Wielki pożar zabytkowej willi na wrocławskim Zalesiu. Duże zniszczenia domu z 1924 roku [ZDJĘCIA]

Jarosław Jakubczak
Pożar przy ulicy Chopina we Wrocławiu. W nocy z 21 na 22 listopada 2018 roku spłonęła zabytkowa willa.
Pożar przy ulicy Chopina we Wrocławiu. W nocy z 21 na 22 listopada 2018 roku spłonęła zabytkowa willa. fot. Jarosław Jakubczak
W środę przed godziną 23 na wrocławskim Zalesiu przy ulicy Chopina 25, wybuchł pożar zabytkowej, drewnianej willi Hentschela. Z ogniem walczyło 9 zastępów straży pożarnej. Niestety, duża część budynku- 1 piętro i poddasze, spłonęła całkowicie. Nadzór budowlany zdecyduje w czwartek, jakie będą dalsze losy willi. Na szczęście w pożarze nikt nie został poszkodowany.

W momencie wybuchu pożaru, w budynku przebywała jedna osoba - kobieta i jej pies. Zdążyli się ewakuować przed przyjazdem pierwszych zastępów straży pożarnej. Mimo szybko podjętej akcji gaśniczej, nie udało się opanować rozprzestrzeniającego się w drewnianej konstrukcji pożaru. Spłonęło poddasze i pierwsza kondygnacja budynku. Do godziny 3 w nocy pożar gasiło 9 zastępów straży pożarnej, w tym dwa wozy z drabiną.

Według nieoficjalnych informacji na poddaszu budynku, skąd najprawdopodobniej rozprzestrzenił się pożar, trwał remont prowadzony przez nowych właścicieli, którzy niebawem mieli się tam wprowadzić. Jakie były dokładne przyczyny wybuchu pożaru? Na razie nie wiadomo. Wykaże to dochodzenie. W czwartek nadzór budowlany ma ustalić, jak mocno uszkodzona została konstrukcja domu. Specjaliści określą, czy willa nadaje się do rozbiórki czy ewentualnej odbudowy.

Zabytkowa willa zbudowana została w 1924 roku przez znanego, niemieckiego architekta i historyka sztuki sztuki Waltera Hentschela. W 1991 roku została wpisana do rejestru zabytków. Była rzadkim we Wrocławiu przykładem willi drewnianej o unikalnej architekturze stylizowanej na dom górski.

Tak wyglądała willa przed pożarem
/fot. fotopolska.eu/

COMPONENT {"params":{"source":"pt","show_thumbnails":true,"prev_id":"13685022"},"component":"gallery"}

ZOBACZ TAKŻE:

Podziemia przy Dworcu Świebodzkim otwarte. Sprawdź, jak wygl...

Wizualizacje przebieg Śródmiejskiej Trasy Południowej we Wrocławiu - koncepcja programowo-przestrzenna

Wyburzą estakadę na pl. Społecznym. Co ze Śródmiejską Trasą ...

Koncert "Tribute to..." w Hali Ludowej we Wrocławiu, 21 listopada 2018

Koncert "Tribute to..." we Wrocławiu. Pełna Hala Ludowa [ZOB...

Skutki dużego pożaru w czeskiej części Karkonoszy

Ogromny pożar w czeskich Karkonoszach. Ogień pochłonął hekta...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielki pożar zabytkowej willi na wrocławskim Zalesiu. Duże zniszczenia domu z 1924 roku [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Komentarze 40

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jk
dla sprzedawcy czasopism i książek z przejścia społecznego obok mostu grunwaldzkiego położonego a pod nasypem kulturowego parku z lato2018 taki plan to anarchia i świństwo ponieważ budowali je POLACY W LATACH 1947-1989 A LINIE TRAMWAJOWE W TYM REJONIE W KÓŁKO LIKWIDOWALI KOMUNIŚCI PODOBNIE KULTURE MASOWĄ CZY INDYWIDUALNĄ MA DUZO PRZEPUSTOWOSCI DLA PIESZYCH I ROWERÓW I HULAJNOGI CZY KLASYCZNEJ CZY ELEKTRYCZNEJ A NAWET MOTOCYKLI.PO CO TO BURZYC WYSTARCZY TROCHE ZAPRAWY I GIPSU.ZWLASZCA STUDENTOM SIE PODOBA BO BLISKO POLUINKA I STATKI A NIE TYLKO SAMOCHODY.A CO DO KONSERWATORA NIECH WRUCI NA KARLOWICE I SOLTYSOWICE WIEZA POTRZEBUJE DUŻO WODY I PRADU I LAMP A NIE CIEMNOSCI I BIEDOTY.
A
A.
Zdumiałam się. Tak się dziwnie składa, że piszesz IGNORANCIE o bardzo bliskiej mi osobie. Po pierwsze, nie jest zapomniana przez nikogo (i nigdy nie była) a po drugie o chorym bracie pierwsze słyszę. Właścicielka części tego domu jest i przez całe życie była jedynaczką, więc z tym bratem dałeś ostro czadu. Weź się człowieku ogarnij i przestań udawać poinformowanego, ok?
Q
Qqq
W tym mieście lepiej sobie w łeb palnac niż zrobić remont w objętym jej "nadzorem" budynku. Na szczęście zdarzają się jeszcze pożary. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że na miejscu spalonego zabytku będzie mógł powstac budynek w stylu beton&szkło - na co konserwator, która tak się "troszczy" o zabytki nie raz już pozwoliła.
l
lolo
Straż powinna być najbardziej ogarniętym organem do walki z takimi sytuacjami -lecz ich nieudolność w tej akcji to pełna porażka !!!!.
Byłem i widziałem od początku motanie się strażaków- jeden czytał jak obsłużyć drabinę - i sikawki które sikają jak mój wąż ogrodowy spowodowały że ta chałupa musiała spłonąć - na zdjąciach i filmie nie widać tej karygodnej akcji straży . Gdzie była armatka wodna która potrafi zmieść dachówki i rozbijać szyby , gdzie piana która by załatwiła sprawę -masakra , a i jeszcze druga drabina w której się zepsuła magistrala wodna i poległa .SZkoda słów było to słabe i to bardzo - uważałem straż za elitę ale nie w takim wykonaniu
G
Gość
ale to zadanie dla prokuratury, takie przebudowy...
l
lolo
W chałupie na której siedzi konserwator -nic ,nic ,nic nie można zrobić !!!! (oficjalnie)
Chcesz stolarkę to tak jak oryginał - nie ocieplisz-nie zmienisz ogrodzenia i sracza bo musisz mieć zgodę konserwatora zabytków. Część domu (piętro ???) było na sprzedaż -pies z kulawą nogą by tego nie kupił i jeszcze szczelił by sobie przynajmniej w kolano. Znam ten dom i mieszkańców bo mieszkam obok i wiem że nie mogli nic w nim robić bez zgody . Dom epokowy szkoda mi go - bo wiem że nowobogacki teraz wybuduje się na jego miejscu -smutne ale na tej dzielnicy takie numery to nie rzadkość ......do następnego razu .
A
A.
Twoja przenikliwość napełnia mnie podziwem. Masz lepsze informacje niż rodzina właścicielki, wprost fascynujące. Ale nie napinaj się tak, bo ci żyłka pęknie, hejt ci uszami wycieka.
g
gosc
Kasa misiu, kasa;) przytoczony przyklad jest tym wzorcowym, jak masz tyle pieniedzy jak p.W. to żaden konserwator nie ruszy palcem i pozwoli na 700m2.
E
E.
Kurde, byłam w tym domu wielokrotnie - mieszkała tam znajoma mojej babci - pani koło 90 lat. I to pewnie ona z psem się ewakuowała.
c
c
A, że był to pewnie zabytek chroniony prawnie, to zjaranie było jedynym sposobem na pozbycie się go. A jeszcze z ubezpieczenia skapnie.
Z
Zdzisław
Dobrze ubezpieczone i spalone. Po co remont trupa i to jeszcze z łaską konserwatora zabytków. Jak można zrobić " zwarcie instalacji elektrycznej" i mieć spokój , kasę i ziemię po nowy dom
n
nie blokers
"w tej dzielnicy'' mieszkają prawnicy,pracownicy naukowi wrocławskich uczelni wyższych,lekarze.Biedota nieudolna która odziedziczyła tu jakąś posesję odsprzedaje ją natychmiast. Pani właścicielka tego domu była zapomnianą przez boga i ludzi osobą z chorym bratem na karku. Proszę nie wypisywać bzdur jeśli nie masz o czymś pojęcia IGNORANCIE!
d
druga strona
mili sąsiedzi się nie wprowadzą
w
wiem co jem
no, ale wyprowadza sie ci z góry
e
ekonom
słuszna uwaga, że w sprawach konfliktowych zawsze jest pożar a nie gradobicie, bo o który czynnik łatwiej?
Wróć na i.pl Portal i.pl