Wielki sukces Pawła Wąska. Wygrał Puchar Kontynentalny w Zakopanem!

Zbigniew Czyż
Paweł Wąsek
Paweł Wąsek Wojciech Matusik / Polska Press
Paweł Wąsek wygrał w Zakopanem finałowy konkurs Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich. W klasyfikacji generalnej zwyciężył piąty w niedzielę Austriak Maximilian Ortner. Wąsek zajmował drugie miejsce po pierwszej serii, uzyskując 135 m, a w drugiej wyrównał rekord Wielkiej Krokwi - 147 m. W niedzielnych zawodach na podium stanęli też Austriak Clemens Aigner (134 i 144 m) oraz Słoweniec Zak Mogel (126 i 141,5 m). Lider klasyfikacji generalnej Ortner (134,0 i 121,5 m) zajął w tym konkursie piąte miejsce.

Paweł Wąsek wygrał w Zakopanem finałowy konkurs Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich. W klasyfikacji generalnej zwyciężył piąty w niedzielę Austriak Maximilian Ortner.

Wąsek zajmował drugie miejsce po pierwszej serii, uzyskując 135 m, a w drugiej wyrównał rekord Wielkiej Krokwi - 147 m. W niedzielnych zawodach na podium stanęli też Austriak Clemens Aigner (134 i 144 m) oraz Słoweniec Zak Mogel (126 i 141,5 m). Lider klasyfikacji generalnej Ortner (134,0 i 121,5 m) zajął w tym konkursie piąte miejsce.

W serii finałowej 16. był Klemens Murańka, 19. Jakub Wolny, 28. Tomasz Pilch i 29. Łukasz Łukaszczyk. Pozostałej ósemce biało-czerwonych nie udało się awansować.

Zawody na Wielkiej Krokwi były jednocześnie podsumowaniem cyklu PK. Całe podium zajęli Austriacy. Ortner, Jonas Schuster i Francisco Moerth. Najlepszy z Polaków, Wolny zajął 21. miejsce - 306 pkt, tuż za nim uplasował się Murańka - 291 pkt. W trzydziestce "generalki" znaleźli się też 26. Maciej Kot - 244 pkt i 28. Wąsek - 231 pkt.

W związku z nietypową jak na tę porę roku pogodą Wielka Krokiew została przygotowana do zawodów w sposób hybrydowy - skoczkowie najeżdżali na próg torami lodowymi, lądowali na igelicie, a hamowali na śniegu.

Ta formuła nie sprawiła zawodnikom najmniejszego problemu, natomiast dodała pracy organizatorom. Po nocnych i porannych opadach śniegu trzeba było bowiem odwołać zaplanowaną w niedzielę przed południem serię próbną. To pozwoliło ekipie na usunięcie z zeskoku kilkucentymetrowej warstwy białego puchu. Sama rywalizacja rozgrywana już była w pełnym słońcu.