rozsławił BOHATERSTWO POMORDOWANYCH W KATYNIU

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majestat Rzeczypospolitej

  JaJo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 60 / 48

  A ile osób od czasów królewskich w momencie śmierci reprezentowało Państwo Polskie - jedynym kandydatem który się zbliża jest p. premier Sikorski. Pan prezydent Kaczyński zginął na służbie.
  A...rozwiń całość

  A ile osób od czasów królewskich w momencie śmierci reprezentowało Państwo Polskie - jedynym kandydatem który się zbliża jest p. premier Sikorski. Pan prezydent Kaczyński zginął na służbie.
  A przy okazji - prezydentem był lepszym od poprzednich trzech (a wliczając Bieruta - czterech) i obawiam się że następny może być gorszyzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O HONOR I GODNOSC KRAKOWA I POLSKI !

  SYLWESTER (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 65 / 56

  Polaków jak zawsze postawiono przed faktem dokonanym i obecnie każda dyskusja godzi w Honor
  Krakowa i w Honor Polski , także wszelkie formy Demonstracji, będą odbierane przez świat...rozwiń całość

  Polaków jak zawsze postawiono przed faktem dokonanym i obecnie każda dyskusja godzi w Honor
  Krakowa i w Honor Polski , także wszelkie formy Demonstracji, będą odbierane przez świat negatywnie!.
  Zadbajcie Krakowianie o Honor Miasta i Honor swojej Ojczyzny. Nie czekajcie na Policje aby afery
  nie robić, tylko załużcie biało-czerwone opaski i poproście Demonstrujących o ciszę!, bo PREZYDENTA
  POGRZEB . A Prezydent Lech Wałęsa jest Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, więc jako Osoba Publi
  czna nie może ingerować w decyzje Archidiecezji Krakowskiej .
  W obecnej sytuacji już nikt nie może podważać decyzji Kardynała Dziwisza. Czas na Pogrzeb i pokaza
  nie światu JAK POLSKA ZEGNA SWOJEGO PREZYDENTA .
  Niech odpoczywają w pokoju . Amenzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wawel nie

  Karol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 74 / 62

  Ciupazka przynajmniej są uczciwi w swoich poglądach. Był może dobrym człowiekiem, serdecznym ale kiepskim prezydentem. Jego brak obiektywizmu i partyjność nie zostanie zapomniana. Choćbyś krzycząl...rozwiń całość

  Ciupazka przynajmniej są uczciwi w swoich poglądach. Był może dobrym człowiekiem, serdecznym ale kiepskim prezydentem. Jego brak obiektywizmu i partyjność nie zostanie zapomniana. Choćbyś krzycząl i wyzywal od zdrajców. Nie był bogiem - był człowiekiem i miał swoje wady jak każdy. Czy zasługiwał na Wawel - ludzie go ocenią już niebawem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wawel

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 75 / 60

  Dlaczego wyzywasz ludzi nie masz innych słów ,ja cię nie wyzywam choć się z tobą nie zgadzam.Myślę że nie jesteś katolikiem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo