Więcej szans na dobrą pracę

Redakcja
Warsztaty uczą pracy z prawdziwym sprzętem
Warsztaty uczą pracy z prawdziwym sprzętem mat. prasowe
Kapitał Ludzki w województwie wielkopolskim: ponad 2,68 mld zł dla mieszkańców regionu

Program Kapitał Ludzki jest realizowany na poziomie centralnym - piszemy o tym poniżej - oraz regionalnym. Z całej kwoty przeznaczonej w tym programie na działania regionalne województwu wielkopolskiemu przypadło ponad 2,68 mld zł tzw. alokacji, czyli środków przeznaczonych na różne projekty w regionie. Dofinansowanie na poziomie wojewódzkim przyznaje się tym działaniom, które zostały uznane za najbardziej istotne dla rozwoju regionu, jak otwarcie rynku pracy, promocja integracji społecznej, podnoszenie kompetencji zawodowych czy też wspieranie działań edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych.

O tym, jak duże zainteresowanie w Wielkopolsce budzą możliwości pozyskania dofinansowania tego typu projektów, świadczy liczba złożonych wniosków: do końca lipca tego roku było ich ponad 9,6 tys. o łącznej wartości prawie 7,5 mld zł. Dofinansowanie uzyskały najlepsze z nich: w naszym województwie podpisano już 2392 umowy. Rozpiętość tematyczna projektów jest ogromna, a łączy je jedno - są to inwestycje w najcenniejsze zasoby naszego regionu - w ludzi. Przyjrzyjmy się dwóm przykładom.

W województwie wielkopolskim jeszcze w 2009 r. przeprowadzono badania, z których wynikało, że prawie połowa serwisów samochodowych narzeka na brak wykwalifikowanej kadry. Jednym z najbardziej poszukiwanych specjalności jest dziś zawód mechatronika. Nie dziwi więc, że szkolenia zawodowe z tej właśnie dziedziny uzyskały dofinansowanie z programu Kapitał Ludzki.

Mechatronika to nowa, bardzo szybko rozwijająca się dziedzina nauki i techniki. Wykorzystuje nowoczesne techniki sterowania maszynami, łączy w sobie elektronikę, informatykę, mechanikę, automatykę i robotykę. W ramach projektu "Zawód jutra" realizowanego przez Centrum Rozwoju Społeczno-Ekonomicznego przeszkolono 100 młodych bezrobotnych osób z 10 powiatów Wielkopolski. Projekt obejmował zajęcia teoretyczne i praktyczne i kończył się egzaminem, który pozwalał na uzyskanie uprawnień specjalisty mechatroniki samochodowej.

W czasie trwania kursu jego uczestnicy mieli zapewnione wyżywienie, stypendium szkoleniowe i zwrot kosztów dojazdu. Wszyscy uczestnicy mieli zatem możliwość zdobycia nowych, poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji, a 10 najlepszych zostało objętych płatnym trzymiesięcznym stażem.

O krok dalej posunęli się pomysłodawcy i organizatorzy projektu "Praktyka czyni mistrza" realizowanego przez Centrum Edukacji AC-Expert. Projekt również uzupełniał ofertę szkolnictwa zawodowego, ale objął nie młodych bezrobotnych, lecz uczniów. Postawiono sobie za cel poprawę ich kwalifikacji zawodowych, jeszcze zanim spróbują swoich sił na rynku pracy.

Od września 2010 do sierpnia 2012 r. w projekcie wzięło udział 121 uczniów Zespołu Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Ratajach. Zaplanowano m.in. uruchomienie nowego kierunku kształcenia w powiecie chodzieskim - technik organizacji reklamy - oraz liczne profesjonalne szkolenia i kursy dla uczniów Technikum Informatycznego oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej. Ponadto zakupiono nowoczesny sprzęt służący do zajęć praktycznych, który pozostanie w szkole.

Uczniowie wzięli udział w zajęciach z doradcą zawodowym, a dla potrzebujących dodatkowej pomocy uczniów zorganizowano warsztaty psychologiczno-terapeutyczne. Uczniowie mogli też rozwijać swoje zainteresowania i zdobyć nowe umiejętności, uczestnicząc w licznych warsztatach, np. fotograficznych, filmowych, dziennikarskich, czy zajęciach z przedsiębiorczości. Dużym plusem był praktyczny charakter wszystkich zajęć. Na przykład na warsztatach fotograficznych po opanowaniu podstaw teoretycznych pracowano z prawdziwym sprzętem, a dzieci uczyły się, jak obchodzić się z aparatem, lampą błyskową, mogły same wypróbować różne metody cyfrowej obróbki zdjęć.

Ci, których kusi kariera dziennikarska, poznawali warsztat pracy dziennikarza, makietowali gazetki i przygotowywali dokumentację fotograficzną. Niezwykle atrakcyjnym elementem projektu były zajęcia związane z produkcją reklam radiowych, telewizyjnych czy internetowych. Nie zapomniano również o potrzebach uczniów niepełnosprawnych, oferując im specjalny kurs komputerowy. Dwadzieścioro czworo uczniów wybranych z całej grupy dostało również wyjątkową szansę sprawdzenia swych sił w "warunkach bojowych". Wzięli oni udział w stażach i praktykach zawodowych, które pozwoliły im na skonfrontowanie teorii z praktyką.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie