"Wielka ucieczka" z Żagania. Przez Bushella i jego kolegów...

  "Wielka ucieczka" z Żagania. Przez Bushella i jego kolegów Hitler szalał z wściekłości

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nowe dokumenty przekazane brytyjskiemu muzeum odkrywają całą prawdę o bohaterskim lotniku Rogerze Bushellu, inicjatorze brawurowej ucieczki 76 więźniów ze stalagu w Żaganiu - pisze Simon Pearson.
  Nareszcie poznamy całą historię architekta największej ucieczki z czasów II wojny światowej. Jego rodzina w tym tygodniu przekazała brytyjskiemu Imperial War Museum wszystkie dokumenty Rogera Bushella.

  Archiwum, jedna z najcenniejszych kolekcji listów, dzienników i zdjęć, jakie przetrwały wojnę, pozostawało w ukryciu przez ostatnie 65 lat. Dopiero teraz rzuci światło na życie Rogera Bushella, oficera RAF znanego jako "Wielki X", który opracował plan masowej ucieczki jeńców niemieckiego obozu Stalag Luft III w Żaganiu w 1944 r. Historię unieśmiertelnił Paul Brickhill w powieści "Wielka ucieczka", na kanwie której w 1963 r. nakręcono słynny film z Richardem Attenborough w roli Bushella.

  Czytaj także: Jak złodziej został agentem, mającym zabić Hitlera

  Dowódca dywizjonu Bushell, absolwent Cambridge, prawnik i narciarz o imponującym życiu miłosnym, został rozstrzelany przez Gestapo na osobisty rozkaz Hitlera w kilka dni po tym, jak go ujęto. Miał 33 lata. Niedawno jego rodzina zgodziła się przekazać dokumenty Bushella muzeum poświęconemu historii wojskowości. W tym celu do Londynu z RPA przyjechała jego siostrzenica, filmowiec, Lindy Wilson. Archiwum, ukryte zaraz po wojnie, ponownie ujrzało światło dziennie dopiero w 2005 r.

  - Decyzja o przekazaniu Imperial War Museum archiwów Rogera wypłynęła ze świadomości tego, kim był. Należał nie tylko do nas, ale też do kraju, za który zginął - powiedziała Wilson. - Muzeum ma nieposzlakowaną opinię. Teraz cały świat będzie miał dostęp do tych dokumentów.
  Wilson ma nadzieję, że Wielka Brytania doceni jej wuja, który urodził się w RPA, ale od 14. roku życia mieszkał na Wyspie. - Mam nadzieję, że jego rola zostanie wreszcie doceniona przez kraj, który tak ukochał i za który oddał życie. Wierzę, że stanie się częścią jego kultury i historii. To jest jego miejsce.

  Zdaniem Tony'ego Richardsa, kierującego sekcją dokumentu i dźwięku w muzeum, wielka ucieczka była dla Brytyjczyków jednym z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej, nie tylko dlatego, że pokazała, iż naród jest gotów walczyć z nazizmem. - To był piękny dowód odwagi: determinacja w ucieczce, zrobienie tego, co uważało się za słuszne, nie bacząc na niebezpieczeństwo i ewentualne konsekwencje. Roger Bushell to wspaniały przykład takiej postawy. Utożsamia odwagę i determinację.

  Czytaj także: Hitlerowscy agenci upili się i nie zdołali wysadzić Nowego Jorku

  Richards dodał, że zorganizowana przez Bushella ucieczka miała ogromną wartość propagandową. - Opisywana przez prasę historia ucieczki 76 jeńców z niemieckiego obozu o podwyższonym rygorze musiała podnieść naród na duchu. Dlatego Hitler potraktował ją bardzo poważnie. To był dla niego ogromny wstyd. Nie mógł przecież pozwolić, by brytyjscy jeńcy włóczyli się po Rzeszy.

  Szczegółowy plan największej ucieczki brytyjskich i alianckich jeńców wojennych w marcu 1944 r. opracował właśnie Bushell, człowiek, którego zaangażowanie w opór wobec nazistowskiej agresji powinno zapewnić mu stałe miejsce w alianckiej mitologii, na równi z Douglasem Baderem, pilotem, który został bohaterem, mimo iż jeszcze przed wojną stracił nogę, marszałkiem Montgomerym, zwycięzcą spod El Alamein, czy Guyem Gibsonem, młodym pilotem bombowca, który dowodził 617 Dywizjonem Bombowym "Dambusters".
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kurdupel w stanie wojennym

  bili (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 25

  siedział z kotem pod spudnico zu mamy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo