Większość sejmowa chce zmian w mediach publicznych. Krzysztof Paszyk: Uchwały dadzą mandat do tego, aby mogły nastąpić jak najszybciej

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Koalicja Obywatelska nie rezygnuje ze starań, by odzyskać władzę nad mediami publicznymi.
Koalicja Obywatelska nie rezygnuje ze starań, by odzyskać władzę nad mediami publicznymi. Fot. Adam Jankowski/Polska Press
We wtorek do Sejmu wpłynął projekt uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP. O tym, kiedy mogą zajść zmiany w mediach publicznych, portal i.pl rozmawiał z przewodniczącym klubu parlamentarnego PSL - Trzecia Droga Krzysztofem Paszykiem.

Projekt uchwały Sejmu ws. mediów publicznych

Do Sejmu wpłynął poselski projekt uchwały ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP. Projekt wniosła grupa posłów Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 – Trzeciej Drogi, Lewicy oraz PSL – Trzeciej Drogi.

„Sejm wzywa Skarb Państwa reprezentowany przez organ właścicielski spółek realizujących misję publiczną radiofonii i telewizji oraz PAP do podjęcia działań naprawczych i zapewnienia należytego funkcjonowania jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP”

– napisano w poselskim projekcie uchwały ws. zmian w mediach publicznych.

W projekcie uchwały wskazano, że „Sejm, jako organ przedstawicielski narodu, winien rozpocząć jako pierwszy dzieło naprawy mediów publicznych i PAP, odbudowania ich wiarygodności, obiektywizmu, rzetelności i uczciwości”.

Przewodniczący klubu parlamentarnego PSL – Trzecia Droga, Krzysztof Paszyk, który podpisał się pod projektem uchwały, powiedział i.pl, że „faktem jest utworzenie nowego rządu w ubiegłym tygodniu”.

– Włączając topowe programy telewizji rządowej czy radia, wydaje się, jakby nic się nie zmieniło. Każdy polityk, który myśli inaczej niż PiS jest zdrajcą. Jego winy są odmieniane przez wszystkie przypadki. Dlatego też wyrazimy stanowczy sprzeciw wobec takiego stanu

– dodał.

Pytany o to, kiedy w mediach publicznych mogłyby zajść realne zmiany, odpowiedział, że „uchwały, które będą podjęte, dadzą niezwykle mocny mandat do tego, aby te zmiany jak najszybciej mogły nastąpić”.

Projekt uchwały ws. KRS

Ponadto we wtorek do Sejmu wpłynął poselski projekt uchwały w sprawie „usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym”.

Projekt został złożony przez grupę posłów KO. Na przedstawiciela wnioskodawców wyznaczono posła PSL-TD Krzysztofa Paszyka.

W rozmowie z i.pl Krzysztof Paszyk podkreślił, że „to jest uchwała, która ma pokazać intencje sejmowej większości, co do dążenia do uporządkowania sytuacji w bardzo ważnych instytucjach”. – Jedną z nich jest Krajowa Rada Sądownictwa – mówił.

Zdaniem posła PSL „stan, który jest dzisiaj, przynosi niepowetowane szkody dla Polski i dla Polaków”.

– Niestety, każdy sędzia, który w trybie procedury prowadzonej przez KRS został sędzią, jest bardzo łatwym do zakwestionowania arbitrem i to w sądach krajowych, ale i zagranicznych. Dla obywateli oznacza to brak pewności rozstrzygnięć dotyczących spraw majątkowych

– dodał.

W ocenie Krzysztofa Paszyka projekt uchwały jest bardzo ważnym krokiem Sejmu. – Uchwała świadczy o determinacji i podejmowanych w konsekwencji za chwilę krokach, aby ten stan usunąć – powiedział.

jg

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gnać Platfonsów
Co tam praworządność, co tam konstytucja My ustanawiamy prawo tak jak je rozumiemy.
Wróć na i.pl Portal i.pl