Większe Opole. Wojewoda odpowiada Schetynie

Artur  Janowski
Artur Janowski
Adrian Czubak, wojewoda opolski.
Adrian Czubak, wojewoda opolski. Archiwum
- Rząd posiada pełną informacje na temat sytuacji w Dobrzeniu Wielkim - przekonuje Adrian Czubak, wojewoda opolski.

Grzegorz Schetyna - lider Platformy Obywatelskiej - przyjechał w poniedziałek (9 stycznia) do głodujących, którzy od 15 dni protestują przeciwko zmianie granic Opola.

Zorganizował też konferencję prasową, na której tłumaczył, że woli być w Dobrzeniu Wielkim niż na spotkaniu, na które liderów opozycji zaprosił marszałek senatu.

- Uważam, że pani premier nie ma pełnej wiedzy o tym, co dzieje się. Z tej głodówki można wyjść i nie wymaga to heroicznych decyzji - powiedział Schetyna i zapowiedział, że będzie skontaktuję z premier Beatą Szydło.

CZYTAJ Większe Opole. Schetyna chce rozmawiać z premier Szydło

Tymczasem jak informuje Martyna Kolemba, rzecznik wojewody opolskiego, premier wie, co dzieje się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

- Rząd posiada pełną informacje - podkreśla rzecznik. - Ponadto, wojewoda jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Co więcej - Centrum Informacyjne Rządu na bieżąco monitoruje sytuację.

Na razie wciąż nie wiadomo, czy i kiedy do głodujących przyjedzie przedstawiciel rządu, o co zabiegają protestujący.

ZOBACZ Głodówka w Dobrzeniu. Zawieszą protest, gdy dostaną potwierdzenie spotkania z premier lub ministrem

Przypomnijmy, że Opole powiększyło się 1 stycznia 2017. Tereny, mieszkańców, wpływy z podatków stracił nie tylko Dobrzeń Wielki, ale także Dąbrowa, Komprachcice i Prószków.

Komunikat MSWiA dotyczący zmian granic Opola

Zmiany granic administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego są naturalnym procesem w życiu państwa i przewidzianym w ustawie o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. Takie działania gwarantują maksymalne wykorzystanie istniejącego w regionie potencjału i przyczyniają się do długofalowego rozwoju samorządów.

Włączenie nowych terenów w granice miasta Opola wzmocni jego potencjał i zwiększy jego konkurencyjność. Wykorzystując powierzchnię, łącząc ludzi, ich doświadczenie, wiedzę, wartości kulturowe, angażując nowe środki finansowe, zostaną stworzone fundamenty pod rozwój całego województwa opolskiego.

Mieszkańcy przyłączonych samorządów, uchwałą Rady Miasta Opola przyjętej 25 lutego 2016 r. mają zadeklarowane m.in.:

  • utrzymanie placówek oświatowych (szkoły i przedszkola);
  • utrzymanie i modernizację istniejącej infrastruktury technicznej, komunalnej i zabytkowej;
  • kontynuację rozpoczętych inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej i komunalnej;
  • utrzymanie i wsparcie działalności Ochotniczych Straży Pożarnych;
  • utrzymanie i wsparcie działalności placówek kulturalnych;
  • wsparcie organizacji pozarządowych w tym wsparcie działalności organizacji i stowarzyszeń zajmujących się zachowaniem i rozwojem tożsamości kulturowej mniejszości narodowych;
  • przekształcenie sołectw w rady dzielnic z budżetem na poziomie 100 tys. złotych;
  • wsparcie przedsiębiorców z wykorzystaniem systemu ulg miejskich;
  • utrzymanie oraz modernizację zieleni i terenów rekreacyjnych;
  • objęcie publiczną komunikacją przez MZK Opole;
  • objęcie programem „Karta Opolska Rodzina” - wstęp do obiektów miejskich za złotówkę.

Przykładem tego jest przygotowanie kompleksowej koncepcji zmian w sieci komunikacji miejskiej. Autobusy MZK Sp. z o.o. będą kursowały do wszystkich włączanych do Opola miejscowości. Mieszkańcy nowych części Opola będą mogli nabywać bilety komunikacji miejskiej w niższych cenach oraz korzystać ze wszystkich promocyjnych ofert.

Oprócz tego Rada Miasta Opole 27 października 2016 r. podjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej w 2017 roku Gminie Dobrzeń Wielki w wysokości 9.906.400,00 zł. Samorząd Opola podjął też decyzję o przekazaniu na ten sam cel kwoty w wysokości 1.800.000,00 zł gminie Dąbrowa.

Wojewoda Opolski jako reprezentant rządu w terenie 10-krotnie rozmawiał z protestującymi przeciwko zmianom administracyjnym. Wojewoda wskazywał, że podział ten wpłynie na polepszenie sytuacji gmin.

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, jest na bieżąco informowany o sytuacji w województwie opolskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska