Wiedeń: Coraz bliżej porozumienia z Iranem ws. programu...

  Wiedeń: Coraz bliżej porozumienia z Iranem ws. programu nuklearnego?

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Dyplomaci sześciu światowych mocarstw i Iran osiągnęli w Wiedniu wstępne porozumienie w kwestii zawieszenia amerykańskich oraz europejskich sankcji nałożonych na Iran. Rozmowy w sprawie programu nuklearnego mają być kontynuowane do 7 lipca – podaje agencja Reutersa.
  Choć grupa 5+ 1 wydaje się być coraz bliżej porozumienia z Iranem, cały czas pozostają pewne nierozwiązane kwestie - Wciąż nie przygotowaliśmy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Nie mamy jeszcze Iranu po naszej stronie - przyznał dyplomata biorący udział w negocjacjach. Jak dodał jeden z informatorów agencji Reutersa, nawet jeśli liczne problemy zostaną rozwiązane na poziomie ekspertów, pozostają jeszcze kluczowe decyzje, które muszą zostać podjęte przez ministrów.


  - Druga strona sporu próbowała wywrzeć presję na Iran w każdy możliwy sposób. Jeśli wciąż zamierza postępować w ten sposób, odpowiedź Iranu będzie bardziej zdecydowana niż przypuszczacie- ostrzegł rzecznik Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Behrouz Kamalvand.

  Rozmowy w Wiedniu toczą się od zeszłego tygodnia. Szefowie spraw zagranicznych krajów grupy 5+1 i Iran dyskutują teraz głównie wokół kwestii dostępu przez MAEA do podejrzanych irańskich obiektów.

  2 kwietnia Iran i sześć światowych mocarstw ( Wielka Brytania, Chiny, Francja, Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone) zawarły w Lozannie w Szwajcarii wstępną umowę w sprawie programu atomowego Teheranu. Ma ona na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za zwolnienie z sankcji gospodarczych.

  Zgodnie z umową, Iran, który wciąż zaprzecza, że pracuje nad bombą atomową, jest zobowiązany do ograniczenia programu nuklearnego przez 10 do 15 lat lub więcej i musi liczyć się z bliższymi inspekcjami ONZ. Szczegóły porozumienia wciąż pozostają do ustalenia.

  Stany Zjednoczone podejrzewają, że celem irańskiego programu nuklearnego jest zbudowanie bomby. Teheran twierdzi, że przyświecają im cele pokojowe.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo