Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgroza! Wielki gmach w Poznaniu stoi i wciąż niszczeje. Kiedyś tętniło tu życie. Tak teraz wygląda stara cegielnia na Szachtach

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Stara cegielnia kiedyś tętniła życiem, dzisiaj jednak funkcjonuje głównie jako powierzchnia dla graficiarzy. 

Zobacz więcej zdjęć ---->
Stara cegielnia kiedyś tętniła życiem, dzisiaj jednak funkcjonuje głównie jako powierzchnia dla graficiarzy. Zobacz więcej zdjęć ---->Robert Woźniak
Stara cegielnia na Szachtach w Poznaniu od lat stoi i niszczeje, choć kiedyś tętniło tu życie. Dawniej produkowano w niej materiały budowlane, teraz jednocześnie przyciąga, ale i odpycha poznaniaków. Jaka jest historia tego miejsca? Tak teraz wygląda poznańska stara cegielnia!

Spis treści

Szachty w Poznaniu. Historia

Na terenie poznańskich Szacht funkcjonowało kiedyś aż sześć cegielni: Fabianowo, Junikowo, Kotowo, Rudnicze, Świerczewo i Żabikowo. Wszystkie z nich, według informacji z portalu szachty.pl, powstały w okresie rozkwitu budowlanego w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku. Działały i produkowały towar aż do lat 90. XX wieku, kiedy to zdecydowano się na likwidację zakładów.

Co więcej, w tamtej okolicy, przy ul. Wykopy w latach 1920-1921 działała Wielkopolska Huta Miedzi. Zakład zbudowano w bardzo szybkim tempie, bo jedynie w dziewięć miesięcy, przez przez Towarzystwo Akcyjne Huta Miedzi na terenach odkupionych od gospodarza Edwarda Ephraima. Pracownicy huty skupywali łuski pocisków, a następnie je przetapiali. Szybko jednak minęły czasy świetności. Dlaczego? Gdyż zabrakło strategicznego surowca pozyskiwanego z łusek. Huta zbankrutowała, a jej ówczesny dyrektor popełnił samobójstwo.

Wszystkie budynki, łącznie z osiedlem mieszkaniowym, które wybudowano dla pracowników przy ul. Ceramicznej i Rudnicze, przejęło państwo. Po II wojnie światowej istniały w tym miejscu zakłady drobiarskie.

Przedsiębiorstw już nie ma, budynki przestały tętnić życiem, jednak ich pozostałości wciąż o sobie przypominają. Na ten moment tereny dawnej cegielni przy ulicy Mieleszyńskiej to prawdziwa ruina. Miejsce to z roku na rok coraz bardziej niszczeje, a ściany obiektu pokrywają się kolejnymi graffiti.

Stara cegielnia w Poznaniu

Zniszczony wygląd cegielni stanowi duży kontrast z atrakcyjnym terenem poznańskich Szacht. Poznaniacy chętnie wybierają te tereny jako miejsce do weekendowego odpoczynku ze względu na stawy, liczne drzewa, ścieżki spacerowe i rowerowe, a także wieżę widokową. Pomimo niezachęcającego widoku ruin wiele osób decyduje się na ich odwiedzenie, a przy okazji wykorzystuje to miejsce do sesji zdjęciowych czy spotkań towarzyskich.

Obiekt przy ul. Mieleszyńskiej 58 jest własnością Miasta Poznania, a obecnie zarządza nim ZKZL. W 2020 roku Rada Miasta uchwaliła dla tego terenu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Rejon ulicy Mieleszyńskiej”. Według tego planu nieruchomość została podzielona na kilka działek. Przeznaczone mają być pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, zabudowę mieszkaniową wielorodzinną lub usługową, a ponadto pod drogę publiczną, zieleń urządzoną i pod plac miejski.

Jak obecnie wygląda teren starej cegielni w Poznaniu? Fotoreporter Głosu Wielkopolskiego odwiedził to miejsce. Oto zdjęcia! Sprawdź naszą galerię!

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Oferta lecznicza sanatoriów i uzdrowisk w PRL była szeroka i dostosowana do różnorodnych potrzeb pacjentów. Zabiegi bazowały przede wszystkim na wykorzystaniu naturalnych zasobów, takich jak wody mineralne, borowiny czy klimat.Więcej zdjęć --->

Oglądasz "Sanatorium miłości"? Tak wyglądał pobyt w uzdrowis...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski