Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Czwartek: Obmyją stopy kobietom. Ale dopiero za rok

Marcin Koziestański, wsp. Joanna Nowicka
Proboszczowie przyznają, że pomysł papieża Franciszka otwiera drogę do obrzędów dla wszystkich wiernych
Proboszczowie przyznają, że pomysł papieża Franciszka otwiera drogę do obrzędów dla wszystkich wiernych Archiwum
Dziś Wielki Czwartek. Księża w całym mieście dokonają uroczystego obmycia stóp wiernym. Być może to ostatni raz, gdy wśród nich nie ma kobiet.

Przed tegorocznym Wielkim Czwartkiem papież Franciszek wprowadził rewolucję i zezwolił na obmywanie nóg kobietom. Zalecił wręcz, by wybrani do tego obrządku wierni pod względem wieku i płci reprezentowali cały przekrój społeczeństwa. Jednak w Lublinie księża jeszcze się na to nie odważyli.

- W tym roku nie wprowadzamy tego obrzędu, żeby nie szokować ludzi. Wiernych trzeba wcześniej uprzedzić, że takie wydarzenie będzie miało miejsce. W przeciwnym razie, zamiast na ważnej liturgii, będą się skupiać na tym, że stopy obmywane są kobietom - wyjaśnia swoją decyzję ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła i podkreśla, że pomysł papieża uważa za trafiony.

- Kobiety rwą się do tego. Nasze parafianki chętnie uczestniczyłyby w tym obrzędzie, jednak trzeba go najpierw przygotować. Kto wie, może za rok się uda - zastanawia się proboszcz.

Ksiądz Krzysztof Podstawka, rzecznik lubelskiej kurii, też chwali pomysł papieża Franciszka. - Chrystus kierował swoje nauki do wszystkich, zarówno do mężczyzn, jak i kobiet. Bóg troszczy się tak samo o każdego człowieka, więc każdy tak samo jest stworzony do tego, by czcić Boga. Moim osobistym zdaniem, pomysł papieża to bardzo dobra inicjatywa - przyznaje ks. Podstawka.

W lubelskich parafiach w tym roku stawiają na tradycję.

- Zaproszenia do obmywania nóg zostały wysłane już jakiś czas temu do wybranych mężczyzn z jednej z naszych wspólnot - tłumaczy ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii im. Świętej Rodziny w Lublinie. - Odkąd pracuję jako proboszcz, zawsze liturgia Wielkiego Czwartku wyglądała tradycyjnie. W tym roku będzie podobnie.

Ks. Pajurek nie zamyka jednak przed nikim drzwi. - Mamy aż 20 wspólnot, w których zawsze jest wielu chętnych do wzięcia udziału w obmywaniu stóp. Wśród nich na pewno znajdą się też kobiety. Dlatego nie można wykluczyć, że za rok i my zdecydujemy się na zmiany w tradycji - wyjaśnia ks. Pajurek.

W parafiach diecezji zamojsko-lubaczowskiej zwyczaj obmywania nóg wiernym nie jest bardzo rozpowszechniony, ale wśród księży, którzy go praktykują, znajdziemy prawdziwych prekursorów.

Ks. Ryszard Ostasz, dziś proboszcz parafii w Tuczępach, jeszcze niedawno miał pod swoją pieczą niewielką parafię w Gdeszynie pod Miączynem. Tam do posługi przy ołtarzu zaangażował nie tylko grupę chłopców, ale i dziewcząt.

- Ministrantki któregoś roku przed Mszą Wieczerzy Pańskiej zapytały: - Nam też ksiądz obmyje nogi? - wspomina ks. Ostasz. - Zaskoczyły mnie, ale pomyślałem, dlaczego nie.

Ksiądz obmył stopy ministrantkom i, jak mówi, nie spotkał się z negatywnymi reakcjami: - Ważne, by wcześniej wyjaśnić symbolikę tego zwyczaju, wytłumaczyć, że chodzi o oddanie szacunku każdemu człowiekowi. Uświadomić, że w drugiej osobie, bez względu na płeć, przychodzi do nas Bóg. Dla tych dziewczynek okazało się to niesamowicie ważnym przeżyciem - podkreśla ks. Ostasz.

Triduum Paschalne

Wielki Czwartek

Msza krzyżma
To msza odprawiana przez biskupa, w której biorą udział wszyscy kapłani diecezji. Podczas niej święcone są oleje chorych, katechumenów i krzyżma, używane potem przez cały rok. W lubelskiej katedrze msza krzyżma zostanie odprawiona o godz. 10.

Msza Wieczerzy Pańskiej
Odprawiana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i rozpoczyna Triduum Paschalne. Podczas mszy wykonywany jest obrzęd obmycia nóg. Po mszy Najświętszy Sakrament przenoszony jest do tzw. ciemnicy. W Mszy Wieczerzy Pańskiej można uczestniczyć w każdym kościele. W katedrze zaczyna się ona o godzinie 18.

Wielki Piątek

Liturgia Męki Pańskiej
Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym w Kościele katolickim nie odprawia się mszy świętej. Wierni przyjmują zakonsekrowaną dzień wcześniej komunię podczas nabożeństwa Męki Pańskiej. W katedrze lubelskiej o godz. 20.00 rozpocznie się droga krzyżowa ulicami Starego Miasta.

Wielka Sobota

Poświęcenie pokarmów
Przez całą sobotę w kościołach trwa święcenie pokarmów. W katedrze od godz. 7 do 16.

Liturgia paschalna
Odprawiana w sobotę późnym wieczorem jest najważniejszą mszą w ciągu roku i należy już do Wielkanocy. Rozpoczyna się poświęceniem ognia. W katedrze o godz. 20.

">


Eksmisje w Lublinie. ZNK będzie kontynuował walkę z dłużnikami

Egzamin radcowski 2016. W Lublinie przystąpiło do niego 175 osób (ZDJĘCIA)

Targi Edukacyjne w Lublinie: Uczelnie i pracodawcy w jednym miejscu ( ZDJĘCIA)

Stypendia prezydenta Lublina dla studentów i doktorantów (ZDJĘCIA)

Lubelski Festiwal Wielkanocny w Muzeum Wsi Lubelskiej (DUŻO ZDJĘĆ)

Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski