Wielka Brytania: Przez Brexit trzęsie się rząd Theresy May. Do dymisji podał się David Davis, odpowiedzialny za proces wyjścia z UE

Kazimierz Sikorski
AFP PHOTO / Tolga AKMEN / EAST NEWS
Trzęsienie ziemi w brytyjskim rządzie, do dymisji podał się David Davis, odpowiedzialny w gabinecie Theresy May za wychodzenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Jako powód swojej decyzji podał sprzeciw wobec polityki premier w sprawie “miękkiego” wariantu wychodzenia ze wspólnoty, co forsowała May. On sam, podobnie jak inni członkowie gabinetu są za “twardym” Brexitem, co w praktyce oznaczałoby prawie całkowite odcięcie się od UE. Davis napisał list otwarty do May, wyjaśnił powody rezygnacji. W jego ślady poszedł też jego zastępca Steve Baker.

Burza rozpoczęła się pod koniec ubiegłego tygodnia, gdy premier Theresa May zarządziła posiedzenie wyjazdowe gabinetu w Chequers. Przez kilkanaście godzin trwały narady, premier starała się przekonać do swojej wersji Brexitu ministrów, niektórzy z nich, jak szef dyplomacji Boris Johnson mieli odmienne zdanie, ostatecznie jednak nie sprzeciwił się May. Inna natomiast była postawa Davisa.

Zgodnie z harmonogramem Wielka Brytania za dziewięć miesięcy powinna być już poza Unią Europejską. Tymczasem pozycja premier May jest coraz słabsza. Niektóre frakcje Partii Konserwatywnej nawołują wprost do zmuszenia jej do dymisji. 11 konserwatywnych posłów wystąpiło do szefa gabinetu May, Gavina Barwella, by stworzył koalicję umiarkowanych torysów i laburzystów na rzecz Brexitu w łagodniejszej wersji. Są to ci sami politycy, którzy niedawno wygrali ze zwolennikami twardego, doprowadzając do przyjęcia uchwały dającej parlamentowi prawo do zatwierdzenia lub odrzucenia ostatecznego porozumienia z Brukselą.

Rozpisanie nowych wyborów na Wyspach, biorąc pod uwagę ostatnie sondaże oznaczałoby niemal pewną utratę władzy przez Partię Konserwatystów. Do władzy doszłaby Partia Pracy, wówczas Brexit nabrałby innego wymiaru. Nie jest tajemnicą, że rozwód z UE dzielił i nadal dzieli Brytyjczyków. Duży biznes i coraz większa grupa Brytyjczyków widzą zagrożenia wynikające z opuszczenia wspólnoty europejskiej.

Prący do rozwodu z Unią Europejską obiecywali między innymi poprawę sytuacji gospodarczej kraju, tymczasem na tle zachodnich państw, które przeżywają dziś ożywienie Wielka Brytania wypada słabo, tempo wzrostu spadło do półtora procent, w Polsce wynosi ono 4 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl