Wielka Brytania będzie deportować przestępców? Minister sprawiedliwości ma taki pomysł

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Aby zładzić problem braku miejsc w więzieniach i ograniczyć koszty, brytyjski minister sprawiedliwości Alex Chalk chce, by zagraniczni sprawcy lżejszych przestępstw nie byli sądzeni, tylko deportowani z dożywotnim zakazem powrotu do Wielkiej Brytanii.
Wielka Brytania planuje deportować sprawców lżejszych przestępstw, zamiast stawiać ich przed sądem. Zdjęcie ilustracyjne.
Wielka Brytania planuje deportować sprawców lżejszych przestępstw, zamiast stawiać ich przed sądem. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Tingey Injury Law Firm/Unsplash

Spis treści

Wielka Brytania chce deportować przestępców

Alex Chalk w rozmowie z dziennikiem „Daily Telegraph” poinformował też, że rozpoczął rozmowy z Polską i Rumunią w sprawie odsyłania pochodzących z tych państw więźniów, by resztę wyroków odsiadywali w swoich krajach.

– Istnieją przypadki, w których jest absolutnie słuszne, że będziemy chcieli przeprowadzić proces karny, aby zapewnić, że dana osoba zostanie odpowiednio ukarana. Ale będą też inne przypadki, w których w interesie publicznym będzie po prostu wydalenie ich z kraju

– powiedział Chalk.

Zagraniczni przestępcy w Wielkiej Brytanii

„Daily Telegraph” przywołuje statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości, z których wynika, że w więzieniach i aresztach w Anglii i Walii przebywa obecnie 10 441 cudzoziemców, zatem stanowią niespełna 12 proc. z ogólnej liczby 88 tys. osadzonych. Ok. 3300 zagranicznych przestępców jest w aresztach – zostali oskarżeni, ale nie zostali jeszcze skazani. To właśnie te osoby mogłyby w pierwszej kolejności zostać deportowane.

Chalk przyznał, że do pomysłu deportowania zagranicznych sprawców przestępstw skłoniła go „silna frustracja” z powodu kosztów ponoszonych przez podatników w związku z utrzymywaniem więźniów – wynoszą one 47 tys. funtów rocznie na każdego osadzonego. Przyczyną jest także brak miejsc w więzieniach – według stanu na koniec zeszłego tygodnia na 89 041 miejsc w więzieniach w Anglii i Walii wolnych było tylko nieco ponad tysiąc.

Albania, Polska i Rumunia na czele

Minister sprawiedliwości powiedział, że chciałby zawrzeć z Polską i Rumunią podobne umowy do tej, którą w zeszłym roku podpisano z Albanią. Na jej mocy ok. 200 obywateli tego kraju z wyrokami co najmniej czterech lat zostało odesłanych do ojczyzny, aby tam odsiadywali resztę wyroku.

Albańczycy stanowią największy odsetek wśród zagranicznych więźniów – obecnie jest ich 1323, co stanowi prawie 13 proc. ogółu osadzonych. Na drugim i trzecim miejscu są właśnie obywatele Polski i Rumunii – stanowią odpowiednio 9 proc. oraz 7 proc. zagranicznych skazanych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

jg

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl