Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej przestrzeni i limit wejść. Będą zmiany na Targach Książki

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Tak było podczas ubiegłorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie
Tak było podczas ubiegłorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie Anna Kaczmarz / Polska Press
Ubiegłoroczne wielogodzinne kolejki na Targi Książki mają się nie powtórzyć. Organizatorzy zapowiadają zmiany, które mają temu zapobiec: zwiększenie powierzchni targowej i limity wejść to tylko niektóre z tegorocznych zmian.

26. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie dopiero za kilka tygodni, odbywać się będzie od 26 do 29 października.

Udział w wydarzeniu zapowiedziało już ponad 350 wystawców. Na targowych stoiskach czytelnicy znajdą literaturę piękną, faktu, religijną, naukową i popularnonaukową, kryminały, thrillery, literaturę dziecięcą i młodzieżową, young adult, fantastykę, komiksy i gry planszowe. W ramach 26. edycji odbędą się: Festiwal Literatury Kobiecej, Young Adult, Spotkania z Fantastyką, Festiwal Literatury Górskiej i Podróżniczej, Spotkania z Non-fiction, oraz Festiwal Mroczne Historie.

Jak zawsze magnesem przyciągającym na targi są spotkania z autorami. Ich listę mamy poznać w najbliższym czasie. Już dziś natomiast organizatorzy zapewniają, że wzorem lat poprzednich, z targowych hal będzie nadawała targowa telewizja, a spotkania z autorami dostępne będą również w wersji online.

Mottem edycji, przypadającej w Roku Szymborskiej, będzie cytat zaczerpnięty z wiersza noblistki "Urodziny": „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”. Tegorocznej odsłonie targów towarzyszą również ważne dla polskiego rynku wydawniczego jubileusze: 10-lecie przyznania Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO oraz 15. edycja Festiwalu Conrada. Jubileusze znajdą swoje odzwierciedlenie także w programie targów.

W trakcie tegorocznej edycji nie zabraknie innych ważnych wydarzeń dla polskiego rynku książki takich jak Gala Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza, Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych „Gaudeamus”, wręczenie Nagrody „Złoty Pocisk”, rozstrzygnięcie plebiscytu Planszowej Gry Roku 2022 czy konkursu na „Najlepsze Wydawnictwa o Górach”.

Zmiany organizacyjne

Rokrocznie Targi Książki przyciągają tysiące uczestników, w zeszłym roku hale przy ul. Galicyjskiej odwiedziło około 47 tysięcy czytelników, przed pandemią było to 60, a nawet 65, tysięcy, jak informowali nas organizatorzy. Mimo że nie była to rekordowa edycja, to nastręczyła sporo problemów organizatorom. Uczestnicy informowali, że mimo zakupionego wcześniej biletu, musieli stać w długich kolejkach, donosili o problemach związanych z parkowaniem i wyjazdem oraz problemem z przemieszczaniem się po targowych halach. Na niedogodności narzekali również wystawcy. Mówiło się o frekwencyjnym sukcesie i porażce organizacyjnej.
W tym roku stanie w wielogodzinnych kolejkach ma się nie powtórzyć, usprawniona ma zostać także komunikacja wewnątrz hal.
Zmianą, na którą powinni przygotować się odwiedzający będą limity wejść na targi.

- Limit wejść wprowadzony zostanie na cztery dni targowe: czwartek, piątek, sobotę i niedzielę. W tym roku sprzedaż odbywać się będzie poprzez platformę internetową, która uruchomiona zostanie w połowie września. Przygotujemy również pulę biletów, którą będzie można zakupić w kasach EXPO Kraków, ale będzie to maksymalnie kilka tysięcy biletów na jeden dzień. Zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco będziemy informowali o tym, ile biletów pozostało w sprzedaży onlinowej. Gwarancją udziału w targach jest zakup biletu online, do czego raz jeszcze zachęcam - wyjaśnia Grażyna Grabowska, dyrektorka Targów w Krakowie.

W połowie września zostanie uruchomiona sprzedaż biletów online.

Dodatkowo, organizatorzy zapowiadają, że ceny biletów w czwartek i piątek będą niższe.

Usprawniona ma zostać organizacja wejść i wyjść.

"Dla posiadaczy biletów online oraz biletów zakupionych w kasach zostaną wyznaczone odrębne tory kolejkowe. Przy wejściu na teren obiektu dla bezpieczeństwa będzie miała miejsce kontrola osób i wnoszonych przedmiotów. Dodatkowo dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w sobotę i niedzielę zostanie uruchomione osobne wejście" - informują organizatorzy.

Bezpłatnie na targi wejdą seniorzy 65+, osoby posiadające Ogólnopolską Kartę Seniora, dzieci do lat 7, osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. Ze zniżki będą mogli skorzystać uczniowie i studenci, posiadacze Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+. Na targach Książki będą też obowiązywały bilety rodzinne i karnety 4-dniowe.

Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie rokrocznie towarzyszy ogromne zainteresowanie. Początkowo były one organizowane w pawilonach przy ul. Rakowickiej - pierwszą edycję odwiedziło 4700 czytelników, swoje książki podpisywali wówczas Stanisław Lem i Wisława Szymborska. Potem tłumy czytelników ciągnęły do halach przy ul. Centralnej, nowe przestrzenie przy ul. Galicyjskiej miały rozwiązać wreszcie problem tłoku na targach.

Podczas tegorocznej edycji wystawcy będą mieli do dyspozycji większą powierzchnię.

- Specjalnie na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zostanie wybudowana dodatkowa Hala Namiotowa Karpaty o powierzchni 3000 m2, w której autorzy będą podpisywać książki - informuje Katarzyna Gościańska z targów w Krakowie.

Kolejka do wejścia na Targi Książki bywa budująca, oznacza przecież, że w świecie, gdzie statystyki czytelnictwa lecą na łeb na szyję, całkiem sporo osób wciąż czyta i kupuje książki. Ale jeszcze bardziej budujące będzie móc być na targach i cieszyć się targową atmosferą. Życzymy powodzenia organizatorom tego wielkiego święta czytelników i autorów, wszak „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”, cytując patronkę tegorocznej edycji.

Zmiany w polskich szkołach - to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska